Zdroj: Archív Pavla Dvořáka

V Číne sú oblasti, kde ľudia stále žijú v jaskyniach, vraví Pavel Dvořák. Meter štvorcový stojí v Šanghaji aj 8 000 eur

Keď sa povie Čína, mnohým z nás napadne nekonečná civilizácia, vonné tyčinky, rušné metropoly či tradičné čajové obrady. No len málokto si vie predstaviť, ako vyzerá čínsky domov nielen v architektúre, ale aj v každodennom fungovaní. Spisovateľ, dokumentarista a sprievodca Pavel Dvořák žije v krajine s päťtisícročnou kultúrou už viac ako pätnásť rokov. Čo si na nej zamiloval najviac?

Ako vyzerá bežný čínsky domov? V čom sa líši od slovenského?

Na to sa nedá úplne jednoducho odpovedať, pretože Čína je obrovská. Je väčšia ako Európska únia a sú tu obrovské rozdiely. Domovy alebo stavby na severe, východe a západe sú úplne iné. Napríklad na severe sú dokonca oblasti, kde asi 40 miliónov ľudí stále žije v jaskyniach, ich domovy sú jaskynné obydlia. Všetky budovy v tejto oblasti sú vybudované do skalných stien. Sú tam prašné oblasti s prašnými planinami, púšte, skaly, málo zelene. Je to taká umierajúca krajina s veľmi drsným podnebím, horúcimi letami a tvrdými zimami. Podnebie je až nepriateľské.

Na juhu, kde som žil, sú domčeky s dvormi, no tie sú uzavreté dovnútra a majú vysoké steny. Nie je to taký dvor ako u nás, že si sused zo susedom vidia do záhrady, jednotlivé domy sú viac satelitné. Sú tu oblasti, kde je vidiek naozaj krásny a uhladený a všetko je tam pekné, nové. Napríklad tam, kde sme bývali, si ľudia na domy veľmi potrpeli. Mali dokonca tradíciu, že každý čínsky nový rok ich nanovo maľujú, a to aj rôznymi ornamentmi a vyobrazeniami. No všetko je veľmi decentné.

Výhľad na čínsky vidiek s rodinnými domami a poliami.
Čínske bývanie je veľmi rôznorodé. Líši sa aj vidiek od videka. Zdroj: Archív Pavla Dvořáka

Nájdeme v čínskych dedinách aj oblasti podobné Slovensku?

Vidiek sa podobá tomu nášmu asi najviac v strednej Číne, napríklad v okolí S‘-čchuan. Dediny sú svojou rozlohou zhruba podobné našim. Rozdiel je však v hustote obyvateľstva, ktorá je tam oveľa vyššia.

Oproti juhu je to však oveľa chaotickejší, divokejší vidiek. Prispieva k tomu aj podnebie. Ľudia väčšinu času trávia mimo domu, pretože v domoch býva strašne teplo. Sedávajú v čajovniach a reštauráciách, doma často nemajú ani kuchyne, pretože si tam skoro vôbec nevaria. Mávajú maximálne iba nejakú platničku, no aj tá býva von pred domom. Keď v noci spia, majú všetko otvorené. Je tam strašná vlhkosť, no zase sa tam veľmi darí vegetácii, ktorá samotnú architektúru dosť ničí. Stále sa rozrastá, je tam pre to veľa plesní a všetko je zelené.

A čo mestá ako Šanghaj?

V oblasti okolo Šanghaja je rodinných domčekov veľmi málo. Väčšina vidieka má už svoje sídliska. Síce pri výhľade z okna vidím pár rodinných domčekov, no skoro všetky majú 4 -5 poschodí. Sú to viac-menej také paneláčiky. Nemajú žiadne záhrady a väčšinou sú situované vedľa polí, pretože je tu naozaj nedostatok miesta. V tejto časti Číny žijú dve tretiny celého obyvateľstva. Je tu sústredená väčšina poľnohospodárstva, ale aj väčšina priemyslu a infraštruktúry. Všetko je tu strašne nahusto. Dvorčeky, záhrady sú v tejto oblasti luxus. Ale sú tam polia. Život v byte je však podobný tomu slovenskému.

Rodinné domy pri poliach v Šanghaji.
Rodinné domy v okolí Šanghaja majú aj 4 – 5 poschodí. Na Slovensku by sme ich už zrejme považovali za bytový dom. Zdroj: Archív Pavla Dvořáka

Je možné čínsky byt niečím špecifikovať, napríklad nejakým prvkom, ktorý v ňom nesmie chýbať?

Najväčšie rozdiely nie sú ani tak v tom samotnom byte, ako v sídlisku

Prečítajte si tiež
Aj sídliskový byt môže byť krásny! Štvorizbák v Košiciach zladili v prírodnom duchu
. Tie sú vlastne veľké jednotky, compoundy. V tom našom je cez 20 panelákov, každý má 20 poschodí a celé je to ohradené plotom, ktorý má dve vstupné brány. Na vstupných bránach sú strážnici a zábrany. Prebieha tam kontrola ŠPZ, ktoré autá môžu vstúpiť. Môže tu síce parkovať hocikto, ale tí, čo tu nebývajú, musia za parkovné platiť. Domáci si platia ročné parkovné. Všade sú podzemné parkoviská.

Jednotlivé compoundy potom vytvárajú celú štvrť, ktorá je jedným veľkým sídliskom. V rámci compoundu je každá bytovka rovnaká, ale jednotlivé compoundy sa môžu líšiť. Niektoré môžu mať paneláky vyššie, iné sú vizuálne krajšie alebo obyčajnejšie. A líšia sa taktiež cenovo. V našom sídlisku je takýchto compoundov 5 alebo 6, každý má nejakých 5 -10 panelákov. V ich okolí sú obchody, reštaurácie, máme tu aj kino, plaváreň či hotel.

Sídlisko pri Šanghaji s panelákmi, parkom a parkovacími miestami.
Byty sú v Číne sústredené v takýchto sídliskách, tzv. compoundoch, kde býva aj Pavel Dvořák s manželkou. Na každý compound prilieha asi 20 budov, ktoré majú 20 poschodí a sú si vzájomne podobné. Zdroj: Archív Pavla Dvořáka

Na ďalšej strane sa dočítate, aké sú v Číne ceny za predaj nehnuteľností a aké zákony ovplyvňujú vlastníctvo bývania.  

Kategória: Relax
Tagy: mestské byty rozhovor vidiecke domy
Zdieľať článok
PROGRES architekti: Vždy nás zaujímalo, ako sa v danom objekte človek cítiASB.sk

PROGRES architekti: Vždy nás zaujímalo, ako sa v danom objekte človek cíti

Matej Hrubý z Peikko Slovakia: Potenciál prefabrikovanej výstavby ostáva nevyužitýASB.sk

Matej Hrubý z Peikko Slovakia: Potenciál prefabrikovanej výstavby ostáva nevyužitý

Vladimír Kohút: Základom starostlivosti o pamiatkový objekt je pravidelná údržbaASB.sk

Vladimír Kohút: Základom starostlivosti o pamiatkový objekt je pravidelná údržba

Ako na pestovanie viniča? O svoje know-how sa podelil dlhoročný vinohradník a technológ z DechtícZáhrada

Ako na pestovanie viniča? O svoje know-how sa podelil dlhoročný vinohradník a technológ z Dechtíc

Diskusia