Romantická minimalistická spálňa

05. 01. 2009
Zdieľať

Tak sme sa opäť prehupli do eklektického obdobia. Našťastie. Tohtoročné výstavy nábytku a interiérového dizajnu boli plné odvážnych kombinácií zdanlivo nekombinovateľného. Interiér opúšťa staré zväzujúce pravidlá, priestor patrí fantázii a pocitom. Zdanlivo nezlučiteľnú kombináciu, v ktorej sa však človek cíti veľmi príjemne, zrealizovala aj naša stála spolupracovníčka, dizajnérka Jasna Opavská. Má podobu romantickej minimalistickej spálne.


Romantická minimalistická spálňa

175436
Soňa Sadloňová

Interiérová móda je podobne prelietavá ako móda v našich šatníkoch (našťastie sa v interiéroch módne vlny nestriedajú až tak rýchlo…) – len pred pár rokmi sme boli celkom v zajatí minimalizmu, a dnes už je tu v plnej sile retro z rôznych období a ako huby po daždi sa objavujú až barokové prvky. Navyše, aj človek sa počas života mení, a v rôznych etapách sa nám páčia rôzne veci. Aj preto je dobré, keď sa môže interiér z času na čas obmieňať tak, aby nás to nestálo zbytočne veľa peňazí a energie. Nemusí podliehať každému módnemu výstrelku, je však fajn, ak sa dokáže aspoň do istej miery prispôsobiť zmenám v trendoch či v našom vkuse.

Interiér na dva kroky

Spálňu pre mladých manželov chcela Jasna zariadiť tak, aby majitelia nemuseli interiér tak skoro vymeniť, aby si ho však mohli pozmeniť, ak ich jeho súčasný štýl omrzí. Prvým krokom bolo vytvorenie neutrálneho základu. „Nábytok a interiérové prvky, ktoré by sa ťažko menili, by mali byť čo najjednoduchšie,“ vysvetľuje dizajnérka. „Napríklad pri podlahe a veľkých kusoch nábytku je pravdepodobné, že tu ostanú naozaj dlho, preto som vybrala zariadenie s čistými tvarmi, ktoré sa tak skoro neopozerá a hodia sa k nemu rôzne doplnky. Nábytok má odtieň, ktorý farebne ladí s parketami.“ Druhým krokom bolo vytvorenie atmosféry – v tomto prípade romantickej –, pomocou farebnosti a doplnkov. „Farebnosť vychádza z tapiet, na ktorých ma zaujala kombinácie jemnej zelenej s višňovoružovou. Spálňa je vďaka tomu farebne pomerne odvážna a znesie aj veľmi romantické doplnky.“
 


Romantická minimalistická spálňa

175435
Soňa Sadloňová


Romantická minimalistická spálňa

175439
Soňa Sadloňová

 


Romantická minimalistická spálňa

175438
Soňa Sadloňová

Miestnosť, ktorá teraz pôsobí romanticky a vyslovene žensky, by sa však vďaka neutrálnemu základu dala jednoducho „preladiť“ na celkom inú nôtu. „Keď domácu pani omrzí romantická ružová, môže vymaľovať napríklad na sivo-bielo, na posteľ dá jednoduchú prikrývku a bude mať minimalistickú spálňu,“ hovorí Jasna. „S jednoduchým, nadčasovým základom sa totiž dá pracovať a stavať na ňom.“ Spojenie prvkov z dvoch úplne odlišných štýlov bolo pomerne riskantné, a spočiatku mali aj majitelia bytu isté pochybnosti. Našťastie, nechali Jasne voľnú ruku. Až keď bolo všetko hotové až po posledný detail, získala izba ten správny šmrnc a atmosféru. „Majitelia bytu boli nakoniec veľmi spokojní. Asi najviac ocenili, že hoci sa v byte ešte nebýva, spálňa už má dušu a nevyzerá neosobne, ako zvyknú pôsobiť nezabývané priestory,“ uzatvára Jasna našu krátku návštevu. „Z môjho uhla pohľadu sa táto spálňa veľmi podarila, aj keď je mimo základných pravidiel. Má totiž svoj výraz, nie je tuctová, a pôsobí tak akosi príjemne na dušu. Vždy, keď vojdem, musím sa usmiať…“

 

Jasna radí

Najmä v spálni treba dostatočne dopredu myslieť na rôzne možnosti osvetlenia – od ranného obliekania sa, cez večerné maľovanie, pri ktorom je potrebné čo najviac svetla, až po intímnu atmosféru a romantiku. Podľa mojej zásady, že svietidiel nikdy nie je priveľa, je ich v tejto spálni päť, a to nerátam „bodovky“ v nikách nad posteľou, ktoré majú vytvoriť príjemnú romantickú atmosféru. Vedľa postele sú lampy na čítanie, okrem centrálneho lustra sú tu ešte nástenné svietidlá nad zrkadlom a oproti posteli.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

 

 

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru Spálňa
Tagy: posteľ romantický štýl
Zdieľať článok

Diskusia