Zdroj: Lívia Vargovčáková

Aj sídliskový byt môže byť krásny! Štvorizbák v Košiciach zladili v prírodnom duchu

13. 04. 2021
Zdieľať

Aj sídliskový byt sa môže stať krásnym domovom, tvrdia Diana a Patrícia, ktoré stoja za premenou tohto košického štvorizbáka. Svoje slová dokazujú projektom, v ktorom si elegantne poradili s viacerými typickými panelákovými neduhmi.

Prakticky a v prírodnom ladení

Štvorizbový byt na jednom z vyhľadávaných košických sídlisk mal viacero výhod – okrem slušnej výmery to bola najmä výborná vybavenosť v okolí a park, ktorý obklopuje panelový dom. Byt bol síce zrekonštruovaný, no už pred desiatimi rokmi, takže nutne potreboval veľký „refreš“. No práve s tým si čerství majitelia nevedeli rady. A, pravdupovediac, nemali ani možnosť venovať sa časovo náročnej prerábke naplno. Oslovili preto tvorivú dvojicu Dianu a Patríciu, ktoré sa postarali o všetko potrebné – od návrhu až po realizáciu a zariadenie bytu do najmenšieho detailu.

košický byt pred rekonštrukciou

Pred rekonštrukciou. Zdroj: Lívia Vargovčáková

V prvom kroku padlo rozhodnutie nezasahovať do dispozície. Majiteľom totiž pôvodné usporiadanie miestností vyhovovalo, navyše takéto zmeny bývajú komplikované a nákladné. Nebola nutná ani výmena okien, no všetko ostatné prešlo kompletnou rekonštrukciou doslova od podlahy.

Prečítajte si tiež
Nadčasová rekonštrukcia klasického panelákového štvorizbáku

Mladá dvojica potrebovala v prvom rade zariadiť obývačku, kuchyňu a spálňu. Dve z izieb ostali zatiaľ voľné – z jednej bude možno už onedlho detská izba, z druhej časom pracovňa. Neskôr sa uvidí, čo rodine prinesie budúcnosť.

Pôvodná paneláková kuchyňa

Pôvodná kuchyňa. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Keďže majitelia nemali presnú predstavu o zariadení ani štýle bytu, nechali Diane s Patríciou v podstate voľnú ruku (len s istými finančnými limitmi). Dievčatá sa teda rozhodli vytvoriť niečo, čo bude pekné a harmonické bez ohľadu na dnešné trendy.

„Verili sme myšlienke, že netreba riešiť, či práve letí taká alebo onaká farba, taký alebo onaký typ podlahy. Navrhli sme interiér podľa svojho estetického cítenia, a keď ho majitelia uvideli, hneď sa im zapáčil. Vybrali sme neutrálne farby a na ich pozadí sme nechali vyznieť zopár zelených prvkov a doplnky z prírodných materiálov. Byt je teda ladený v prírodnom duchu, čo sme zvolili aj tak trochu symbolicky, keďže sa nachádza na Lesníckej ulici,“ dodáva Diana s úsmevom.

Malá kúpeľňa s vaňou a drevenou komodou

Ak by spojili toaletu s kúpeľňou, získali by väčší priestor, no rozhodli sa ponechať WC radšej samostatné, pretože pre rodinu je to komfortnejšie riešenie. Vymenili len staré vybavenie za nové. Najväčšou zmenou tu bola, rovnako ako v kúpeľni, zmena farebnosti. A rozdiel vo výslednom dojme je naozaj podstatný. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Veríme, že každý môže bývať ako v časopise.☺ Stalo sa to naším mottom.

Diana a Patrícia

Medzi kúpeľňou a chodbou a aj medzi kúpeľňou a kuchyňou boli časti steny zo sklobetónu. Ten bolo potrebné odstrániť. Hoci by sa mohlo zdať, že kúpeľňa aj chodba budú po tomto zásahu tmavšie, opak bol pravdou. Všetky steny totiž dostali nový biely náter, pôvodné dvere vymenili za nové biele a v kúpeľni zvolili Diana a Patrícia biely obklad. „Kúpeľňa aj chodba sa tým krásne presvetlili,“ vysvetľuje Diana.

dlhá a úzka chodba v byte

Od vstupných dverí až do obývačky vedie dlhá a pomerne úzka chodba, z ktorej sa dverami na jednej strane vchádza do WC a kúpeľne, na opačnej do komory. Biele steny a dvere, ktoré vytvárajú so stenou farebne jednoliatu plochu, sa postarali o výrazne príjemnejší dojem oproti pôvodnému riešeniu. K tomuto efektu prispieva aj svetlá podlaha. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Dianin tip

Steny nie je také jednoduché „posunúť“. No občas stačí pracovať s farbami. Napríklad biela dokáže v stiesnených priestoroch priam zázračne navodiť pocit svetla a vzdušnosti.  

Obývačková maturita

Obývačka, do ktorej vedie pätoro dverí (vrátane tých na balkón)? Hotová nočná mora! Prvým problémom na riešenie bolo získanie lepšieho pocitu z priestoru a zlepšenie možností jeho využitia. Aspoň 15 – 20 cm k dobru znamenalo odstránenie sadrokartónovej konštrukcie s nikami, ktorá bola predsadená pred stenou naproti kuchyni a izbu zbytočne zužovala. Miestnosti však pomohlo aj odstránenie dverí do chodby a kuchyne – vznikol tak dojem plynúceho priestoru a pri zariaďovaní neboli autorky obmedzené dvernými krídlami, ktoré by potrebovali miesto na otváranie.

Obývačka s jedálňou, drevenou komodou s televízorom a sivou pohovkou

Dispozícia obývačky s množstvom dverí predurčila, ako môže byť rozmiestnený nábytok. Napríklad priestor medzi vstupom do chodby a do kuchyne stanovil maximálnu možnú šírku pohovky. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Druhým rébusom bolo umiestnenie nábytku. Sedačka medzi dvojicou dverí (resp. dverných otvorov) do kuchyne a chodby, televízor naproti nej medzi dverami do dvoch izieb – to bolo jediné logické riešenie, ktoré priestor umožňoval. Ďalšie variabilné možnosti na sedenie ponúka podľa potreby taburet, kreslo či jeho podnožka.

Prečítajte si tiež
Škandinávia v Petržalke: Vydarená rekonštrukcia panelákového bytu

Asi najviac potrápil dievčatá jedálenský stôl. Keďže nebolo možné umiestniť ho logicky – čo najbližšie ku kuchyni, našli mu miesto na opačnej strane obývačky, kde je jediná stena bez dverí. Zvolili okrúhly stôl, keďže naň stačí relatívne malý priestor, a pritom ponúka pomerne veľa miesta na stolovanie pre viac ľudí.

Dianin tip

Medzi obývačkou a kuchyňou a medzi obývačkou a predsieňou sme nechali len otvory bez dverí – tým sa priestor otvoril a získal viac vzdušnosti.

Triky do malej kuchyne

Z neveľkého kuchynského priestoru sa Diana a Patrícia snažili vyťažiť maximum, pokiaľ ide o praktické využitie aj príjemnú atmosféru. Na dlhšej strane linky preto zvolili skrinky až po strop, na kratšej nechali otvorené police. Jednoduchá biela linka je do malej kuchyne ideálna, no ak by bola jednoduchá až priveľmi, mohla by pôsobiť neútulne.

„Ľudia majú voči otvoreným policiam v kuchyni často zbytočné predsudky,“ hovorí Diana. „V kuchyniach, ktoré navrhujem, vždy nechávam nejakú časť otvorenú. Tam si človek môže uložiť veci každodennej potreby – keď sa často používajú, vôbec sa netreba obávať, že zapadnú prachom. Vždy sa pritom snažím voliť predmety, ktoré okrem toho, že slúžia svojmu účelu, zároveň aj lahodia oku.“

Biela kuchyňa s policami z masívu

Kuchynská linka bola robená na mieru. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Dianin tip

Na stenu oproti dverám sme namiesto skriniek zvolili police z masívu – jednoduchá biela kuchyňa vďaka otvoreným policiam nepôsobí sterilne, nehovoriac o tom, akú úžasnú atmosféru dokáže vniesť do priestoru drevo. 

Kuchynskú linku nechali vyrobiť na mieru, pretože obsahuje viacero neštandardných prvkov. Zaujímavým nápadom, ktorý tu ostal po predchádzajúcich majiteľoch, je chladnička čiastočne zapustená do priestoru susednej kúpeľne – vďaka tomu bolo možné efektívne využiť miesto pri vstupe do úzkej kuchyne. Inak by bol problém chladničku niekam umiestniť a pri tomto riešení môže mať linka výhodný tvar L.

Jedálenský kút so zelenými stoličkami

Jedálenský kút. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Jedálenský stôl sa pre dvere na balkón a do jednej z izieb nedal umiestniť ku kuchyni, čo by bolo najpraktickejšie. No rodina ho potrebovala a do úzkej kuchyne by sa nijako nezmestil. Diana s Patríciou mu preto našli miesto na opačnej strane obývačky. Stenu za stolom zdobia dva abstraktné obrazy, ktoré na zákazku namaľovala ich šikovná susedka a umelkyňa Martina Bartók. Zrkadlo zdobené rafiou (prírodné vlákna z palmových listov), ktoré visí na druhej strane, je zasa Dianiným dielom.

Obrazy na stene

Útulnú atmosféru spoľahlivo navodia doplnky z prírodných materiálov či obrázky s prírodnými motívmi. A to nielen v spálni. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Popri bielych stenách, ktoré zjednocujú celý byt, sú spoločným menovateľom všetkých miestností aj dekorácie – biele steny sú totiž ideálne na umiestnenie obrazov, fotografií či políc s rôznymi osobnými drobnosťami. Rozhodne by nemali ostať holé, pretože tak budú pôsobiť nepríjemne stroho až sterilne.

Spálňa v prírodnom duchu

Spálňa je na opačnom konci bytu než obývačka, akoby oddelená od ostatných miestností. „Z jej okien je výhľad na obrovské borovice, takže človek tu môže mať pocit, akoby bol niekde v lese,“ opisuje inšpiratívnu atmosféru tejto miestnosti Diana. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Farebný základ spálne tvoria, rovnako ako v ostatných miestnostiach bytu, neutrálne odtiene, ktoré nepodliehajú trendom, takže človeka onedlho neomrzia a nebude nutná radikálna zmena. Svetlé farby sa navyše postarali o dojem vzdušnejšieho priestoru. Na tom sa podieľa aj jednoliaty základ všetkých miestností, ktorý navodzuje pocit ich prepojenia.

Prečítajte si tiež
Zo starého dvojizbového bytu presvetlený trojizbák. Čo dokázala zmena dispozície?

Profil

Majitelia

Karin je učiteľka a jej manžel Ľuboš ekonóm. Mladí manželia plánujú svoje prvé bábätko. 

Nehnuteľnosť

Štvorizbový byt s plochou 70 m2 v paneláku na košickom sídlisku.

Návrh a realizácia

Patrícia Adamčíková a Diana Labošová. Patrícia sa ujala úlohy realizátorky, Diana sa postarala o dizajn. Diana sa venuje návrhom a realizácii interiérov i vlastnej kreatívnej tvorbe – jej keramiku, prútené košíky či doplnky nájdete na Sashe aj na jej stránke www.lotitihome.sk.

Text: Erika Kuhnová

Foto: Lívia Vargovčáková

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty drevený nábytok farebné trendy panelák prírodné dekorácie prírodné materiály
Zdieľať článok

Diskusia