![](https://mojdom.zoznam.sk/wp-content/uploads/2020/01/1236914-768x512.jpg)
Veľkolepý dom z rúk legendy je na predaj!
Jeden z najvýznamnejších amerických a svetových architektov 20. storočia Frank Lloyd Wright celý život pútal na seba pozornosť svojím novátorstvom aj búrlivým súkromím. Podobne šokujúco si ho za veľkou mlákou pripomenuli aj teraz, keď sa niekoľko desaťročí po jeho smrti predáva dom, ktorý vytvoril.
Pôvodne (1923) ho navrhol za 17 000 amerických dolárov pre Alice Millardovú. Dnes však Millard House patrí medzi ikony architektúry, ktorá ovplyvnila svet, takže predajná cena sa vyšplhala na 4 495 000 dolárov. Čo je na ňom také úžasné a iné?
Wrightove diela reprezentovali filozofiu tzv. organickej architektúry. Stavby sa mali stať organickou súčasťou prírody a rovnako „organicky“ mal byť do nich začlenený aj nábytok. Autor sa tak staval na odpor „neamerickému“ neoklasicizmu a demonštroval potrebu zmeny nielen v oblasti architektúry, ale aj v životnom postoji. Bývanie malo byť predovšetkým tesne spojené so záhradou…
… takže v exteriéri budova doslova vyrastala z divokej zelene a interiéru vládli zemité farby.
Dom nie je uzavretou škatuľou. Otvára sa. Obrovské okná umožňujúce priamy prechod do záhrady boli stvorené práve na to.
Keď sa k tomu pridala otvorená dispozícia, objekty s efektom zadebnenia stratili akúkoľvek šancu. Pravouhlá modulová sieť obdĺžnikových polí, ktorá sa objavila pri pôdoryse, prezrádza, že autor sa dlho inšpiroval východnou kultúrou, hlavne Japonskom.
Nielen Orient Wrighta inšpiroval. Bola to predovšetkým rodina. Vraj sa nechal počuť, že radšej navrhne rodinný dom ako chrám. Stavby, akou je aj Millard House, mali chrániť súkromie rodiny. V realite si autor však veľa rodinného pokoja neužil, v architektúre si zobral na pomoc horizontálne členenie priestoru…
… horizontálna línia bola čiarou rodiny a mala reprezentovať harmóniu.
Keď prechádzame pohľadom po miestnostiach v Millard House, naozaj sa nás môže dotknúť zvláštna harmónia, ktorú by sme v iných prípadoch považovali práve za kontrast. Zariadenie interiéru a doplnky pôsobia útulne a nič na tom nemení ani to, že si spolunažívajú s priznanými betónovými povrchmi.
Betón priestoru naozaj dominuje, dáva mu zaujímavý až umelecký charakter. Vďačí za to autorovej fascinácii priemyselným pokrokom aj jeho organickej návrhárskej filozofii…
… ktorá uprednostňovala miestne materiály. Do veľkej miery zostali nahé – zachovali si svoj prirodzený vzhľad a ako bonus šetrili náklady. V tej dobe bol takýto prístup naozaj významne iný, z pohľadu dnešných zelených budov a environmentálnych hodnotení by sme ho dokonca mohli zaškatuľkovať ako „inak významný“.
Spomínanú harmóniu medzi industriálnou nahotou betónových blokov a prírodnou mäkkosťou dreva umožnili jemné vzory vyrezané v betóne i v dreve a…
… priemyselný chlad sa zmenil na originálnu estetiku…
Drevený nábytok teraz pôsobí ako samozrejmosť, no sekundujú mu aj ďalšie prírodné materiály. Pár pekných vecí sa dá upliesť napríklad aj z tŕstia. Prirodzené hnedé odtiene nesmú chýbať.
Millard House v kalifornskej Passadene. Miliónový dom z rúk legendy. Dizajn, ktorý môže fascinovať, prekvapiť i podráždiť… Zabývali by ste sa? Svojou otvorenosťou je blízko k ľuďom aj k prírode a to je aktuálne stále. Zvyšok zostáva na odborníkoch a makléroch…
foto: home-designing.com