Zriedkavo tvarovaný rodinný dom upúta svojimi oblúkmi
Všetko sa dá, len treba chcieť. A mať dostatok miesta aj peňazí. Tento dom v New Yorku je toho dôkazom. Púta hlavne svojimi krivkami, presnejšie jednou poriadnou, a predajnou cenou. Za 4 milióny dolárov je toto všetko vaše...
Budúci majiteľ môže zaspávať s pocitom, že jeho domov je skôr oceľovo-sklenený ako sladký. A nie je to žiadny drobček. Veď 464 štvorcových metrov a veľkorysý pozemok nie je maličkosť.
Ráno zasa potvrdí to, čo efektné večerné osvetlenie s radosťou naznačilo: individualita tohto objektu stojí práve na obrovskom zasklenom oceľovom oblúku širokom 60 stôp. Za ním sa nachádza pôdorysne konzervatívnejšia (klasickejšia) časť. Toto zaujímavé spojenie sa samozrejme dostatočne využilo v interiéri.
Práve oblému velikánovi môže denný priestor ďakovať za svoju atraktivitu. Pohľadu do udržiavanej záhrady v oblúkovej réžii už pomenovanie okno či zasklená plocha veľmi nepristane. Je to oveľa väčší „snob“ (v dobrom samozrejme) a môže si robiť nároky aj na také výrazy ako estetické prepojenie interiéru s exteriérom či dominanta priestoru. Z dizajnového hľadiska dodáva miestnosti dostatok zaujímavosti a určuje geometrické línie zariadenia.
Napríklad stoličky si tiež vynikajúco rozumejú so zaoblením, ich zákruty kompenzuje obdĺžnikovosť stola. Ide o striedačku v rovnakom duchu ako v prípade kompozície na oblúkovej časti fasády. Pri tvarových výmenách už nezostáva priestor na vzory, farebnosť je preto jednoduchšia.
Potvrdzuje to aj ďalšia časť obývacieho priestoru. Nadčasový štvoruholník a kruh tu dominujú, nepotrebujú viac ako jednu farbu, tým šťastnejším sa ušli dve.
Aby si sem nenašla cestičku nuda, stavili na výrazný kontrast tmavých a bledých odtieňov a jednoduchú geometriu realizovali vo viacerých rôzne prepletených geometrických variantoch.
Pravouhlosť vám bude robiť spoločnosť aj cestou po schodoch, ktoré vyzerajú akoby voľne levitovali v susedstve prvku z priznaného betónu. Ten zasa pôsobí, že stojí nohami pevne na zemi. Pevne až ťažkopádne a niektorí z nás by sa ho v prípade potreby možno i radi zriekli.
Pri prechode medzi jednotlivými blokmi domu nadobúda hranatosť celkom prijemnú podobu. Zasklenie tohto prechodového tunela zažehnalo nebezpečne klaustrofobický pocit a dovoľuje si vychutnať krásy vynikajúco udržiavaného pozemku. Vlastnému náznaku prírody uprostred New Yorku sa väčšina brániť nebude.
Uprostred noci ho zasa vystriedajú svetlá, ktoré k veľkomestu patria…
Tak a máme za sebou ďalšiu zaujímavosť spoza veľkej mláky. Pohľad to nebol zlý. Zriedkavo tvarovaná časť sa tu spája s tou stroho pravidelnou. Interiér akoby sa tiež nevedel rozhodnúť či chce zostať geometricky chladný alebo chce ponúknuť zvláštny druh neprečačkanej modernej harmónie…A keď ako virtuálni návštevníci nechceme rušiť túto atmosféru, neostáva nám iné, ako nerozhodne dumať nad tým v čom sú ukryté tie 4 milióny 🙂