Zdroj: Bořivoj Čapák

Veľký rodinný dom, ktorý sa nekamarátil ani s vlastnou záhradou, prešiel zásadnou rekonštrukciou

26. 03. 2021
Zdieľať

Modernistická stavba kúsok od Brnenskej priehrady mala síce fantastickú polohu, ale nekamarátila sa ani s vlastnou záhradou, nieto ešte s okolitou prírodou. Interiér už nevyhovoval potrebám modernej rodiny. Nič z toho však neznamená, že charakter a jedinečnosť modernistickej vily z prelomu 30. a 40. rokov treba zlikvidovať.

Veľký rodinný dom už pred rekonštrukciou charakterizovali jednoduché a  prísne geometrické tvary. Po premene strohý kubus zmäkol a otvoril sa smerom do pozemku ku krásnym výhľadom. Podstata však nezmizla, len je pretavená do aktuálnych foriem, tvarov, materiálov a významov, na ktorých záleží – z dlhodobého hľadiska.

Modernistická vila Hrázní

Pôvodný stav domu Zdroj: Bořivoj Čapák

Modernistická vila má síce krásny výhľad na vodnú plochu, ale z troch strán je obklopená susediacimi záhradami. Na západnej strane pozemku je cesta. Aj tieto fakty museli architekti zobrať do úvahy.

Prečítajte si tiež
Nízkoenergetická vidiecka vila pri Trnave poskytuje maximálny komfort bývania s minimálnou údržbou

Testovali na nej pevnosť betónu?

Podľa autorov premeny mala pôvodná vila spojitosť so stavbou brnianskej hrádze, už aj kvôli tomu, že príjazdová cesta bola vydláždená kockami používanými na testovanie pevnosti betónu. Vila je tvarovo jednoduchý kubus s centrálnou vstupnou halou prechádzajúcou naprieč objektom. Všetky tri poschodia spája centrálne umiestnené schodisko.

Modernistická vila Hrázní

Zdroj: Bořivoj Čapák

Travertínová dlažba, subtílne okenné profily

Na prízemí sa okrem vstupnej haly nachádza technické a hygienické zázemie, ale v prvom rade veľkorysý obytný priestor. Ten sa po rekonštrukcii vďaka širokej presklenej stene otvára smerom na terasu. Z terasy objavíte krásne výhľady na priehradu a lesy na západe.

Výhľady z interiéru umocňujú subtílne okenné posuvné profily, ktoré sú ukotvené do veľkoformátovej travertínovej dlažby. Očarilo náš tiež originálne riešenie kachľovej pece, ktorá je centrom obytného priestoru. Netypickou podobou výrazného hranola so zaoblenými hranami v bordovej farbe a lesku spája minulosť so súčasnosťou. Zároveň funguje ako predeľujúca priečka medzi dvoma zónami obytného priestoru.

Modernistická vila Hrázní

Zdroj: Bořivoj Čapák

Travertín a biely mramor

Schodisko obložené travertínom, ktoré sa tiahne cez všetky podlažia, je ďalším výrazným originálnym prvkom interiéru. Madlá schodiska z bieleho masívneho mramoru vytvárajú sofistikovanú líniu. Ich lesk odráža svetlo, zaoblený tvar zjemňuje prísne kontúry stavby. Svetlo, ktoré cez schodisko plynie, vytvára prekvapivé kompozície.

Prečítajte si tiež
Štvorpodlažná vila pri Slavíne: Novostavba ako odkaz na funkcionalizmus

Na poschodí sú štyri spálne a dve kúpeľne. V suteréne nájdete technické a spoločenské priestory, ktoré priamo nadväzujú na terén a drevenú terasu s vonkajším bazénom. V záhrade zostali niektoré pôvodné dreviny a pribudli ovocné stromy.

Modernistická vila Hrázní

Zdroj: Bořivoj Čapák

Vila Hrázní

architektonický ateliér: Atelier RAW, s.r.o.

autori: Doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, Doc. Ing. Arch. Ivan Wahla

spolupráca: Ing. arch. Markéta Koláčná, Promed Brno, spol. s.r.o.

lokalita: Brno – Kníničky

realizácia: 2020

dodávateľ: ORAK – stavební společnost, s.r.o.

Sabína Zavarská

Foto: Bořivoj Čapák

Kategória: Návšteva
Tagy: architektúra rodinný dom vily
Zdieľať článok

Diskusia