Pracovňa doma 2.

Pracovňa doma 2.

13. 03. 2009
Zdieľať

Podľa trendov z výstav nábytku k práci doma patria kolieska, nábytkové skladačky, variabilné kusy interiérového zariadenia alebo aj mobilné pracovisko, ktoré sa vie zahrať na schovávačku.


Pracovňa doma 2.

183590

Zavrieť dvere vstavenej skrine alebo jednoducho stiahnuť roletu patrí k privilégiám nápadito zriadeného domáceho kúta. I keď pojem kút by v prípade domácich kancelárii mohol nahradiť akronym DOKAZ, čiže domáca kancelárska zašiváreň.

Oceľ, kov, biele steny a čierny povrch nábytku sa stali príznačné pre väčšinu kancelárií. Zariadenie v podobnom štýle aj na domácej pôde unaví a určite nepovzbudí k pracovnej aktivite.

Prírodné materiály s akcentom červenej alebo oranžovej urobia oveľa lepšiu službu. O prehľad a systém v práci sa dbá jednoduchšie, ak sa rozhodneme pre rôzne priehradky a oddelenia, ktoré budú súčasťou stola, stolíka, políc, prípadne príručného zásuvkového kontajnera.

Zaužívané rozmery kancelárskeho nábytku:
Stôl 80 x 135 cm
Manipulačný priestor 90 x 60 cm
Polička 135 x 25 cm
Kontajner 40 x 60 cm
 


Pracovňa doma 2.

183731

 

Pracovňa doma 2.

183732

Rapsody desk (Mobi)   Skrytá spálňa neuspí váš pracovný zápal tak ako lôžko, ktoré vás provokuje k odpočinku. Svetlé odtiene pôsobia uvoľňujúco, žltá aktivizuje. So vzormi opatrne, môžu roztýliť pozornosť potrebnú na prácu. (Roche Bobois)

Pracovňa doma 2.

183729

  Mobilnú pracovnú stanicu Globus priviedol na svet v roku 2007 Michiel van der Kley. Odvtedy táto pracovňa navrhnutá rovnako pre domácnosť, ako aj verejné priestory, fascinuje svojím tvarom, nielen keď odpočíva vo vlastnej sfére, ale aj vtedy, keď sa otvorí práci.
Ponúkne pohodlné sedenie na otáčacej stoličke a pracovnú výklopnú plochu v závetrí vrchnej pologule. Kolieska, na ktorých sa stanica pohybuje, sa automaticky zablokujú vo chvíli, keď je Globus v pracovnej pohotovosti. (Artifort, Gispen)

Sci-fi každodenné


Pracovňa doma 2.

183756

Kancelárska technika nadobro vpochodovala do našich domácností. Na cestu za ňou sa pomaly, ale isto poberá aj trend pracovať doma na plný úväzok pre zamestnávateľa alebo priamo pre klienta. Domáca kancelária takto získava čoraz viac na vážnosti. Nepatrí už len ku koloritu úzkej vrstvy intelektuálov a počítačových maniakov, ale tvorí štandard bežných domácností. Svojimi nárokmi na priestor, vhodným umiestnením počítača, telefónu, notebooku, tlačiarne či iných výdobytkov komunikačných a informačných technológií trápi dizajnérov, ktorí desaťročia navrhovali a neraz ešte navrhujú dizajn stolov a stoličiek, zásuviek, kontajnerov a políc podľa vzoru predpočítačovej éry.

Skôr ako nás očarí niektorý stôl či stoličky z ponuky dizajnových lákadiel, zamyslime sa či káble budeme krotiť iba svorkami alebo si radšej vyberieme stôl, ktorý bude mať otvor (média kanály) a lišty pripravené skryť i ochrániť kabeláž pred poškodením. Mozog počítača ešte stále sídli v pomerne veľkom boxe, ktorému tiež treba nájsť bezpečnú polohu na dosah počas práce za stolom, tak aby pritom nebol hyzdičom našej pracovne.

Monitor umiestnený príliš vysoko potrápi krčnú chrbticu. Ak je uhlopriečka obrazovky 15- až 17-palcová, mala by byť vzdialená viac ako 50 cm od očí a súčasne úroveň horného okraja obrazovky by sa mala nachádzať vo výške očí. Od monitora by sa nemalo odrážať svetlo z okna alebo svietidla. V ponuke zahraničných výrobcov kancelárského nábytku sa objavujú špecializované boxy s elektrickými roletami, odsávaním vzduchu a s osvetlením, ktoré počas dňa mení a prispôsobuje svoju intenzitu.
 

Stolička pre pracanta:

 • by mala vyhovieť nie príliš mäkkým sedadlom s konštrukčne pevným podnožím, 
 • pohybuje sa na kolieskach, s nastaviteľnou výškou sedenia a sklonom operadla, 
 • pracanta aj rekreačného návštevníka domácej pracovne poteší luxusné riešenie s plynovým mechanizmom nezávislým na odberovom stupni určenom SPP, s páčkou na blokovanie a odblokovanie sklonu operadla, vylepšenie antistresovým systémom a mobilným päťramenným podnožím, 
 • rovnako dôležité ako podopretie drieku sú aj nastaviteľnosť výšky stoličky a vytvorenie správnej opory pre ruky, tie potom zmiernia záťaž chrbtice pomocou polohovateľných opierok-podrúčok.


Pracovňa doma 2.

183712

 

Pracovňa doma 2.

183711


Pracovňa doma 2.

183713

 

Pracovňa doma 2.

183714

Nastaviteľnosť, polohovateľnosť, pružnosť, prispôsobivosť a hlavne opora pre chrbticu namáhanú niekoľkohodinovou prácou za stolom

Svetlo a práca:

 • intenzita okolitého osvetlenia má byť porovnateľná intenzite počítačovej obrazovky,
 • hlavné osvetlenie treba umiestniť kolmo nad obrazovkou, 
 • potrebné sú aj bodové svietidlá na čítanie a písanie, 
 • najmä tým, ktorí uprednostňujú prácu v noci, sa vyplatí investovať do žiariviek s plným spektrom, 
 • žiarenie monitora zmiernime tlmeným svetlom v blízkosti počítača, 
 • vyberme si pracovnú lampu s ľahko nastaviteľným sklonom a stupňom zatienenia.

Stratégia pracovnej dosky

 • najdôležitejšie pomôcky patria na dosah a na viditeľné miesto,
 • výška pracovnej dosky a jej rozmery už dávno nie sú striktne dané, všetko riadi ergonómia: prispôsobenie individuálnym potrebám, 
 • telefón, tlačiareň či fax uvoľnia miesto na pracovnej ploche, ak ich umiestnite na odkladací stolík.

 


Pracovňa doma 2.

183722

 

Pracovňa doma 2.

183727

Za vzhľad a jednoduché rozkladanie subtílneho stolíka v kombinácii chrómu a farbeného dreva môže dizajnér Dror Beshetrit. (BBB emmebonacina)   Niekoľko šikovných odkladacích plôch na ľahkých nôžkach nezaťaží interiér, a pritom poskytne dostatok miesta na prácu. (Danese)

Pracovňa doma 2.

183724

 

Pracovňa doma 2.

183725

Zložiť, rozložiť: akčné a skladné stolíky Zelos firmy ClassiCon sa líšia len farebným vyhotovením.


Pracovňa doma 2.

183720

 

Pracovňa doma 2.

183718

Čistá práca, čistý štýl, čistý dizajn: Pracovný stôl I-Con s úsporným dizajnom si vypomohol mobilným kontajnerom so zásuvkami. Na elegancii im to neubralo. (arco)
Stôl v pracovni:

 • nepatrí priamo pod okno a ani na spojnicu medzi dverami a oknom, nájdite mu radšej miesto v kúte alebo vo výklenku,
 • najlepšie riešenie – stolička by mala byť za stolom tak, aby bol z nej výhľad na dvere a aj na okno, 
 • pravouhlý stôl ocenia analytici, ekonómovia a za oblým stolom sa budú dobre cítiť duše so sklonom ku kreatívnej činnosti.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Dizajn Nábytok
Tagy: home office kancelársky nábytok písací stôl
Zdieľať článok

Diskusia