Portugalsko – krajina nábytku
Rôzne krajiny poznáme aj vďaka ich prívlastkom. Krajina tisícich jazier, vychádzajúceho slnka…, to sú veľmi známe prirovnania. Ale čo tak krajina nábytku? Tento prívlastok sa asi len tak ľahko neudomácni, no ak by ste navštívili výstavu Export Home v Porte, možno by ste tento dojem získali. Rozsiahly výstavný areál Exponor totiž privítal obrovskú enklávu nábytkárskych spoločností na najväčšej portugalskej výstave nábytku, nábytkového dizajnu, svietidiel a doplnkov.
Trochu iná filozofia
Ak je niekto zvyknutý na výstavy typu Nábytok a bývanie, Aquatherm alebo stavebný veľtrh Coneco, krátko po vstupe na výstavu Export Home sa nemôže ubrániť zvláštnym pocitom. Prvým pozitívnym zistením je fakt, že ani v jednom pavilóne nezažijete masy tlačiacich sa ľudí a neustále plynúci dav, ktorý vám často nedovolí odbočiť do vybratej expozície.
Výstavisko Exponor bolo počas piatich dní, keď výstava trvala, zaplnené približne rovnako. Ani nezívalo prázdnotou, ani nepraskalo vo švíkoch. Dôvod je prozaický. Export Home, ako vrcholná prehliadka nábytku v Portugalsku, je striktne určený pre odbornú verejnosť, novinársku obec a pozvaných hostí. Cieľom a heslom bola snaha čo najefektívnejšie predstaviť produkciu portugalských nábytkárov celej Európe. Silná pozícia susedného Španielska totiž stavia produkciu zvyšku Pyrenejského polostrova na druhú koľaj. Kvalitatívne, materiálovo ani dizajnérsky však vôbec nezaostáva a cenová politika v Portugalsku je pre odberateľov oveľa priaznivejšia.
No a druhým pozitívom, ktoré na Slovensku v takomto meradle asi ešte dlho nezaznamenáme, je, že na rozlohe porovnateľnej s výstaviskami Incheba alebo Agrokomplex sa vystavoval len sedací, jedálenský a spálňový nábytok. Asi päť percent tvorili ešte vystavovatelia svietidiel a doplnkov, ale aj v tejto zostave je tak úzko zameraná výstava podobného rozsahu u nás zatiaľ len snom vystavovateľov a najmä spotrebiteľov. Jednou z hlavných príčin je určite počet nábytkárskych spoločností v Portugalsku, ktorý by mohol byť dôvodom na prívlastok z nášho titulku. Nájdete ich tam totiž vyše 3 500!
Dve tváre portugalských nábytkárov
Rozdiel medzi slovenským a portugalským nábytkárstvom je určite v štýle. Kým na našich výstavách môžete obdivovať alebo zatracovať veľmi rozmanitú štýlovú skladbu ponúkaného nábytku, pri Atlantiku predstavovali portugalské firmy vlastne len dva hlavné dizajnérske prúdy. Silné zastúpenie mal historický zdobený nábytok spolu s tradičným vidieckym štýlom, so všetkým čo k nemu patrí, a druhú skupinu tvorila produkcia moderného nábytkového dizajnu s čistými líniami, prevažujúcou geometriou a efektnou farebnou kombináciou. V spoločnom „ringu“ sa tak stretli dva úplne protichodné štýly. Tie však v Portugalsku jednoznačne dominujú a profesionálny imidž spoločností na jednej či druhej strane demonštroval prostredníctvom exkluzívnych expozícií opodstatnenosť „klasiky“ i moderny na tomto trhu. Obidva póly však predsa len niečo spájalo.
Jednotiacim prvkom, ktorý do určitej miery stieral štýlové rozdiely a dodával výstave ešte monotematickejší ráz, bol materiál. Portugalci používajú na výrobu nábytku takmer výlučne drevo. Samozrejme, stretnete sa aj so sklom, s kovom alebo plastom, ale v porovnaní s drevom len vo veľmi malom rozsahu. Aj konštrukcie sedacieho nábytku boli zväčša z dreva, takže „inomateriálových“ výstrelkov ste na tohtoročnom Export Home našli len mizivé percento. Či už mäkké, alebo tvrdé, tradičné, alebo tropické, drevo je najzákladnejšou surovinou na výrobu nábytku v Portugalsku.
Dizajn made in Portugal
Z radov novinárov zaznievali v Portugalsku rôzne hlasy. Polemiky o tom, či domáci dizajnéri moderného nábytku až príliš nepodliehajú tvorbe talianskych alebo nemeckých kolegov, boli na dennom poriadku. Po bližšom kontakte s portugalskou dizajnérskou školou sa však málokto ubráni dojmu, že má svojské prvky, pravidlá aj mentalitu. Aj moderný nábytok vychádza z hlboko zakorenenej tradície, využíva osvedčené materiály, nebojí sa experimentovať, ale pritom si zachováva funkčnosť a nepodlieha prehnanej extravagancii.
Poznávacím prvkom by mohli byť farebné variácie. Súčasný portugalský trend, keďže na spomínanej výstave sa prezentovali predovšetkým novinky, sa uberá skôr k temnejším odtieňom a melancholickejším farebným kombináciám. Klasická kombinácia bielej a čiernej stále nevyšla z módy a čiernu využívajú dizajnéri pomerne často ako hlavnú farbu a kombinujú ju s prírodnými povrchmi alebo inými farbami. Výnimkou sú čalúnenia sedacieho nábytku, ktoré podľa vzoru produkcie popredných európskych firiem hýria farbami. Aj pri tomto druhu nábytku sa však v niektorých prípadoch opäť objavuje farebná jednoduchosť a priestor dostali aj tmavšie odtiene, ktoré dokonale ladili so spomínaným nábytkom.
Osobitnou kapitolou je v súvislosti s portugalským nábytkom kvalita opracovania materiálu, povrchová úprava a celkové vyhotovenie. Ručná práca má stále dôležité postavenie v produkcii nábytku, najmä v menších spoločnostiach, a vzťah k tradícii sa tiež odráža na kvalite. Povrchová úprava potvrdzovala už pri prvom pohľade a prvom dotyku, že domáci považujú toto remeslo za tradičné, reprezentatívne a azda aj kvalitatívne porovnateľné so slávnou vinárskou tradíciou.
Export Home na export
K pútavému nábytku na tohtoročnej výstave v Porte neodmysliteľne patrí aj pútavý spôsob jeho prezentácie. Výsledný dojem z dizajnérskych realizácií jednotlivých spoločností umocnili rovnako zaujímavé expozície, korešpondujúce s vystavovaným nábytkom. Kóje farebne ladili so svetelnou technikou, s úpravou podláh, s rôznymi netradičnými priehľadmi a najmä nešetrili priestorom. Zväčša to boli uzavreté minipavilóny s vlastnou atmosférou, ktorá ešte viac vystihovala kvality prezentovaného nábytku.
Celé výstavisko ponúkalo vystavovateľom aj návštevníkom dokonalý servis, čo ešte zvýšilo kredit tohto podujatia na domácej scéne. Tento vysoký kredit by sa určite mal čo najskôr využívať aj u nás a na výstavách v okolí. Dôkazom toho, že Portugalci to so snahou dostať svoj nábytok do celej Európy myslia vážne, bola aj angažovanosť spoločnosti ICEP Portugal, ktorá umožnila novinárom z celej Európy vidieť toto podujatie a na vlastné oči sa presvedčiť o vysokej úrovni nábytkového dizajnu v Portugalsku. Aj to je cesta, ako spropagovať to, čo je kvalitné, to, čo sa má predať aj mimo vlastného teritória.
Ostáva len čakať…
Tí, ktorí teraz zatúžili po obohatení vlastného interiéru o nábytok s visačkou made in Portugal, majú dve možnosti: buď pôjdu rovno k zdroju a priamo v krajine nábytku si vyberú to, po čom túžia, alebo si počkajú na niektorého z prvých odvážnych importérov, ktorý priblíži portugalský nábytok niekde na dosah. Jedno je však isté, portugalskí nábytkári majú naozaj čo ponúknuť a je len škoda, že sú tak ďaleko.