Priateľská kolónia
Títo ľudia mali naozaj šťastie. Niekoľkým priateľom sa naskytla možnosť výhodnej kúpy pozemku mimo Bratislavy, vhodného na stavbu domu. Aj keď neboli v bytovej tiesni, nevyužiť príležitosť by bola škoda. A tak postupne vyrástlo zopár domov, ktoré vytvorili na okraji obce „priateľskú kolóniu“.
Iniciátorom stavby domu, ktorý sme navštívili, bol domáci pán. Manželka nebola touto myšlienkou spočiatku príliš nadšená. Ako mestskému človeku a zamestnanej žene s kopou povinností sa jej zdalo veľa denno-denne prekonávať viac ako dvadsaťkilometrovú vzdialenosť. Možno aj preto sa s dokončením domu veľmi neponáhľali. Celá výstavba trvala tri roky.
Priority
Po dokončení hrubej stavby tu trojčlenná rodina začala tráviť čoraz viac víkendov, a tak si povedali, že je dôležité upraviť okolie. Druhým krokom, po hrubej stavbe, bolo založenie trávnika. A tým ďalším?…Asi vo väčšine z nás drieme tajná túžba mať vlastný bazén a nemusieť sa tlačiť na preplnených kúpaliskách. Dom stojí na desaťárovom pozemku, ktorý poskytol dostatok miesta na splnenie tohto sna. Domáci si dali na výbere vhodného miesta na jeho umiestnenie záležať.
Terasa so záhradou je orientovaná na sever. Tieni ju dom, čo je v teplých letných mesiacoch výhoda. Dá sa na nej príjemne si posedieť aj v najväčších horúčavách. Bazén, naopak, potrebuje veľa slnka, a tak domáci čakali pár dní až do večerných hodín, aby si boli istí, ktorú časť záhrady opúšťajú slnečné lúče ako poslednú. Tam sa dnes zrkadlí lákavá modrá hladina. Bazén je s terasou prepojený dláždeným chodníkom. Potom prišla na rad dlažba v dome, chladnička (kozub už na terase stál, čiže variť sa dalo) a posledná vec s vysokou prioritou bol biliardový stôl – sen domáceho pána. Ostatné sa dokončovalo a zariaďovalo postupne. Priatelia, s ktorými začali stavať, už bývali, syn tu mal veľa kamarátov a on vlastne po troch rokoch prinútil rodičov k poslednému kroku – presťahovať sa.
Dispozičné riešenie
Vnútorné usporiadanie priestoru v dome je logicky rozdelené na dve časti: spoločenskú a intímnu. Dovnútra vás uvedie zádverie so zaujímavo riešenou vstavanou skriňou namieru. V tejto časti je umiestnené aj WC pre hostí. Po vstupe sa pred vami otvorí spoločenská časť v tvare L, čiastočne krytá priečkou. Priečka vás vedie vpravo do kuchyne, situovanej v menšej časti „L“-ka. Kuchyňu od časti obývačky, v ktorej je umiestnený jedálenský stôl, opticky oddeľuje barový pult. „Jedáleň“ tvorí s obývacou izbou jeden celok. Obývacia časť je presvetlená veľkým francúzskym oknom vedúcim na terasu.
V ľavej časti domu je detská izba, kúpeľňa a spálňa. Vedľa spálne sú ďalšie dvere vedúce na terasu. V podkroví je vytúžená miestnosť hlavy rodiny – pánsky klub. Schody do podkrovia by ste však hľadali márne. Až keď pani domu otočila kľúčikom na ovládači vedľa spálne, pomaly sa začali sklápať zo stropu. Ovládač je zabezpečený detskou poistkou. V pôvodnom riešení boli schody umiestnené v obývacej časti. Majitelia si nechceli ukrojiť z tohto priestoru a vstup do podkrovia vyriešili originálnymi „padacími“ schodmi. Sú zavesené na oceľových lankách a ovláda ich elektromotor. Dajú sa ovládať len zospodu. To znamená, že domáci pán sa vo svojom kráľovstve nemôže „zavrieť“ bez toho, aby o tom manželka nevedela.
Farby, svetlo, zariadenieV celom dome vládnu dve farby: bordová a krémová. Krémová je aj fasáda domu. Bordové sú okenné rámy, stĺpiky pred vstupnými dverami a odkvapové žľaby a rúry. Celistvosť spoločenského priestoru umocňuje krémová keramická dlažba. Majitelia si ju zvolili hlavne z praktického hľadiska.
Táto časť domu je vykurovaná podlahovým kúrením a dlažba umožňuje teplu lepšiu priepustnosť. Je nenáročná na údržbu (v dome prepojenom so záhradou s bazénom a s deťmi je to naozaj potrebné). Jej jemný krémový odtieň presvetľuje celý priestor. V obývacej izbe je krémová dlažba oživená bordúrou v odtieni bordovej (ako inak?), čo na prvý pohľad vytvára dojem koberca. Ten by určite nebol veľmi praktický v prípade kozuba, ktorý v správnej obývačke nesmie chýbať. Jediná vec, na ktorú si musíte v prípade keramickej dlažby dávať pozor, je: nepúšťajte na zem sklené poháre! Krémová je aj farba stien. Kontrast k jasnej farbe podlahy a stien tvorí bordová kuchyňa a jedálenské stoličky s čalúnením v tomto odtieni. A prečo práve bordová? Majiteľka nám prezradila, že máva farebné obdobia. V čase, keď zariaďovali dom, bola číslo jeden práve táto farba, hoci v tom období bol trocha problém zohnať ju. Avšak nevzdať sa a prekonávať prekážky, posúva každého z nás dopredu, a to nielen pri zariaďovaní domu.
So svetlom v dome sa majitelia naozaj pohrali. V kuchyni aj v obývačke je stropné svetlo vyriešené originálnymi výklenkami v tvare trojuholníka, v ktorých je zasadených niekoľko bodových svetiel. Doplnkové, pracovné a náladové svetlo v kuchyni je umiestnené v lište nad kuchynskou linkou a barovým pultom, pod vrchnými skrinkami, z oboch strán komína digestora, aj na samotnom odsávači. To domácej panej umožňuje posvietiť si vždy na to správne miesto.
V obývacej časti vás na prvý pohľad upúta zaujímavo a originálne riešená policová stena. Tu sa majitelia priznali k malej špionáži. Niečo podobné videli pri prezentácii nejakého skla. Jednotlivé kusy boli umiestnené v poličkách podobných rozmerov a rozmiestnenia. Trvalo im päť hodín, kým svoju predstavu prekreslili na stenu. Potom prišiel rad na šikovného priateľa, úlohou ktorého bolo pomocou sadrokartónu zhmotniť plošný nákres do priestoru. Vznikol vlastne systém ník. Vraj sa pri tom riadne „zapotil“, ale výsledok stojí za to.
Náladové svetlo obývacej izby je riešené pomocou bodových svetiel umiestnených v každej sadrokartonovej nike. Jeho intenzita sa dá regulovať podľa potreby a konkrétnej nálady. Vnútorná stena ník a výklenkov na strope má jemný oranžový odtieň, čo v kombinácií s bodovými svetlami vytvára útulnú atmosféru. Jedinými kusmi „ozajstného“ nábytku sú pohovka z ekokože, konferenčný stolík a jedálenský stôl so stoličkami. Pohovka je v jemnom pastelovom odtieni. Pri jej kúpe mala domáca pani neuveriteľné šťastie. Náhodou natrafila na menšiu humenskú firmu s veľmi priateľskými cenami. (Pôvodne síce chcela pohovku oranžovej farby, ale tá by ju stála päť násobok). Podobne to bolo aj so stolíkom, ktorý pôsobí veľmi luxusne, ale cena bola opäť veľmi prijateľná. Steny jedálne a obývacej izby zdobia Jelínkove obrazy.
Jednoduchosť a účelnosť
Intímnú časť oddeľuje od spoločenského priestoru chodba. Sem majitelia umiestnili dve vstavané skrine, čím získali značný, vždy potrebný úložný priestor. Čelné steny skríň sú kombinované so zrkadlami, čo dodáva úzkej chodbe priestor. Pretože v detskej izbe a spálni nie je podlahové kúrenie, zem pokrývajú teplé koberce. Kúpeľňa je priestranná v oranžovo -modrej kombinácii. Modrá dominuje aj izbe desaťročného syna. V spálni sa nezaprela obľúbená farba domácej pani Tieto izby sú zariadené jednoducho a účelne.
Pánsky svet
Ten si majiteľ vytvoril v podkroví, na ktoré sa dostanete vďaka originálne riešeným padacím schodom. Dominantou pánskeho „klubu“ je veľký biliardový stôl, splnený dávny sen domáceho pána.. Nechýba tu terč so šípkami, barový pult a pohodlné kreslá. Onedlho pribudne kartársky stolík. V rohu miestnosti mu manželka zariaďuje pracovňu. Stolička už stojí na svojom mieste, aby majster, ktorého čakali onedlho po skončení našej návštevy, mohol presne vymerať veľkosť pracovného stola. Nechýba tu ani telefónna prípojka. Prirodzené svetlo do tejto časti domu preniká cez dve strešné okná. Z jedného je dobrý výhľad na záhradu s bazénom a okolitú krajinu.
Čo dodať na záver? Tento dom je veľmi pohodlný a funkčný, zároveň veľmi elegantný a moderný. Vytvára príjemné bývanie a záhrada poskytuje dostatok miesta na oddych a relaxáciu. Podobne ho hodnotia aj domáci. A ako sa im býva? Za všetko hovorí majiteľkino vyznanie: „Na začiatku som vôbec nechcela stavať. Manžel ma presvedčil. Musím priznať, že teraz som mu za to povďačná“.