Pasívny dom s kamennou fasádou a veľkými preskleniami vyrástol z totálnych ruín
Nízky jednoduchý domček so sedlovou strechou a obdĺžnikovým pôdorysom doslova láka na oddych v prírode. Vďaka veľkým preskleniam, ktoré je možno otvoriť, ale aj uzatvoriť drevenými okenicami, ruší hranice medzi interiérom a exteriérom. Kombináciou materiálov pripomína staré domy, ale vo vnútri cítiť moderný minimalizmus.
{R1}
V jednoduchosti je krása
Dokazuje to aj tento španielsky dom s kamennou fasádou a veľkými preskleniami, vďaka ktorým je vidno skrz celý dom. Nachádza sa v krásnom prostredí prírodného parku vo Valles Pasiego na severe Španielska.
Na mieste ruín
V priestore, kde stojí dom, boli už len kamenné ruiny. I preto sa architekti rozhodli dať novému domu dych histórie, ktorý do tohto prostredia pasuje. Typológia nového domu je založená na tradičnej konštrukcii, ktorú v domácom prostredí nazývajú „cabaña pasiega“, čo znamená roľnícka chatrč. Samozrejme, tradície sa pri tomto projekte miesia s modernými riešeniami, materiálmi, postupmi.
Cez obývačku vidno skrz naskrz
Schéma dovolenkového domčeka je úplne jednoduchá. Najväčšiu časť tvorí veľká obývacia miestnosť spojená s jedálňou. Na protiľahlých stranách obývačky sa nachádzajú panoramatické okná, vďaka ktorým môžete sledovať krásnu scenériu hôr, oblakov a stromov. Tieto panoramatické okná je možné otvoriť a dom priamo spojiť s okolím. Východná časť chaty je riešená ako súkromná. Tu sú umiestnené dve spálne, pričom každá má vlastnú kúpeľňu. I z týchto izieb je krásny výhľad. Možnosť spánku je vytvorená aj na medziposchodí.
Dobre premyslené kontrasty
Chata stojí na vrchole malého kopca a poskytuje úžasný pohľad na údolie a okolité hory. Kombinácia kameňa, dreva a skla vytvára veľmi pôsobivý celok. Pozornému divákovi neujdú dôsledne riešené detaily. Vila Slow je stavbou premyslených kontrastov. Hrubé vonkajšie kamenné steny a strecha kontrastujú s jemnou vnútornou drevenou konštrukciou. Striedajú sa tu výrazy: drsný-jemný, otvorený-uzavretý, interiér-exteriér, tradičné-moderné. Výsledkom toľkých kontrastov je príjemný pokojný priestor na relax.
Pasívny štandard
Prirodzenosť chaty má aj ďalšiu, nielen vizuálnu podobu: je priateľská voči životnému prostrediu z technického i z estetického hľadiska. Veľkolepé presklenia majú tiež iný význam ako je len výhľad – presvetľujú celý interiér. V prípade, že potrebujete zatieniť alebo uzatvoriť dom, slúžia na to drevené okenice. Tieto prvky tiež zabraňujú prehriatiu domu v teplom počasí. Vila Slow je vďaka tepelnému čerpadlu, podlahovému vykurovaniu a vysokej kvalite izolácie i okien pasívnym domom. Všetky materiály použité na stavbu pochádzajú z ruín pôvodnej stavby a z oblasti Kantábrie.
Vila Slow v skratke
architektonické štúdio: Laura Alvarez Architecture
lokalita: San Roque de Riomiera, Španielsko
plocha: 160 m2
rok realizácie: 2017
Sabína Zavarská
Foto: David Montero
Zdroj: Laura Alvarez Architecture