Obývačka v lofte – otvorene a loftovne (2.)

Obývačka v lofte – otvorene a loftovne (2.)

30. 04. 2010
Zdieľať

Okrajové priemyselné štvrte z prvej polovice 20. storočia postupne pohltili čas a rozpínajúca sa zástavba. Už opustené továrenské objekty sa ocitli v centrách miest. Najprv sa sem sťahovali umelci, postupne aj bohémska vrstva intelektuálov. Bývanie v loftoch sa stalo provokujúcim fenoménom. Postupne však získalo na vážnosti a pre čoraz väčšiu skupinu ľudí prerástlo do kultovej záležitosti.

Súčasné centrá západných metropol ožili vďaka revitalizáciám, ku ktorým významne prispeli daňové úľavy. V rámci obnovy sa voľné priestory v bývalých industriálnych štvrtiach stali vzácnosťou. U nás, žiaľ, zatiaľ vyhráva genius moci nad genius loci!

Pravý loft tvorí ucelený voľný priestor, od ktorého sa priečkami oddeľujú iba kúpeľne a toalety.

Soft loft si umiestnil spálňu na galériu, do ktorej vedú kovové industriálne schody. Inou možnosťou je odčleniť spálňu priečkou do maximálne troch štvrtín svetlej výšky priestoru.

Hybridný loft si ponecháva dispozíciu s veľkým otvoreným spoločenským priestorom vrátane kuchyne, jedálne, pracovne, spálne sú však ukryté za plnými priečkami.

Upscale loft sa stal tak trochu panským huncútstvom – vyznačuje sa luxusným vybavením kuchyne a kúpeľne, hrá sa s industriálnymi, špeciálne vyhotovenými konštrukciami, buduje si rafinované priečky na oddelenie viacerých spální, smeruje k deleniu priestoru tak, aby v ňom mala súkromie celá rodina, a pritom si dodatočne vnesenými prvkami zachováva industriálny ráz.

 


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne (2.)

258658
Loft


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne (2.)

258673
Loft

Kto má zmysel pre bývanie v lofte, tomu nie sú cudzie netypické nábytkové kusy. Skutočnosť, že obýva zrecyklovaný priemyselný objekt, často vedie takéhoto jedinca k vyhľadávaniu ekonábytkových úletov. Svietidlá Topan navrhol Verner Panton začiatkom 60. rokov minulého storočia, keď sa Andy Warhol chystal k bohémskemu životu vo Factory v Midtown na Manhattane.


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne (2.)

258660
Loft

Camilla Waldal a Janne Helen Bulling zazipsovali svetlo a vznikla lampa Zipp. Takéto svietidlo by bolo skvelou pripomienkou, že Stevov loftový domov (str. 6) sa zrodil v textilnej manufaktúre.

 


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne (2.)

258663
Loft


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne (2.)

258656
Loft

Dráma v lofte: drsný príbeh stien a konštrukcií za mäkkého sprievodu textílii I keď Martin Ballendat vyhotovil svojho času extravagantnú a pritom pohodlnú stoličku Perillo pre kancelárie vo Švajčiarsku


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne (2.)

258661
Loft

Betónová, liata alebo inak priemyselne skloňovaná, i keď zušľachtená podlaha aj v loftovom byte potrebuje kde-tu prikryť. Etno alebo klasické, ale najmä v teplých prírodných farbách, vnesú koberce do loftu domácu pohodu.

 


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne (2.)

258678
Loft


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne (2.)

258664
Loft

Moderná keramická plastika alebo štýlový relikviár? Dobré na vytvorenie farebných akcentov v striedmom interiéri. V talianskej fabrike Axo Light našli spôsob, ako stropné svietidlo obopnuté nariasenou textíliou nasvieti veľký priestor.


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne (2.)

258667
Loft

 

Ako pôsobiť loftovne
• nadštandardnou výškou stropu (426 cm a viac)
• úžitkovou plochou väčšou ako 120 m2
• neomietnutými stenami a technickými detailmi, ktoré tvoria akcenty interiéru
• veľkými továrenskými kovovými oknami
• ponechaním nezbrúsených zvarov na schodiskách, prípadne aj nosných oceľových konštrukciách
• betónovou podlahou s dekorom v podobe olejových škvŕn či keramickou podlahou s metalickým odleskom
• priznaním a často aj architektonickým zdôraznením povrchových inštalácií
• členením priestoru bez narušenia celistvosti (pomáhajú polopriečky, ťažké závesy, umne rozmiestnený nábytok, paravány alebo farebne či materiálovo odlišné plochy)
• mobilnými deliacimi stenami a nábytkom, ktorý viacúčelový priestor urobí prispôsobivejším
• dodržaním tlmenej farebnej škály najmä v spoločenskom priestore a kuchyni
• striedmo zariadeným interiérom, ktorý sa stane výborným kontrapunktom pre umelecké diela a nábytkové solitéry
• kovovými prvkami najlepšie patinovanými hrdzou
• výtvarnými kompozíciami vernými strojovej estetike starých čias
• dodržiavaním súčasného energetického bontónu (využívanie alternatívnych zdrojov – slnečných kolektorov a elektrovoltických panelov)

 ZDROJ: Môj dom špeciál zima 2009 JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Nábytok
Tagy: loft
Zdieľať článok

Diskusia