Ružový byt v Bratislave s jasne ženskými prvkami a šarmom vidieka
Ako by sa vám páčilo, keby vás po návrate domov čakalo bývanie s jasne ženskými prvkami? Dve ženy, jedna väčšia, druhá menšia, si to rozhodne môžu dovoliť. Ich byt je ich jasným výrazom.
{R1}
Hlavný je pocit z miesta
A už pri výbere bytu hral významnú úlohu. Di s dcérkou Miou prešli niekoľko starších bytov, kým sa do jedného z nich zamilovali. A určite to nie je miesto pre svetloplachých. Do každého okna počas dňa svieti slnko a svojimi lúčmi zohrieva izbu po izbe. Len zdanlivo tu funguje stále rovnaký rekonštrukčný vzorec: slnkom zaliate bývanie s potenciálom a krásnym výhľadom prejde klasickou rekonštrukciou. V prípade tohto je tu jedna veľká a jedna malá výnimka – obývajú ho romantické duše veľkej a malej ženy.
Narúžované bývanie
Keď bratislavský byt nasiakne šarmom vidieka, stojí za tým premyslená a do bodky naplánovaná rekonštrukcia. Plány sa ale nie vždy zrealizujú tak, ako by sme chceli. Intuícia veľkej ženy Di pracovala na plné obrátky. Spoločne s malou ženou Miou hľadali to, čo sa im páčilo, vyberali podľa všetkých svojich zmyslov. Sny sú predsa na to, aby sa plnili. Tie ich síce nesľubujú žiadnu extravaganciu, ale sú jemné, jednotné a podčiarkujú ženskosť na každom kroku počas prechádzky ich narúžovaným bývaním.
Či už potrebujete len drobnú opravu, alebo kompletnú rekonštrukciu, toto drsnejšie maznanie si vyžadovalo mužskú ruku. Di si tak najala partiu, ktorá sa postarala o hrubé práce, a ona sa mohla naplno venovať tým príjemnejším záležitostiam. Čisto ženské „slobodomyšlienkárstvo“ spočíva v tom, že netreba dbať na mužské prvky. Nebolo ich treba. Dve ženy ich nepotrebujú. Nechali preto svoju fantáziu plávať na ružovej vlne.
V spoločných miestnostiach je zásah malej a veľkej ženy citeľný. Kým Mia do nich vniesla bezprostrednosť detského sveta, mama Di ju vyskladala spomienkami a jemnými ženskými vzormi. Obe však majú miesto, vlastný priestor, v ktorom môžu snívať individuálne sny. Izba mamy pôsobí ako útulný budoár, Mia, na prelome detstva a dospelosti, si do svojej izby vniesla z každého kúsok. Prvky „veľkáčky“ sa tu striedajú s drobnosťami, ktoré pripomínajú detský svet. Obe majú miesto, kde sa ich životy spájajú a venujú sa jedna druhej, a miesto len pre seba. Pri násťročnej dcérke to snáď ani inak nejde a mama Di to plne rešpektuje. „Sú však dni, keď sme spolu stále. Ustelieme si v spálni, spolu zaspávame a spolu sa budíme. Hlavne vtedy, keď nechceme byť samy.“
Pred rokom k nim pribudla ešte jedna žena. Síce psia, ale stala sa právoplatnou členkou rodiny. Hneď ako prekročia prah svojho domova, všetko ostatné sa zdanlivo zmenší a o krok ustúpi, aby ich dievčenskú scénu nič nerušilo.
ZLÉ SKÚSENOSTI Z REKONŠTRUKCIE
Di si prešla hneď niekoľkými rekonštrukčnými „hlavobôľmi“. Pozrite sa, akými, a skúste sa im vyhnúť.
ODBORNÍCI NASLOVOVZATÍ
Pri výbere rekonštrukčnej partie si vyberajte naozaj starostlivo a ich prácu priebežne kontrolujte. Ak sa v rekonštrukčných prácach príliš nevyznáte, poproste niekoho z rodiny, kto by vám s priebežným kontrolovaním pomohol. Pamätajte si predovšetkým, že tí, ktorí vedia všetko, málokedy vedia aj všetko poriadne. Každá z rekonštrukčných činností si vyžaduje originál odborníka.
OBJEDNÁVKA DOPREDU Aby ste sa vyhli bezdverovému interiéru, objednávajte dvere s predstihom. Zavolajte si odborníkov, ktorí vám presne zmerajú potrebný rozmer dverí. Objednávanie popredu platí aj pri ďalších veciach. Obklad, kuchyňa alebo spotrebiče, všetko by malo byť presne naplánované, aby rekonštrukcia nemusela byť pozastavená.
PODĽA VAŠICH PREDSTÁV Neuspokojte sa s polovičnými alebo náhradnými riešeniami. V byte predsa budete bývať vy a vy budete mať neustále na očiach aj prípadné nepodarky. A verte či nie, ak sa vám na začiatku nebude niečo pozdávať, o pár mesiacov to budete nenávidieť.
text: Lucia Pristachová Hô-Chí
foto: Dano Veselský, autorka
zdroj: časopis Tvorivé ekoBývanie 3/2015