Osvetlenie obývacej izby

21. 07. 2005
Zdieľať

V priestore obývacej izby len málokedy vystačíme s umiestnením jedného centrálneho svietidla. Pestrá skladba a rôznorodosť vykonávaných činností vyžaduje použitie lokálnych osvetľovacích prvkov, podieľajúcich sa na osvetľovaní vymedzených častí prostredia.

Na celkové osvetlenie izby sa používa mäkké a dobre rozptýlené svetlo. Bežným zdrojom zmiešaného osvetlenia sú klasické a sviečkové žiarovky umiestnené v stropných alebo nástenných svietidlách s tienidlami zabezpečujúcimi dostatočný rozptyl svetla. Pokiaľ svietidlo nemá primerané tienidlo, používajú sa guľaté alebo sviečkové žiarovky v mliečnom vyhotovení.

Pri osvetlení priestoru sa dobre uplatňuje priame, ako aj nepriame svetlo získané odrazom svetelných lúčov od stropu, stien resp. iných povrchov. Vhodným zdrojom nepriameho odrazeného svetla sú halogénové žiarovky. Takto vznikajúce svetlo je mäkké, rozptýlené a súčasne si zachováva požadovaný jas.

Na lokálne osvetlenie pracovných a iných kútov miestnosti – jedálenského či písacieho stola, klavíra, sedenia v oddychovom kresle a podobne sa používajú nástenné alebo stojanové svietidlá s usmerneným tokom osvetlenia. Umiestňujú sa tak, aby požadované miesto dostatočne osvetľovali a zároveň neoslňovali. Najlepšie svetelné podmienky zabezpečujú polohovateľné svietidlá s možnosťou nastavenia ramena a tienidla, ktoré možno vďaka technicky premysleným mechanizmom bezproblémovo prispôsobovať práve vykonávaným činnostiam.

Na dotváraní večernej a nočnej atmosféry sa podieľa dekoratívne osvetlenie vybraných nábytkových kusov, obrazov, sochárskych diel, izbových rastlín, ale aj zábradlí či iných častí interiéru. Na zvýraznenie zvolených objektov, vytváranie „tieňov“ za umeleckými dielami a realizáciu umeleckých scenérií sa používajú rozličné druhy reflektorových žiaroviek vytvárajúcich pôsobivé sústredené kužele svetla. Okrem klasických zdrojov osvetlenia sa na umeleckom dotváraní priestoru môžu zúčastňovať i špeciálne farebné druhy zdrojov, umožňujúce elegantné zvýraznenie farebnosti a kvality povrchu materiálov.

Použitie viacerých zdrojov osvetlenia má nielen praktický význam, ale zároveň vznikajú priaznivejšie svetelné podmienky prostredia. Kombináciou svietidiel sa zmäkčuje pôsobenie svetla rozličnej intenzity, čím vzniká svetelne vyvážené prostredie bez príliš silných tieňov a kontrastov. Zdroje sa môžu prispôsobovať aktuálnym potrebám a tie, ktoré sa práve nepoužívajú, môžu zostať vypnuté. Vzájomným prekrývaním ostrovov svetla z rôznych zdrojov vzniká súčasne dojem zväčšenia priestoru, čo nie je pri veľkosti dnešných obývacích izieb takisto nezanedbateľným faktorom.

Svietidlo obývacej izby je významným účelovým a výtvarným doplnkom priestoru a preto si zasluhuje patričnú pozornosť. Pri jeho výbere treba zohľadniť tvarové, farebné a materiálové zladenie svietidla s nábytkom, stenami, bytovým textilom a doplnkami. Dnes sú na trhu klasické i avantgardné typy svietidiel, avantgardne ponímané svetelné steny, ako i dizajnovo zjednotené „rodiny lámp“. Záleží len na tom, aké druhy činností sa budú v izbe vykonávať a potom nie je problémom vybrať si zo širokého spektra druhov osvetľovacích prvkov a zariadení.

Široký výber nábytku a stavebných materiálov umožňuje realizácie rôzneho štýlu a charakteru. Každý človek má iné predstavy týkajúce sa materiálov, farieb a nábytkového zariadenia. Iné nároky má mladá rodina žijúca v panelovom dome, iné požiadavky majú ľudia žijúci na vidieku. Niekto dáva prednosť elegancii, atmosfére pohodlia a luxusu, iný uprednostňuje strohé alebo „športovo ladené“ interiéry. Aby sme sa v obývacej izbe cítili dobre, treba do nej zvoliť štýl, ktorý nám vyhovuje a ktorý považujeme za príťažlivý. Pri zariaďovaní obývacej izby si však treba uvedomiť, že často je práve ona tým určujúcim priestorom, z ktorého sa odvíja charakter a spôsob zariaďovania ostatných miestností.

Kategória: Bývanie Obývacia izba
Tagy: obývacia izba oi osvetlenie
Zdieľať článok

Diskusia