Zdroj: Jürg Zimmermann

Pasívny dom prekvapuje utajenými schodmi a certifikovanou pecou na pizzu!

22. 01. 2021
Zdieľať

Ak sa rozhodnete investovať do takejto lokality a zvolíte si zručných architektov, výsledkom môže byť príjemná stavba s výhľadmi. A nielen to, viete, že aj v dome pasívneho štandardu môžete mať certifikovanú pec na pizzu?

Rodinný dom s veľmi zaujímavými vlastnosťami, ktoré by sme iste ocenili mnohí, má výhľad na údolie v severošvajčiarskom kantóne Aargau. Architekti z ateliéru juri troy architects ho posadili vysoko na strmý svah.

Pasívny dom vo Švajčiarsku

Zdroj: Juri Troy

Do domu sa vchádza cez garáž, ktorá je umiestnená na úrovni ulice a z veľkej časti zapustená. Samotnú rezidenciu s vchodom spája podzemné schodisko – zvonku vlastne vidíme garáž ako samostatný objekt a o kúsok ďalej stojí na pohľad samostatný dom.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom pre talentovanú fotografku spojil jej potreby so záľubami
Pasívny dom vo Švajčiarsku

Zdroj: Jürg Zimmermann

Betón, preglejka, šindeľ

Časti stavby na prízemí sú štruktúrované z pohľadového betónu s debnením z borovicovej preglejky. Nad nimi sedí drevená konštrukcia. Zvonku si všimnete zaujímavý šindľový obklad a zvnútra nahrubo rezané dosky zo striebornej jedle. Z každej výškovej úrovne interiéru môžete vyjsť von, do záhrady, respektíve na pozemok.

Pasívny dom vo Švajčiarsku

Zdroj: Juri Troy

Každé podlažie má jasnú funkciu

Spolu s garážou má tento dom celkovo štyri podlažia. Z garáže sa po schodoch dostanete do súkromného priestoru s dvoma detskými izbami, šatňou a hygienickým zázemím. O poschodie vyššie je hlavná denná zóna – otvorený priestor s kuchyňou, jedálňou, obývačkou a s výstupom na terasu.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom v Rusovciach postavený vlastnými rukami

Na najvyššom poschodí je okrem kúpeľne rodičovská spálňa a ešte jedna miestnosť, slúži na relax v súkromí, prípadne ako pracovňa. Deti sú dole, rodičia najvyššie a stretávajú sa uprostred v dennej zóne.

Pasívny dom vo Švajčiarsku

Zdroj: Jürg Zimmermann

Čím vyššie, tým viac dreva

V interiéri dennej zóny sa prelína kombinácia dreva, respektíve preglejky a betónu, najvyššie podlažie je „mäkšie“, využíva najmä drevo a preglejku. Zdanlivo fádne interiéry – pokiaľ ide o farebnosť, spestrujú výraznejšie kúsky nábytku a doplnkov – napríklad žltá stolička pri jedálenskom stole v mutlifunkčnom priestore dennej zóny. Stropu kraľuje betón, nájdete ho aj na vertikálnych múroch, ktoré chceli architekti zvýrazniť a odlíšiť.

Pasívny dom vo Švajčiarsku

Zdroj: Juri Troy

Strešné svetlíky privádzajú prirodzené svetlo do podkrovia, zároveň presvetľujú aj samotné schodisko. Jednoduchú sedlovú strechu pokrývajú cédrové šindle. Ich životnosť presahuje životnosť jedle striebornej, ktorej farba už po niekoľkých mesiacoch zosivie.

Dom 3B

Architektonický ateliér: juri troy architects

Autor: Juri Troy

Lokalita: Bottenwill, Švajčiarsko

Realizácia: 2017

Objem budovy: 818 m3

Podlahová plocha: 285,8 m2

Energetický štandard: Minergie P (švajčiarska paralela k pasívnemu domu)

Prečítajte si tiež
Za tri roky si z hliny, dreva a slamy svojpomocne postavil pasívny dom

Ďalšie špecifiká stavby

ekologické stavebné materiály, energeticky efektívna konštrukcia Minergie-P standard, geotermálne tepelné čerpadlo, riadené vetranie obývacej izby s výmenníkom tepla, prvá certifikovaná pec na pizzu v pasívnom dome na svete, 6 svetlíkov Velux

Sabína Zavarská
Foto: Jürg Zimmermann, Juri Troy

Kategória: Návšteva
Tagy: chata pasívne domy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia