26. 01. 2006
Zdieľať

Obývačka v rodinnom dome bola dostatočne veľká, prepojená s kuchyňou, pohodlne sa sem zmestil nielen potrebný nábytok, ale aj kozub... Zdanlivo nijaký problém. A predsa – niečo tu chýbalo. Alebo tu bolo čosi navyše? Jednoducho, domácim obývačka akosi nesedela, a nevedeli si s ňou rady. Jasna však našťastie vedela, čo treba urobiť.

Na začiatku bola demokracia

„Pri zariaďovaní sa s manželom nikdy nevieme dohodnúť – každému z nás sa páčia trochu iné veci. Aby sme sa večne nehádali, či sedačku takú alebo onakú, či koberec tento alebo tamten, vyriešili sme to demokraticky – každý z nás vybral niektorý kus zariadenia, a ten druhý mu do výberu nehovoril. Ja som napríklad vybrala do obývačky sedačku, manžel koberec, a tak podobne. Keď sa všetko stretlo v jednej miestnosti, celkom sa to dalo vydržať – ale len pri tlmenom osvetlení,“ smeje sa domáca pani. „Tak sme nakoniec radšej dali pestrofarebný koberec do inej izby, kvetovanú sedačku sme zakryli jednofarebnou červenou látkou a rozhodli sme sa zveriť zariaďovanie do rúk odborníkov. Začať by sme chceli obývačkou.“
 


Obývačka s noblesou

43028


Obývačka s noblesou

43017
Erika Kuhnová

PREDTÝM…

Obývačka s noblesou

43025
Erika Kuhnová


Obývačka s noblesou

43021
Erika Kuhnová

Jasnino jasné riešenie


Obývačka s noblesou

43018
Dominik Vlaheko

„Interiér by mal dostať väčšiu noblesu,“ znel Jasnin verdikt po rozhovore s domácimi. Vybrala dve farby, ktoré vytvorili farebný základ – modrá a bordová sa opakujú na kozube, závesoch aj poťahoch sedačky. Nábytok v koloniálnom štýle sa hodí nielen k noblesnej atmosfére, ale aj k tmavo moreným dverám a podlahe, s ktorými pekne ladí masívne tíkové drevo. (Tíkový nábytok je z predajne Casamia, www.casamia.sk.)

„Bola to pre mňa veľká výzva – v jednom priestore sa tu stretlo obrovské množstvo rôznorodých prvkov, ktoré sa nedajú jednoducho vymeniť, a tak nebolo ľahké vniesť sem harmóniu a pokoj. Schody a stropy na vidiecky spôsob obložené svetlým drevom, k tomu tmavé dvere a laminátové podlahy… Pomaly každý detail bol v inom štýle a z iného materiálu. Niečo sa zladiť dalo – napríklad tmavé dvere harmonizujú s tmavým nábytkom, niektoré veci som však musela akceptovať a nechať ich také, aké sú.“


Obývačka s noblesou

43023
Dominik Vlaheko

Farebným základom obývačky sú modrá a bordová. Podľa vzorky závesov vybrala Jasna poťahy na sedačku a farbu na kozub. Nezľaknite sa – farba v plechovici má vždy iný odtieň než namaľovaná stena.

Pred maľovaním treba stenu očistiť a natrieť penetračným náterom – ten zaistí, že povrch bude rovnomerne sať a výsledná farba bude rovnako sýta na celej ploche. Na stenu sa nanášajú vždy aspoň dve vrstvy farby, aby bol výsledok dokonalý – rovnomerný, bez fľakov a machúľ. Či farbu riediť vodou a v akom pomere, to sa pri rôznych farbách líši – všetko sa dočítate v návode. Pri maľovaní treba postupovať pomaly a precízne, okraje maľovanej plochy môžete chrániť špeciálnou páskou. Ale hlavne si vždy pred začatím práce prečítajte návod na použitie.

Kozub by mal vyniknúť

Pôvodne kozub nevýraznej farby splýval s okolím. Sýta a pomerne tmavá farba mu dodala na vážnosti aj na váhe – akoby bol zrazu solídnejší a ťažší. Aby sa celá miestnosť „nenaklonila“ na jednu stranu, vyvažujú ho v rohu oproti masívna knižnica a sedačka so stolíkom.

Veľké upratovanie v zbierke drobností


Obývačka s noblesou

43026
Dominik Vlaheko

Pôvodná obývačka bola zmesou neorganizovaných farieb a štýlov – rovnaké zásady zrejme uplatňovali majitelia nielen pri výbere povrchových úprav a nábytku, ale aj pri výbere detailov. „Mnoho vecí tu bolo pekných, ale bolo ich tu priveľa. Na premenu interiéru sa vždy veľmi teším a vždy to veľmi prežívam. Tentoraz som mala radosť už z toho, že som mohla z kozubu odstrániť všetky tie drobnosti. Oslobodila som ho, aby mohol dýchať. Niektoré z nich sa ku kozubu vrátili, iné si našli miesto v ďalších častiach obývačky a zvyšok skončil v škatuliach na povale.“
 

Dobrá rada

Máte radi doplnky? Nepreháňajte to s nimi! Menej v tomto prípade určite znamená viac. Každý predmet totiž potrebuje priestor, aby vynikol. Ak máte v byte viac drobností – suvenírov z dovoleniek, obrázkov, vázičiek a škatuliek –, nemusíte z nich polovicu zahodiť. Len ich nevystavte všetky naraz. Vyberte tie, ktoré sa k sebe hodia, a umiestnite ich tak, aby mali dosť miesta a mohli ste si ich vychutnať. Ostatné odložte. Po čase môžete doplnky vymeniť. Byt vám nikdy nezovšednie a vy si užijete všetky svoje spomienky a pocity, ktoré sa k jednotlivým predmetom viažu.

 


Obývačka s noblesou

43024
Dominik Vlaheko


Obývačka s noblesou

43027
Dominik Vlaheko

… A POTOM

Obývačka s noblesou

43022
Dominik Vlaheko


Obývačka s noblesou

43020
Dominik Vlaheko

Hra s poťahmi


Obývačka s noblesou

43037
Erika Kuhnová

Stále hovoríme o harmónii a ladení, treba však pri tom dávať pozor, aby interiér neskĺzol do nudy a fádnosti. Práve na to by vždy mala byť v miestnosti nejaká vec, ktorá sa z tejto harmónie trochu vymyká a priestor oživí – napríklad vzorom, tvarom alebo farbou. Tentoraz sa Jasna rozhodla oživiť miestnosť taburetkou s károvaným vzorom. „Taburetku, čalúnenie na sedačku a poťahy na vankúše som dala vyrobiť v Senci, v čalúnnictve Adriána Kollára. Výroba spolu s materiálom stáli menej ako 5 000 korún, čo naozaj nie je veľa. Navyše sú vankúše zámerne z každej strany iné – z jednej jednofarebné a z druhej kárované, a také vám neušijú všade. A ak takúto zákazku zoberú, za prácu si priplatíte 20 až 50 %. V Senci príplatok nechceli.“


Obývačka s noblesou

43035
Erika Kuhnová

A prečo si vlastne Jasna komplikovala život s dvojfarebnými vankúšmi? „Keby boli niektoré vankúše celé kárované, iné modré a ďalšie bordové, mohli by ste vytvoriť vždy len pestrú kompozíciu. Takto máte viac možností kombinovať – podľa toho, ktorou stranou vankúše otočíte, môžete sedačku doplniť napríklad modro-bordovou, károvano-modrou alebo károvano-bordovou kombináciou.“

„Urobila som chybu – sama som neposlúchla to, čo každému radím, a nevzala som si so sebou k čalúnnikovi všetky farebné vzorky.


Obývačka s noblesou

43036
Erika Kuhnová

Jednofarebnú látku na poťah som vybrala len podľa toho, aby sa hodila ku károvanej, a nebrala som do úvahy aj farebnosť závesov. Samozrejme, že som farbu po pamäti neutrafila a čalúnenie sa muselo prerobiť. Našťastie sa poťahy použijú na taburetke v inej izbe, takže škoda nebola taká veľká.“

Svetelná šou

Výber lámp bol v tejto obývačke cestou plnou kompromisov. „Lampy tu boli podľa mňa nevhodné – dizajn nekorešpondoval s tým, čo sa malo premenou dosiahnuť, ale najmä nevhodne osvetľovali priestor. Všetky totiž majú veľmi intenzívne svetlo. Na príjemné posedenie – napríklad podvečer s priateľmi – je však vhodnejšie tlmené svetlo.“ Veľká zmena pritom neprichádzala do úvahy – domácim sa takéto lampy páčia a viažu sa k nim ich spomienky. Dôležité je, aby sa v obývačke cítili príjemne najmä obyvatelia domu, a tak mohla Jasna nanajvýš premiestniť, upraviť alebo doplniť. Lustre v kuchyni, chodbe a obývačke sa navzájom vymenili, nástenné lampičky dostali nové matné tienidlá, ktoré ich ostré svetlo rozptýlili a stlmili. „Čerešničkou na torte je ručne maľovaná lampa – vznikla zo sklenenej vázy a tienidla, ktoré som kúpila v obchodnom dome IKEA.“ Aj farebnosť upravených lámp je zladená s novým interiérom.
 


Obývačka s noblesou

43044
Erika Kuhnová


Obývačka s noblesou

43045
Erika Kuhnová

Na nástenné lampičky kúpila Jasna jednoduché sklenené tienidlá, ktoré oblepila farebným pieskom. Svetlo sa tak rozptýli a jemne sfarbí dočervena, čo navodí príjemnú atmosféru pri tichom večernom rozhovore alebo sledovaní televízie.

Obývačka s noblesou

43046
Erika Kuhnová

V sklenenej váze boli pôvodne sušené kvety, kytica však už bola takmer rok stará, a tak putovala do smetí – sušené kvety by ste nemali mať v byte dlhšie než pol roka. Časom nielen stratia farbu, ale usadí sa na nich aj vrstva prachu a pokusy o jeho odstránenie sú zbytočným mrhaním časom.

Obývačka s noblesou

43038
Erika Kuhnová

Zmenu vysokej sklenenej vázy na originálnu lampu si zobrala na starosť Denisa Priehradná, ktorá s naším časopisom pravidelne spolupracuje na rubrike Handmade. Telo lampy ozdobila farbami na sklo a sklenenými kamienkami. Prispôsobiť modré tienidlo tak, aby sa dalo na vázu pripevniť a zabezpečiť, aby lampa riadne svietila, bolo zas úlohou pána majstra Gábriša.
 


Obývačka s noblesou

43039
Erika Kuhnová


Obývačka s noblesou

43042
Erika Kuhnová


Obývačka s noblesou

43041
Erika Kuhnová


Obývačka s noblesou

43043
Dominik Vlaheko

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru Obývacia izba
Tagy: objasna obývacia izba
Zdieľať článok

Diskusia