Osem zásad moderného WC (2.)

Osem zásad moderného WC (2.)

13. 05. 2010
Zdieľať

V súčasnosti sa záchodová kultúra okrem vysokých hygienických nárokov spája aj s estetickou stránkou. WC sa stalo meradlom kultúrnej vyspelosti domácnosti, národa a doby. Ponúkame preto niekoľko dôležitých zásad moderného WC.

Zásada č. 5: Nepodceňujte komfort a estetiku

Dnešné WC misy sú výsledkom vysokých estetických, hygienických a bezpečnostných nárokov užívateľov a práce dizajnérov. Nehanbite sa poriadne si poobzerať celú misu a sadnúť si na ňu. Ku komfortu prispieva aj anatomicky tvarovaná doska z kvalitného plastu, ktorá sa ani po niekoľkých mesiacoch nezlomí. Nezabudnite, že v tejto miestnosti sa nemáte ponáhľať, a ak si v nej zriadite aj malú knižnicu alebo čitáreň časopisov, komfort sedenia je veľmi dôležitý. V kúpeľni spojenej s WC sa odporúča vyberať si ucelenú sériu sanitárnej keramiky, ktorou sa zjednocuje celkové stvárnenie interiéru kúpeľne.
 
Zásada č. 6: Myslite ekologicky

Čo môžeme na záchode urobiť pre životné prostredie? Šetriť toaletným papierom a vodou. Geniálny vynález splachovacieho záchodu má jednu malú chybičku krásy, a tou je najväčšia spotreba pitnej vody v domácnosti. Našťastie to výrobcom nie je úplne jedno a neustále hľadajú možnosti, ako znížiť množstvo vody potrebnej na spláchnutie. Jednou z nich je moderný dvojtlačidlový systém, ktorého pomocou sa pri spláchnutí minie 3 alebo 6 litrov vody. Na trhu sú však aj systémy, ktoré potrebujú najviac 4,5 litra na veľké spláchnutie. Vývoj sa však pri nich nezastavil a výrobcovia už dokázali znížiť spotrebu vody na 3,5 litra pri veľkom spláchnutí a 2 litre pri malom. O dokonalosť spláchnutia sa v tomto prípade postará misa s premysleným dizajnom a trojitý prítok so silným prúdom vody. Pri starých splachovačoch bez možnosti voľby bolo treba na jedno spláchnutie 9 až 12 litrov pitnej vody – bez ohľadu na veľkosť (s)potreby. Ďalšou možnosťou je systém s funkciou stop, vďaka ktorému sa prvým stlačením spustí splachovanie a druhým stlačením sa zastaví. Takto sa jednoducho dá regulovať množstvo spotrebovanej vody.

 


Osem zásad moderného WC (2.)

261385


Osem zásad moderného WC (2.)

261391
Dornbracht

Páková bidetová batéria zo série Lulu od firmy Dornbracht s povrchovou úpravou chróm a matná platina. Bidetová páková batéria zo série Mem od firmy Dornbracht s povrchovou úpravou chróm, matná platina a platina.

 

Z hľadiska stavebnej konštrukcie je dôležitý správny výber inštalačného prvku – buď pre murované predstenové a vnútrostenové inštalácie, alebo na použitie so sadrokartónom. Druhá možnosť sa používa aj pri predstenových inštaláciách pred masívnymi stenami, kde je samotné zakrytie inštalácie sadrokartónom veľmi rýchle a čisté a je prakticky pripravené na obklady. Takáto predstenová inštalácia zároveň umožňuje prípadné zmeny polohy zariaďovacích predmetov a úpravy bez vysekávania jednotlivých potrubí zo steny.


Osem zásad moderného WC (2.)

261425
Geberit

Zásada č. 7: Nezabudnite na technickú stránku veci

Pri výbere záchodovej misy treba vziať do úvahy aj niekoľko technických riešení:
• spôsob odvádzania vody a typ napojenia na stúpačku, ktoré môže byť zvislé, vodorovné a šikmé,
• trendom sú zabudované inštalačné systémy aj s nádržkou osadenou v rôznych typoch kovových nosných konštrukcií pripevnených k podlahe, k zadnej stene alebo k nosnej konštrukcii zo sadrokartónu,
• závesné WC býva dimenzované na zaťaženie asi 400 kg,
• na upevnenie závesnej záchodovej misy sú potrebné na to určené inštalačné moduly alebo predstenové konštrukcie,
• pri lacnejších typoch kombi WC treba počítať s výmenou plastového mechanizmu v nádržke asi po piatich rokoch.

 


Osem zásad moderného WC (2.)

261403
Sanitec


Osem zásad moderného WC (2.)

261406
Sanitec

Dobré inštalačné systémy sa vyznačujú vysokou úrovňou flexibility a jednoduchým spôsobom montáže. Napríklad aj variabilným spôsobom montáže ovládacieho tlačidla.

 

Ak nie je na toalete dostatok priestoru na osadenie bidetu, môže sa WC doplniť napríklad zariadením Geberit AquaClean, ktoré plní aj funkciu bidetu, alebo je možné vybrať si WC a bidet v jednom kuse.
Je výhodné, ak majú inštalačné prvky predmontovanú chráničku na jednoduché pripojenie  vody určené pre bidetové doplnky WC alebo kompletné WC s bidetom. Takto sa možno kedykoľvek rozhodnúť pre ich inštaláciu bez sekania hotových obkladov a bez nutnosti prirábať ďalší prívod vody. Okrem toho treba zvážiť aj umiestnenie elektrickej zásuvky v blízkosti WC.


Osem zásad moderného WC (2.)

261373
Gustavsberg

 

Čo sa týka úspory vody, podomietkové splachovacie nádržky bývajú vybavené univerzálnym splachovacím zariadením, ktoré je možné ovládať tlačidlami na jednoduché splachovanie s funkciou STOP alebo dvojitými tlačidlami, kde je nastavené splachovanie 6 a 3 litre. Toto nastavenie si používateľ môže upraviť na maximálne 7,5 a 4 litre.

 


Osem zásad moderného WC (2.)

261418
Keramag


Osem zásad moderného WC (2.)

261400
Duravit

  Závesné WC zo série D Code od firmy Duravit, doska so soft close systémom.

Zásada č. 8: Pri odhade ceny nestačí základný katalóg a cenník sanity alebo približný odhad inštalatéra či suseda

Pri výbere toalety býva často prvoradá cena, bez ohľadu na praktickosť a dizajn. Z hľadiska ceny sa javí ako výhodnejšie samostatne stojace WC s nádržkou, pravda však bude niekde uprostred. Aj kompletné systémy závesných WC s nádržkou a inštalačným modulom sa dajú kúpiť za veľmi prijateľné ceny porovnateľné s kombi WC. Treba však k tomu prirátať murárske práce alebo práce so sadrokartónom. Pri odhade ceny si treba dať pozor, či sú v katalógových cenách zarátané aj všetky potrebné doplnky, alebo sa uvádza len cena za záchodovú misu. Často k nej treba pripočítať cenu splachovacej nádržky alebo zabudovaného modulu a záchodovej dosky, ktorá môže narásť aj na rovnakú sumu ako cena za misu. Pri zabudovanej nádržke treba k celkovej cene pripočítať aj cenu za tlačidlo.

 


Osem zásad moderného WC (2.)

261408
VB


Osem zásad moderného WC (2.)

261409
VB

Na trh prichádzajú nové štandardy v oblasti inštalácie WC na stenu. Bežné otvory na upevnenie už nie sú nutné, a aj nepekné plastové kryty na keramickej mise sú minulosťou. Novinkou je WC, ktoré spotrebuje iba 3,5 litra vody na jedno spláchnutie, a pokiaľ sa pri používaní dvojitého splachovacieho systému vyberie nižší objem vody.

 

 


Osem zásad moderného WC (2.)

261394
Geberit

 

Niekoľko zaujímavostí na záver
• 19. november je svetový deň WC
• v Singapure má sídlo Svetová organizácia WC – World Toillet Organization
• výskumné centrum Japan Toillet Labo dokázalo, že umiestnenie krátkej básne v priestore WC na úrovni očí znižuje spotrebu toaletného papiera o 20 percent
• tretina populácie nemá k dispozícii žiaden typ záchodu a ich záchodová kultúra ostala na úrovni stredoveku

ZDROJ: časopis Môj dom február 2010 JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa wc
Zdieľať článok

Diskusia