Obývacia izba na dva spôsoby

28. 09. 2009
Zdieľať

Zariadiť obývaciu izbu nemusí byť vždy také jednoduché, ako by sa možno zdalo na prvý pohľad. Najmä v byte, ktorý nemá prebytok štvorcových metrov. Ak má izba plniť viacero funkcií, a pritom ju nechcete zahltiť nábytkom, môže pre neskúseného človeka vzniknúť problém, s ktorým je lepšie obrátiť sa na odborníka.


Obývacia izba na dva spôsoby

219437

Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o návrh zariadenia obývacej izby malého dvojizbového bytu, v ktorom bývajú dve osoby. Obývačka je spojená s kuchynským kútom, preto by jej súčasťou mal byť aj priestor na stolovanie. Vzhľadom na to, že sme milovníci hudby a literatúry, vlastníme pomerne veľa kníh a hudobných nosičov. Riešenie úložných priestorov by však nemalo byť  na úkor priestrannosti, interiér by mal pôsobiť útulne a poskytnúť pohodlie nám a našim priateľom. Často mávame návštevy, a tak by sedačka mala byť rozkladacia, môže byť aj rohová. Čo sa týka farieb a štýlu, páči sa mi elegancia v spojení s koloniálnym štýlom. Farba stien v izbe je žltá, rada by som ju doplnila o zelenú a hnedú.

Ďakujem.
Kristína Parišková

Ponúkame vám dva návrhy, ako zariadiť v menšom dvojizbovom byte obývaciu izbu prepojenú s kuchyňou tak, aby v nej bolo aj miesto na stolovanie.
 


Obývacia izba na dva spôsoby

219439

Alternatíva A

Nábytok v interiéri nesie prvky typické pre koloniálny štýl – dve masívne knižnice a konferenčný stolík, ktoré svojím tvarom pútajú pozornosť návštev. Stolík je prisunutý až k stene, aby bol lepší prístup na balkón. Knižnice sú síce z tmavého dreva, sú však otvorené a nie príliš vysoké, takže nepôsobia stiesňujúcim dojmom. Obývačku dopĺňa biela rozkladacia sedačka umiestnená v priestore – dizajnovo sa hodí jednak do moderných, jednak do klasických interiérov. Pre koloniálny štýl sú typické skôr reprezentatívnejšie jedálne než jednoduché stolovanie, preto je zvolený väčší jedálenský stôl pre štyri osoby. Nad ním visí veľké zrkadlo v ozdobnom ráme, vďaka ktorému dostáva miestnosť honosný nádych a opticky pôsobí väčšia. Aj kuchyňa je navrhnutá v novom šate – jej predĺžením a zrušením deliacej priečky vzniklo viac pracovnej plochy a prepojenie so spoločenskou časťou. Na odľahčenie tmavej farby je použitý korpus v béžovej farbe. Chladnička je umiestnená vo výklenku, ktorý bol vymurovaný už v pôvodnom stave bytu. V miestnosti sú použité stropné visiace svietidlá s textilnými tienidlami v prírodných farbách, pričom osvetlenie v jedálenskej časti je spustené o niečo nižšie, aby stolovníkom nesvietilo do tváre. Celý interiér je ladený v odtieňoch prírodných zemitých farieb, biele steny dodávajú ľahkosť a decentnosť.
 


Obývacia izba na dva spôsoby

219440

        


Obývacia izba na dva spôsoby

219441


Obývacia izba na dva spôsoby

219442

Alternatíva B

V tejto alternatíve je priestor navrhnutý vo výlučne modernom štýle. Sú použité svetlé farby a minimalistické zariadenie. Rohová rozkladacia sedačka ukončená poličkou je doplnená prízemným stolíkom vysoko lesklej bielej farby. Jedálenské sedenie sa presúva na druhú stranu, a pretože je v obývacej časti použitá sedačka väčších rozmerov, stolovanie je zredukované na malý stolík pre dvoch. Kuchyňa svoje miesto nezmenila, jej nová biela tvár pôsobí však veľmi vzdušne a ľahko. Zasklená poličková skrinka ukončujúca kuchynskú linku môže slúžiť ako príborník alebo (v našom prípade) ako knižnica či úložný priestor na CD nosiče. Dostatok prirodzeného svetla z okien nevyžaduje v obývacej časti stropné osvetlenie, na doladenie atmosféry postačí dizajnové stojaté svietidlo. Biely interiér dolaďuje farebná škála od pieskovožltej po svetlozelenú. Domácku atmosféru vytvoria obrázky na stenách a živé kvety v kvetináčoch i vázach. Vstupné dvere do miestnosti sú čiastočne zasklené – prepúšťajú tak dostatok svetla do chodby. Oba varianty majú podlahu z drevených dosák v svetlejšom tóne.

 


Obývacia izba na dva spôsoby

219444

        


Obývacia izba na dva spôsoby

219446

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: obývacia izba riešenie
Zdieľať článok

Diskusia