Rýchlokurz zariaďovania otvoreného priestoru
Otvorený priestor – populárne slovné spojenie, ktoré v sebe ukrýva moderný spôsob života a akúsi automatickú asociáciu luxusu. Nie vždy sa však podarí premeniť pocit na skutočnosť a vytvoriť otvorený priestor s otvorenou atmosférou. Aby ste vynechali systém pokus – omyl, ponúkame krátky rýchlokurz zariaďovania otvoreného priestoru.
{R1}
Ujasnite si koncepciu
Základom dobre zvládnutého interiéru je pochopenie priestoru, jeho rozmerov, množstva prirodzeného svetla, technických možností, a najmä odpovede na subjektívne požiadavky jeho využitia. Je veľmi dôležité vytýčiť si jednoznačný cieľ a toho sa držať. Vždy vám totiž do cesty budú vstupovať nové a nové inšpirácie, takže hrozí, že buď svoju predstavu pekného a funkčného otvoreného priestoru nikdy nedotiahnete do konca, alebo bude výsledkom priestor bez ladu a skladu. Síce otvorený (aj to nie určite), ale bez otvorenej duše. Netreba sa báť vytvoriť si možno aj trocha uletenú koncepciu, napríklad prepojiť kuchyňu, obývaciu izbu a čiastočne aj spálňu alebo spojiť spálňu a kúpeľňu.
Nebojte sa vyjadriť svoje predstavy a neobmedzujte sa zbytočným strachom z názoru iných. Tí iní u vás bývať nebudú, preto vytvárajte priestor pre seba. No a čo, keď v sobotu radi leňošíte v posteli, ale zároveň chcete byť v kontakte s ostatnými členmi rodiny? Dnes predsa nie je problém mať nejakú časť obydlia zapojenú do otvoreného priestoru a zároveň v ňom vytvoriť možnosť uzatvorenia. Ak plánujete stavbu nového domu a otvorenosť neobmedzovaná konvenciami je vám blízka, využite aj tretí rozmer a vytvorte si obývaciu izbu, halu či jedáleň s takzvanou galériou a krásnym schodiskom, ktoré bude priestoru dominovať. Ujasnite si však vopred, koľko otvorenosti znesiete a čo potrebujete ukryť. Veľké, vzdušné a otvorené priestory, väčšinou také krásne na obrázkoch, nemusia byť totiž príjemné každému.
Porozmýšľajte, či je to skutočne pre vás to pravé, alebo ste iba podľahli módnemu trendu, veď predsa dnes chce každý otvorený byt.
Tri základné koncepcie otvorenosti
1. Otvorene a bez zábran. Kompletne otvorený priestor bez akýchkoľvek optických predelov a členení patrí do kategórie najodvážnejších riešení, ktorých typickým príkladom sú skutočné lofty vo veľkých priestoroch starých fabrík.
2. Otvorene s kompromisnými prvkami. Ide o ľahké delenie priestoru väčšinou pomocou nábytku a rastlín, poprípade ľahkou transparentnou textíliou. Kompromis vzdušnosti a pohľadových bariér vytvára intímnejšiu atmosféru bez straty otvorenosti.
3. Otvorene a oddelene zároveň. Priestory vzájomne poprepájané, ale s možnosťou uzatvorenia alebo s čiastočnou pevnou konštrukciou, ktorá jasne udáva hranice funkcií jednotlivých zón. Polpriečky, či už ukrajujú z výšky alebo zo šírky miestnosti, zabraňujú pohľadom na miesta, ktoré majú ostať mimo ich dosah, no otvorený priestor stále ostáva otvoreným.
Nepodceňujte technické možnosti
Ak sa chystáte otvárať a prepájať, preverte si technické možnosti budúceho priestoru. Elektrické rozvody, rozvody vody, plynu, vykurovania môžu limitovať a trocha okresať vaše sny. Špeciálne pri rekonštrukciách bytov musíte vychádzať z daného umiestnenia stúpačky. Moderná kuchyňa je plná elektrických pomocníkov a zariadení, na čo treba myslieť vopred a pripraviť kapacitne dostatočné a vhodne umiestnené napojenia na elektrickú sieť. Napríklad populárne kuchynské ostrovčeky, ktoré sú súčasťou otvoreného priestoru, potrebujú mať pripravené napojenie sietí v podlahe.
Iná situácia nastáva pri novostavbe rodinného domu, keď sa technické možnosti musia prispôsobiť koncepcii. Nezabudnite na dostatočne silný kuchynský odsávač pár, dimenzovaný na veľkosť celého otvoreného priestoru.
Dôležité je pochopiť charakter priestoru
Máte k dispozícii priveľký priestor a vytráca sa z neho útulnosť a pocit domova? Nedeľte a nestavajte priečky, ale zónujte pomocou nábytku, farieb, dekorácií či kvetín. Zaujímavé je aj výškové členenie veľkého priestoru.
V dlhej otvorenej izbe využite nábytok na vytvorenie funkčných zón. Dve sedačky umiestnené oproti sebe vytvoria zreteľne ohraničený obývačkový priestor a ostatný nábytok by mal iba dopĺňať hlavnú funkciu zóny. Optické ohraničenie funkcií v priestore môžete vytvoriť nábytkom, stavebným prvkom alebo farebným odlíšením. Pomerne často sa opakujúcou chybou je prvoplánové rozloženie všetkého nábytku len pri stene. To špeciálne platí o sedacích súpravách – ak sú takto umiestnené, naopak, často uberú pocit vzdušnosti. Efekt otvoreného priestoru umocníte, ak necháte poza sedaciu súpravu prúdiť vzduch, ideálne je umiestniť ju do priestoru. Samozrejme, za predpokladu adekvátne zvolenej veľkosti a tvaru sedačky k priestoru, ktorý je k dispozícii. Veľká a ťažkopádna sedačka v malom priestore nemá čo hľadať – ani pri stene, v priestore už vôbec nie. Asymetrické umiestnenie sedačky a nábytku zvoľte iba v naozaj veľkých priestoroch. Ak predsa len potrebujete ľahkú optickú bariéru alebo ľahký predel, výborne sa na to hodia vzdušné policové systémy alebo knižnice.
Otvorenosti pomáhajú podmnožiny funkcií
Otvorený nemusí vždy znamenať veľký. Práve naopak, malým bytom výrazne pomáha prepojenie miestností a vytvorenie akýchsi funkčných podmnožín. Typickým príkladom je spojenie kuchyne s obývacou izbou, kde sa pôvodná funkcia jedálne presunie z kuchyne do časti obývacej izby. Jedálenský stôl tak môže plniť aj funkciu prvkov obývacej izby, napríklad pri početnejšej návšteve, keď sa jedálenské stoličky využijú na usadenie hostí rovnako ako sedačka. Toto je praktické riešenie pre malé priestory, kde ich otvorenie pridá nielen centimetre, ale aj lepšiu využiteľnosť. Podobný efekt sa dá dosiahnuť napríklad aj pri prepojení spálne a kúpeľne. Čoraz populárnejšia je vaňa priamo v priestore spálne a iba čiastočné oddelenie ostatných prvkov kúpeľne. Samozrejme, s výnimkou toalety, ktorá z hygienických dôvodov musí byť samostatná. Podmnožinou tohto spojenia je relaxačná zóna. Pre niekoho možno odvážne, v poriadku, ten nech nechá kúpeľňu za pevnými múrmi, ale ak vám čo len trocha blikla iskra v oku, nebojte sa zrealizovať aj odvážnejšie nápady.
Overené triky, ktoré zatiaľ nesklamali
• Výber materiálov do jednotlivých častí otvorenej dispozície podriaďte jednému charakteru. Nemusia byť úplne rovnaké, ale mali by mať niečo spoločné, čo prepojí jednotlivé časti. Jednoduchšia je cesta rovnakých materiálov, ale druhá, ťažšia možnosť kombinácie viacerých, no niečím príbuzných materiálov je väčšinou zaujímavejšia. Je však zároveň riskantnejšia a podmienkou jej realizácie by mala byť prítomnosť odborníka.
• Rovnaký materiál na podlahe opticky zväčšuje.
• Svetlé farby pomôžu menším priestorom, naopak, tmavšie si dovoľte radšej pri naozaj veľkých.
• Dôležitá je jasná základná funkčná a priestorová schéma zariadenia miestnosti, doplnená detailmi.
• Otvorený priestor ostane otvorený, iba ak ho nezhltne priveľká rozmanitosť a množstvo zariadenia.
Praktická rada:
Nepodceňujte ani akustiku priestoru. V rozľahlých miestnostiach s minimom nábytku a chladnými materiálmi sa výrazne odrážajú zvuky a vzniká ozvena pri rozprávaní, ktorá uberá z útulnosti domova. Pomôžu textílie a koberce, ktoré zvuk neodrážajú, ale tlmia.