Privysoko či prinízko?

12. 05. 2006
Zdieľať

Sú miestnosti vo vašom byte privysoké alebo, naopak, príliš nízke? Nech už sa vás týka ktorýkoľvek z týchto dvoch problémov, dá sa vyriešiť. Dokonca je niekoľko možností ako. Ľudská schopnosť vnímať priestor sa totiž dá celkom dobre ovplyvniť – napríklad pomocou viacerých trikov a optického klamu.

Optimálna výška obytného priestoru je približne tri metre, svetlá výška miestnosti určenej na bývanie by nemala byť menšia ako 2,6 m. Zriedka, napríklad v podkrovných miestnostiach, môže byť pod niektorými trámami najnižšia podchodná výška 2,1 m. Všetky rozmery výrazne nad hranicou troch metrov alebo pod ňou môžu u citlivých ľudí vyvolávať nepríjemné pocity. Príliš nízka miestnosť pôsobí stiesňujúco a deprimujúco, môžete mať dojem, akoby mal na vás strop spadnúť. Naopak veľká výška obytnej miestnosti spôsobuje pocity osamelosti, bezbrannosti, ohrozenia – akoby vám chýbali útočisko a bezpečie. Je však niekoľko možností, ako oklamať ľudské oko.

Veľa krásnych príkladov a inšpirácií, ktoré využívali optický vnem človeka, nájdeme aj v minulosti. V období vrcholnej renesancie bola obľúbená iluzívna, monumentálna architektúra, namaľovaná na stenách a stropoch aj v obytných miestnostiach. Na ploche steny alebo stropu sa vďaka znalostiam perspektívy (zákonitostí založených na optickom jave, keď sa s rastúcou vzdialenosťou zdajú predmety menšie) podarilo namaľovať iluzívny priestor, ktorý opticky zmenil proporcie miestnosti. Vďaka tomu ste mohli nadobudnúť napríklad pocit, že strop v miestnosti ani neexistuje alebo sa nachádza veľmi vysoko, aj keď bol na to obdobie v normálnej výške obytných miestností. Podobnú ilúziu dodnes vyvolávajú napríklad stropy v mnohých barokových kostoloch.

Ak je priveľmi vysoko


Privysoko či prinízko?

27517

V miestnosti s naozaj vysokým stropom (štyri metre a viac), s akým sa stretávame napríklad v domoch zo začiatku minulého storočia, možno pomocou vloženej konštrukcie vytvoriť dve podlažia. Spodná úroveň sa spravidla využíva ako obývacia miestnosť, v druhej úrovni sa vytvorí galéria, kde možno umiestniť posteľ, pracovný kút či knižnicu s miestom na relax. V interiéri tak vzniká veľmi atraktívny prvok. Takéto riešenie je však možné len v naozaj vysokých a svetlých miestnostiach s pomerne veľkou podlažnou plochou (časť miestnosti by mala ostať nedelená a potrebné je aj miesto na schody alebo rebrík). Aj v tomto prípade platí staré známe pravidlo, že menej je niekedy viac. Ak si tesne nad hlavou vybudujete priveľkú hmotu, bude vyvolávať rovnaké pocity ako miestnosť s nízkym stropom a vzdušný byt sa zmení na zastavaný tunel. Nenechajte sa preto bezhlavo uniesť každým nápadom, i keď sa na začiatku zdá geniálny, aby ste neprešli z extrému do extrému.


Privysoko či prinízko?

27524
Soňa Sadloňová

Ak je miestnosť nepríjemne vysoká, ale nie natoľko, aby sa do nej vošla galéria, ďalšou možnosťou je podhľad. Ten môže byť z ľubovoľného materiálu. Dnes sa najčastejšie používa sadrokartón, z ktorého sa dá doslova čarovať. Je vhodný aj na zabudovanie rozličných druhov svietidiel, prípadne klimatizácie. Majitelia starších bytov s vysokými stropmi môžu túto skutočnosť využiť a napríklad v predsieni alebo chodbe vytvoriť pod stropom odkladacie priestory na sezónne a neskladné veci, ako sú lyže či kufre. Opticky možno v malej miestnosti znížiť strop aj tak, že sa po celom obvode upevnia police – napríklad na knihy. Vysokú miestnosť však možno znížiť aj bez vložených konštrukcií, podhľadov či políc – pomocou farieb. Ak steny rozdelíte vodorovnou bordúrou vo výške nad dvernou zárubňou a plocha nad bordúrou bude mať tmavšiu farbu, miestnosť sa bude zdať nižšia. Tento trik pôsobí obojstranne – v nízkej miestnosti musí byť farba nad bordúrou svetlejšia, než sú ostatné časti miestnosti. Ak je však farba stropu a časti steny tesne pod stropom rovnaká, vzniká opačný efekt – strop akoby bol nižší. Vysokú miestnosť teda môžete znížiť tak, že farbu na stenách ukončíte o čosi nižšie. Efektným vyplnením pása pod stropom môže byť aj ozdobná rímsa alebo fabión.

Ak je príliš nízko

V nízkej miestnosti máme možností na riešenie oveľa menej. Prvou zásadou je používať svetlé farby. Strop v nízkej miestnosti by rozhodne mal byť čo najsvetlejší. Priestor sa môže opticky ešte viac zvýšiť, ak sa použije rovnaká farba na steny aj na strop, a naše oči sa určite podarí oklamať, ak použijeme na stenách zvislé pruhy. Veľmi zaujímavým a efektným riešením, hoci finančne náročnejším, je umiestniť na steny tesne pod stropom svietidlá nasmerované na strop, ktoré osvetlia z neho čo najväčšiu plochu.
Veľký vplyv na vnímanie obytného priestoru a na naše pocity majú, samozrejme, aj veľkosť a rozmiestnenie nábytku. Do nízkej miestnosti by sme mali vybrať radšej nízky, najlepšie svetlý nábytok, ktorý ju zbytočne nezaťaží. Tmavý, masívny a vysoký nábytok je vhodnejší do vysokých priestorov, kde má dosť priestoru na to, aby vynikol a mohol „dýchať“.

Zahrajte sa spolu s deťmi

Ak si neviete predstaviť, či sa nábytok, ktorý sa vám v obchode páči, hodí práve do vášho bytu alebo domu, skúste si vytvoriť jednoduchý model z kartónu (mal by mať proporcie skutočnej miestnosti). Na takejto „izbičke pre bábiky“ celkom presne zistíte, ako sa zmení priestor, keď doň umiestnite nábytok istej veľkosti. Vopred si tak môžete vyskúšať aj rozmiestnenie jednotlivých kusov nábytku a ich vplyv na vaše vnímanie priestoru. Ak do takéhoto zariaďovania zapojíte aj vaše ratolesti, ktoré vám určite rady pomôžu, spojíte príjemné s užitočným – zažijete veselé nedeľné popoludnie a získate jasnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať priestor, v ktorom trávite s rodinou najviac času.

Malý trik pre miestnosť s vysokým stropom:

Ak na strope umiestnite čokoľvek, čo pritiahne pozornosť, alebo ho upravíte tak, aby upútal, akoby ste ho opticky stiahli nižšie.

Malý trik pre miestnosť s nízkym stropom:

Pohľad by mali upútať predmety a výrazné farby nižšie pod stropom, samotný strop je vhodné upraviť v nenápadných, svetlých odtieňoch bez výrazného členenia.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: bývanie lekcie z bývania loft strop
Zdieľať článok

Diskusia