Zdroj: Sidney Bensimon

Pasívny dom pre talentovanú fotografku spojil jej potreby so záľubami

25. 08. 2020
Zdieľať

Talentovaná fotografka Sidney Bensimon si v roku 2017 kúpila pozemok na pobreží v americkom štáte Maine. Predstavovala si na ňom dom, ktorý by bol šitý na mieru jej potrebám, koníčkom i rozpočtu.

Oslovila architektov z ateliéru DEMO Architects, ktorí jej predstavu zrealizovali. Nazvali ju Stella House.

Hlavnou túžbou majiteľky domu bolo mať flexibilný životný priestor. Mal umožňovať mnoho rôznych aktivít: varenie, pohostenie návštev, relaxáciu pri krásnych výhľadoch. V prípade potreby má tiež plniť funkciu improvizovaného fotografického štúdia. Ako toto všetko umiestniť do jedného domu?

Drevostavba Stella House

Na západnej stene hlavného priestoru je veľké okno, ktoré slúži ako útulný čítací a relaxačný kútik s výhľadom. Zdroj: Sidney Bensimon

Túžby majiteľky nadobudli podobu veľkej obývacej izby s dvojitou výškou orientovanej na juh, ktorá je prepojená s otvorenou kuchyňou a obytnými časťami vyššie. Južný múr je presklený a ponúka výhľad na stromy a záliv.

Prečítajte si tiež
Drevená stavba roka 2020? Stala sa ňou táto nízkoenergetická drevostavba s ôsmimi druhmi dreva

Okno ako stena, okno ako šošovka

Na západnej stene hlavného priestoru je veľké okno, ktoré slúži ako útulný čítací a relaxačný kútik s výhľadom. Schody vedú k zvýšenému priestoru určenému na oddych, meditáciu a cvičenie jogy.

Drevostavba Stella House

Vchod do domu. Zdroj: Sidney Bensimon

„Aby sme do tejto miestnosti priniesli viac svetla, umiestnili sme kruhové okno priamo nad presklenú stenu nižšieho podlažia. Funguje ako šošovka, ktorou môže domáca sledovať hravý tok svetla a tieňa v okolitej krajine,“ vysvetľujú tvorcovia.

V druhom bloku domu (umiestnenom na východe) sa nachádzajú dve spálne a dve kúpeľne. Hlavná spálňa je na poschodí. Jej stropy zdobia veľké svetlíky, ktoré rozširujú využiteľnú plochu a zaplavujú miestnosť slnečným žiarením.

Drevostavba Stella House

Veľká obývacia izba, ktorá je prepojená s otvorenou kuchyňou a obytnými časťami vyššie. Zdroj: Sidney Bensimon

Nielen pohodlie a funkčnosť, ale aj zdravie

Podobne, ako v mnohých moderných top projektoch, i v tomto zohrala kľúčovú úlohu udržateľnosť a túžba vytvoriť zdravý a pohodlný interiér. Stavba je navrhnutá podľa princípov pasívneho domu: veranda orientovaná na juh v lete tieni interiér a v zime umožňuje slnku vstupovať do priestoru a vykurovať ho.

Drevostavba Stella House

Zdroj: Sidney Bensimon

Pod teplou prikrývkou a s čerstvým filtrovaným vzduchom

Steny sú superizolované a chránené ďalšou vrstvou polyizolačnej fólie. Tvoria tak teplú prikrývku, ktorá udržuje dom po celý rok pri konštantnej teplote. Celá konštrukcia je extrémne vzduchotesná s vysokoúčinnou rekuperačnou jednotkou, ktorá zabezpečuje nepretržitý prísun čerstvého filtrovaného vzduchu.

Drevostavba Stella House

Zdroj: Sidney Bensimon

Vonkajšie steny a „paluba“ okolo domu je obložená cédrom z miestneho zdroja, ktorý nebol ošetrený, takže prirodzene časom naberie sivú farbu. Podlahy sú zo širokých borovicových dosiek a ošetrené moridlom na vodnej báze.

Drevostavba Stella House

Zdroj: Sidney Bensimon

Prečítajte si tiež
Moderná drevostavba vo Veternej Porube citlivo začlenená medzi tradičné domy

Stella House

Architektonický ateliér: DEMO Architects

Dizajnérsky tím: Alessandro Ronfini, Thiru Manickam

Plocha: 140 m2

Realizácia: 2019

Kto iný si lepšie nafotí svoju inšpiratívnu nehnuteľnosť, ako sama majiteľka, ktorá je navyše aj profesionálnou fotografkou? Pokochajte sa jej zábermi! 🙂

Sabína Zavarská

Foto: Sidney Bensimon

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba pasívne domy
Zdieľať článok

Diskusia