Súťaž Interiér roku: Kompletná rekonštrukcia pavlačového bytu
Vo dvore jedného z pôvodných nábrežných domov drieme dobová atmosféra prudkého kamenného schodiska, vysokých viedenských stropov, špaletových okien a „družby“, pred ktorou niet úniku – pavlače.
{R1}
Miesto
Po Pobrežnej triede na bývalom nábreží Karlínskeho prístavu sa dnes premávajú autá práve na mieste, kde kedysi kotvili lode v bočnom koryte Vltavy. Vo dvore jedného z pôvodných nábrežných domov však ešte drieme dobová atmosféra prudkého kamenného schodiska, vysokých viedenských stropov, špaletových okien a „družby“, pred ktorou niet úniku – pavlače. Túto dobovú atmosféru sme premietli i do kompletnej rekonštrukcie jedného z pavlačových bytov.
Typológia
Z pôvodného dvojizbového bytu bez kúpeľne a záchodu sme novým priestorovým usporiadaním vytvorili plnohodnotné bývanie s dvomi spálňami, kúpeľňou, no napriek tomu so stále väčším obytným priestorom, ako bol ten pôvodný.
Využili sme totiž pôvodnú nevýhodu bytu – relatívne malý odstup od pavlače oproti, ktorý vygeneroval v trakte neobyčajne vysoké stropy. Práve vyšší strop sme použili na rozšírenie konštrukčného princípu pavlače až do bytu – výsledkom je samostatná pracovňa na galérii a poschodie s posteľou v spálni.
Fakticky sme stavebnými úpravami rozšírili využiteľnú podlahovú plochu bytu takmer o štvrtinu.
Architektúra
Súčasne sme sa voľne inšpirovali dobovým architektonickým diskurzom, ktorý sa odohrával evidentne mimo pragmatických problémov architekta a staviteľa domu Václava Žaloudka. Zatiaľ čo jeho dom kopíroval osvedčenú rakúsko-uhorskú klasiku, teda čo najlacnejšie bývanie pre robotnícke rodiny so spoločným hygienickým zázemím, české architektonické špičky sa paralelne trápili hľadaním národného slohu a rodiacimi sa kritickými reakciami na úlohu dekoratívnych prvkov v architektúre.
Dobovými architektonickými experimentmi s oblúkmi a zjednodušenými formami dekorácií sme sa voľne inšpirovali pri poňatí súčasného interiéru. Pokrok zo začiatku 20. storočia bol preložený na začiatok 21. storočia, samozrejme, s miernym zveličením potrebným na absorpciu súdobých technológií – od plynového kotla, podlahového vykurovania pod dlažbami cez oltár pre televízor až po skryté prvky online kontrolovaného vnútorného prostredia bytu. Obrazy a reprodukcie dotvárajú most medzi históriou a súčasným svetom.
Fakty
Zadanie týkajúce sa tejto rekonštrukcie bolo čisto ekonomické. Zhodnotiť investíciu do kúpy (pôvodného) bytu a bez neobhájiteľných nákladov navyše ho prispôsobiť súčasným potrebám bývania rodiny s dvomi deťmi. Podlahová plocha bytu je 68 m2, svetlá výška 3,9 m. Aby sa odľahčila stropná konštrukcia, všetky vnútorné priečky sú sadrokartónové, omietané. Lokálne sú vystužené skrytou oceľou (páka konzoly galérie) alebo OSB doskami.
Na podlahách sú použité cementové dlažby alebo pôvodné parkety, zľahka prebrúsené bez zarovnania vyšliapania, lakované a neškárované. Na schodoch na galériu a na nej samotnej je nalepený koberec. Stolárske vstavby sú z lamina, pri frézovaných častiach otvorov je nosičom preglejka. Schodíky a zubaté „zlaté“ zábradlie spacieho poschodia sú oceľové, stupnice schodíkov, pracovný aj jedálenský stôl sú dubové s povrchovou úpravou matným lakom, rovnako aj na parketách. Viditeľné vykurovacie telesá sú v zlatej RAL.
Vnútorné okenice sú z lakovanej smrekovej škárovky. Podľa potreby, nálady alebo napríklad ročného obdobia majú obyvatelia bytu k dispozícii záclony na všetky okná a dve farby závesu. „Lucerna“ vznikla po autorskom repasovaní pôvodne značne zničeného rokokového lustra, do ktorého sa pustili No Architects. K bytu patrí bývalá toaleta na pavlači (teraz slúži ako sklad) a nevyužívaná klenutá pivnica hlboko pod úrovňou Vltavy.
No Architects, Jakub Filip Novák, Daniela Nováková Baráčková
Foto: Tomáš Brabec
Viac o súťaži Interiér roku 2017