Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

12. 12. 2005
Zdieľať

Nie je to tak dávno, keď takzvaná obývačka, alebo spoločensky najdôležitejšia miestnosť v dome alebo byte, slúžila iba na prijímanie hostí a často aj ako galéria darovaných a výnimočných predmetov. Kuchyňa bola miestnosť, v ktorej sa riešili všetky rodinné problémy a všetky činnosti súvisiace s chodom domácnosti prebiehali práve tu. Z týchto dôvodov sa tieto dva priestory nekompromisne oddeľovali. Myslenie typu: kuchynský neporiadok a aróma pri varení nie sú vhodné pre pohľad a čuch hostí a nepatria do obývačky – je už prežitok.

Zdokonaľovanie technického vybavenia kuchyne a používanie kvalitných, výkonných a tichých spotrebičov pomáhajú pri príprave jedla bez vedľajších efektov, ako sú nepríjemné vône, zvuky typické pre prevádzku v kuchyni alebo neporiadok.


Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

38076
Soňa Sadloňová

Svetovým trendom je obývací priestor voľne prepojený s kuchyňou, ideálny pre rodiny, kde s varením pomáhajú aj ostatní členovia rodiny a kde často prichádzajú priatelia na návštevu. Jedlo pripravené spolu s priateľmi a s dobrým vínom chutí najlepšie. S týmto trendom súvisí aj umiestnenie jedálenského stola v obývacej izbe, ktorý by mal byť blízko kuchynského kúta, aby hostiteľka nemusela behať s taniermi po celej obývacej izbe.

Voľná dispozícia obývacieho priestoru nemusí znamenať iba prepojenie obývačky a kuchyne, ale aj spojenie priestoru obývačky a pracovne alebo aj spálne. Všetko záleží iba na spôsobe života rodiny a na tom, ako trávia spoločný čas. Inšpiráciou a podnetom na vznik obývacieho priestoru s voľnou dispozíciu boli takzvané lofty, čiže veľké viacúčelové, výrobné alebo továrenské priestory prerobené na bývanie.

Dispozičné riešenia

Základom dobre vyriešenej obývacej izby je poznanie pocitov a požiadaviek členov domácnosti súvisiacich s využívaním tohto priestoru. Rodina s deťmi bude mať, samozrejme, úplne iné nároky než človek žijúci sám alebo bezdetní novomanželia. Iný názor nielen na funkčnosť, ale aj na estetickú stránku obývačky bude mať umelec, ktorého myšlienky voľne poletujú svetom, a iné názory a potreby má prakticky a ekonomicky zmýšľajúci podnikateľ. Je to miestnosť, kde sa pozerá televízor, kde sa číta, diskutuje, počúva hudba alebo vítajú návštevy, kde behajú deti, stručne povedané – očakáva sa od nej dosť veľa. Tieto funkcie jasne ukazujú, kde sa má obývacia izba nachádzať a čo má obsahovať.


Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

38077
Soňa Sadloňová

Celý obytný priestor môžeme rozčleniť na jednotlivé funkčné zóny alebo časti, napríklad zónu oddychu, nočnú zónu, dennú zónu a podobne. Ideálnym dispozičným riešením je, ak sa tieto zóny neprekrývajú a vytvorí sa čistá dispozícia bez konfliktných bodov. Obývacia izba určite patrí do dennej zóny, ktorá je rušnejšia ako nočná časť. Napríklad ak chce jeden člen domácnosti sledovať televízny program v nočných hodinách, neruší ostatných, ktorí chcú spať. Pri rekonštrukcii však musí nastúpiť hra kompromisov a dispozičné riešenie sa často musí prispôsobiť konštrukčným a technickým možnostiam. Obývacia izba by mala nadväzovať na vstupnú časť, aby ste nemuseli návštevu ťahať cez celý byt, kým ju usadíte, a mala by byť prístupná aj z ostatných miestností. Dôležitým aspektom pri vytváraní pohody v obývacom priestore je dostatok svetla a vzduchu. Miestnosť preplnená nábytkom a s ťažkými závesmi na oknách môže vyvolávať dokonca pocity ťažoby a stiesnenosti, a obývačka je predsa priestor, kde si chcete užívať radosť s rodinou. Nechajte ju preto dýchať a vpustite dnu čo najviac slnka. Veľký vplyv má na to aj orientácia na svetové strany, najvhodnejšia je južná, juhozápadná až západná strana.
 


Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

38080


Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

38079

 pôvodný stav  po rekonštrukcii

Preto si treba vytvoriť základnú schému priestoru, a to nielen priestorovú, ale aj funkčnú, a tú potom doplniť detailmi, ktoré sa môžu meniť podľa príležitosti a nálady. Principiálne môžeme obývací priestor s voľnou dispozíciou rozdeliť do niekoľkých funkčných zón. Musia sa však dodržať určité pravidlá, aby tieto časti nadväzovali na seba a aby priestor obývačky bol vzdušný, vyvážený a útulný zároveň. Podľa iných kritérií môžeme obývací priestor s voľnou dispozíciou riešiť štyrmi spôsobmi.


Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

38071

Prvým riešením je ponechať úplne voľnú dispozíciu, v ktorej sa nenachádzajú nijaké prvky opticky oddeľujúce jednotlivé zóny. Je to jeden priestor s voľne usporiadanými kusmi nábytku a s nadväzujúcou funkčnosťou. Nemusí to znamenať iba spojenie kuchynskej, jedálenskej a relaxačnej zóny. Môže sa sem pričleniť aj pracovný kút alebo kútik na hranie pre malé deti. A ak ste odvážnejší a máte zmysel pre humor a radosť zo života, pokojne si môžete dať do obývacieho priestoru aj masážnu vaňu alebo ho zväčšiť o zimnú záhradu.


Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

38078
Soňa Sadloňová

Druhý spôsob predstavuje dispozičné riešenie, kde sú jednotlivé zóny oddelené buď opticky – rozložením nábytku, umiestnením kvetín, odlišným typom podlahy, inou úrovňou podlahy –, alebo konkrétnou konštrukciou. Takéto riešenie je vhodné, ak napríklad nechceme, aby bolo vidieť časť kuchyne, v ktorej vzniká takzvaný kuchynský neporiadok, alebo potrebujeme si oddeliť pracovný kút. Sem patrí aj optické prepojenie spálne a obývacieho priestoru, kde priečku oddeľujúcu spomínané priestory tvorí sklenená konštrukcia so žalúziami alebo závesom.

Tretím spôsobom sú dispozičné riešenia, pri ktorých je jedna z funkčných zón oddelená úplne. Tak sa zvykne oddeliť pracovná kuchyňa a v spoločnom priestore zostanú iba zóna určená na stolovanie a relaxačná zóna.

Štvrtou možnosťou je, ak obývacia izba spája aj jednotlivé priestory v rámci dispozície domu, to znamená, že môže byť na ňu napojená ďalšia miestnosť. Vtedy sa stáva priechodnou s vymedzeným komunikačným ťahom. Nevyhnutný priestor na prechod v obývacej izbe zoberie potrebné centimetre, ktoré by sa nám určite zišli pri zariaďovaní a správnom rozčlenení funkčných zón v rámci obývacej izby. V takomto prípade musíme rátať s komunikačným priestorom v obývacej izbe tak, aby v ňom nič nezavadzalo.

Časti alebo, múdro povedané, zóny obývacieho priestoru s voľnou dispozíciou sú:

  • zóna odpočinku a relaxu, ktorá je základná a najdôležitejšia,
  • odkladacia zóna a priestor na audiovizuálnu techniku,
  • zóna vyhradená na stolovanie,
  • komunikačná, čiže priechodná alebo prístupová zóna,
  • kuchynská zóna,
  • pracovná zóna.

1. Odpočinková zóna


Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

38069

Najviac energie venujeme zariaďovaniu tejto zóny v obývacej izbe. Práve tu naberáme sily na ďalší pracovný deň a prežívame stretnutia s priateľmi. Základ tejto zóny tvoria sedacia súprava, kreslá a pohovka, čiže zariaďovacie predmety určené na sedenie. Veľkosť sedačky závisí od rozmerov obývacej izby, ale mala by byť dostatočne veľká, aby sa mohli na nej pohodlne usadiť aspoň štyria až piati ľudia. V predošlých rokoch bolo zvykom umiestňovať sedaciu súpravu chrbtom k stene. Súčasným trendom a veľmi moderným a estetickým riešením je sedačka voľne v priestore; ale je to vhodné iba vo veľkých obývacích izbách, kde voľne umiestnená sedacia súprava nebude pôsobiť ťažkopádne a nasilu. Umiestnenie sedacej súpravy by malo evokovať pocit, ktorý sa dá vyjadriť slovami: nech sa páči, vstúpte a usaďte sa. To znamená prístup k sedačke by sa mal orientovať smerom k vstupu do obývacej izby. Iba ak sedacou súpravou chceme opticky rozdeliť priestor obývacej izby a prísnejšie vyčleniť odpočinkovú zónu, otočíme prístup k sedačke smerom ku komunikačnej časti obývačky.


Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

38065

Sedacie súpravy alebo pohovky môžeme v zásade rozdeliť do dvoch skupín. Do prvej skupiny zaraďujeme samostatne stojace dvoj- alebo trojmiestne pohovky. Takúto sedačku možno umiestniť viacerými spôsobmi: napríklad dve dvojmiestne pohovky možno postaviť oproti sebe alebo do tvaru písmena L alebo tri rovnaké pohovky možno umiestniť do tvaru písmena U. Pritom nesmieme zabudnúť na prístup k sedačkám a treba zvážiť priestorové možnosti obývacej izby. Umiestnenie pohoviek príliš blízko seba uberá na elegancii a vzdušnosti obývacieho priestoru. Aj pri rozmiestnení v tvare písmena L pôsobí stiesnene, ak sa pohovky v rohu dotýkajú. Preto ak nám priestorové možnosti neumožňujú väčší rozptyl sedacej súpravy, zvoľme radšej iný variant, napríklad jednu dvoj- alebo trojmiestnu pohovku v kombinácii s kreslami. Rozmiestnenie sedacej súpravy v rôznych, nie pravouhlých líniách je vhodné iba do veľmi veľkej obývacej izby alebo ak pohovka kopíruje polohu stien.


Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

38068

Druhú skupinu sedacích súprav tvoria takzvané spojené pohovky, ktoré majú rozličné tvary. Najčastejšie používaným typom z tejto skupiny je rohová sedačka. Moderným trendom sú však aj pohovky spojené do kriviek a oblúkov, ale tie vyžadujú okolo seba priestor, aby vynikli. Zaujímavými doplnkami sedacej súpravy sú taburetky a podnožky, ktoré prispievajú k väčšiemu pohodliu pri sedení. V malých obývačkách môžu sedaciu súpravu nahradiť aj kreslá, ktoré priestor opticky nezaťažia.

Ďalšími zariaďovacími predmetmi odpočinkovej zóny sú konferenčný stolík a menšie pomocné odkladacie stolíky. Dôležité a praktické sú viacúčelové stolíky, najlepšie mobilné. Pekne pôsobí, ak sú tieto kusy nábytku farebne a materiálovo zjednotené.

2. Odkladacia zóna a priestor na audiovizuálnu techniku

Police, skrinky, zásuvky, komody a obývacie steny patria medzi zariaďovacie predmety v obývacích izbách. Televízor, video, DVD, domáce kino alebo projektor s plátnom, audiosúprava s reproduktormi, to všetko patrí k súčasnému životu a, pochopiteľne, aj do ústredného priestoru nášho príbytku, čiže do obývacej izby. Ak práve rekonštruujete rodinný dom, rozmyslite si, kam umiestnite jednotlivé prístroje audiovizuálnej techniky a prispôsobte tomu potrebné rozvody: elektrickej energie a iné. Vyhnete sa tak nevzhľadným káblom na podlahe alebo pod kobercom.


Obývací priestor – voľná dispozícia (1. časť)

38066

Ak si myslíte, že obývacie steny patria do minulosti, mýlite sa. Prechádzajú len ďalším vývojom, v ktorom sa ustupuje od klasiky 70. a 80. rokov minulého storočia, charakterizovaných mohutnosťou. Obývacia stena siahajúca od podlahy až skoro po strop, od steny k stene, s množstvom dvierok, s takzvaným domácim barom, ukrytým tiež za sklopnými dvierkami, a s presne vymedzeným priestorom na televízor a rádio, bola síce praktická na ukrytie všetkých zbytočností, ale určite nie estetická. Našťastie aj tento druh nábytku tvoriaci súčasť obývacieho priestoru prešiel revolučnými premenami.

Minimalizmus a flexibilita s rafinovanými prvkami funkčnosti sú najväčším trendom v súčasnej obývacej stene. Premenila sa na multifunkčný nábytok s vysokou estetickou hodnotou a možnosťou integrácie nových technických vynálezov, ako sú napríklad plazmové televízne prijímače. Sú aj varianty, v ktorých tvar, farebnosť a materiálové zloženie vychádzajú z dizajnu audiovizuálnej techniky, typu high-tech alebo high-end.

V 70. a 80. rokoch minulého storočia sa obývacia zostava postavila k stene, pretože vzhľad zadnej strany sa vôbec neriešil ani z estetického, ani z funkčného hľadiska. Nová doba však prináša nové spôsoby umiestnenia obývacej steny, z ktorej sa dajú vytvoriť aj voľne stojace zostavy políc a skriniek, čiže funkčná a estetická stránka sa rieši zo všetkých štyroch strán, nie iba z troch, a priestor sa tak môže opticky členiť na jednotlivé zóny.

Pokračovanie zajtra.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru Obývacia izba
Tagy: obpriestor obývací priestor obývacia izba
Zdieľať článok

Diskusia