Zdroj: Miro Pochyba

Chcete zmenu v obývacej izbe, ale nemáte čas na veľké prerábky? Vyskúšajte jednoduchú premenu sedačky

13. 11. 2021
Zdieľať

Žiada sa vám zmeny v interiéri, ale na veľké prerábky nemáte čas ani chuť? Vyskúšajte sa pohrať s textíliami. Vymeňte koberec, dekoračné vankúše, prípadne prezlečte sedačku do nového poťahu.

Pôvodný stav

„V obývacej izbe sme mali dlhé roky rohovú pohovku, ktorá zažila naozaj všeličo, a pamätné stopy jej ostali najmä po deťoch. Jej život sa pomaly, ale isto chýlil ku koncu. Sedáky a opierky už nedržali pôvodný tvar, a hoci sa poťah dal zvliecť a oprať, niektoré fľaky odolávali. A tak jedného pekného letného dňa prišiel moment, kedy som si povedala dosť, moja milá, je čas sa rozlúčiť.

Prečítajte si tiež
Štýlová predsieň znamená dobrý prvý dojem. Ako si ju zariadiť?

Tu musím podotknúť, že v rámci hesla ,recyklovať, čo to dáʻ, sme po rozobratí jednu jej časť využili ako minigauč v pracovni a zvyšok opierok a sedákov dostane druhú šancu na terase, ktorú plánujeme na budúcu sezónu zastrešiť a vyrobiť na nej paletové sedenie. Čo-to sa ušlo aj psovi do búdy na studené zimné noci.

Kút so sedačkou v modrotlači a bielou tehlovou stenou

Zdroj: Miro Pochyba

Keďže sme doma mali ešte jednu staršiu zachovalú trojpohovku z Ikey, ktorá putovala kade-tade po izbách, rozhodli sme sa dať na miesto rohovej pohovky dočasne tú a prikúpiť časom možno pár kresiel. Do jej
bielo-modrého poťahu som sa kedysi zamilovala na prvý pohľad… Cítila som však, že k dnešnej podobe obývačky, teda k bielej a tehlovej stene s rodinnou galériou, by sa hodilo niečo decentnejšie, možno tmavšie. Skrátka, chcelo to kontrast.

Prečítajte si tiež
9 nápadov a trikov, ako si zariadiť bývanie v prenájme aj napriek prísnym pravidlám

Čo s tým? Aké bolo moje nadšenie, keď mi napadlo, že predsa nemusíme kupovať novú sedačku, veď stačí kúpiť náhradný poťah. Áno, aj toto je výhoda, keď kupujete pohovku zo známeho švédskeho reťazca, že ak vás jedného dňa omrzí, dáte jej nový ,vohoz‘. Rýchlo a bezbolestne. Z ponuky ,ikeáckych‘ poťahov som si vybrala tmavosivý Hallarp a izba vďaka nemu dostala celkom iný ráz, čo poviete? Celá premena ma vyšla na 139 €.“

Aktuálny stav

Jednofarebná pohovka oproti tej vzorovanej umožňuje väčšiu variabilitu v použití dekoračných vankúšov. Hodia sa k nej farebné, rovnako ako tie čierno-biele či vzorované. Aj vďaka nim si viete z času na čas dopriať aspoň malú vizuálnu zmenu.

Kút so sivou sedačkou a bielou tehlovou stenou

Zdroj: Miro Pochyba

Ak chcete v obývačke upozorniť na steny, umenie či dekorácie, voľte jednofarebnú klasiku. Naopak, ak je zvyšok miestnosti zariadený striedmo, chce to šťavu v podobe výraznej sedačky, ktorá bude „paňou“ celej miestnosti.

Pripravila: Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: nábytok do obývačky obývacia izba pohovky recyklácia renovácia nábytku
Zdieľať článok

Diskusia