26. 05. 2009
Zdieľať

Zvažujete, kam pôjdete tento rok na dovolenku? Alebo či vôbec pôjdete? Iste, finančná neistota takýmto plánom veľmi nepraje. Lenže leto sa blíži a ostať celé prázdniny v meste by bolo naozaj škoda. Zaujímavý nápad pre tých, ktorí nechcú „skysnúť“ na jednom mieste a zároveň sa im páči myšlienka tráviť dovolenku vo svojom (ale nielen pre nich), sme našli v Taliansku.


Sťahovavý dom

198651

Rastúci dopyt po mobilných domoch bol podnetom pre taliansku spoločnosť Holiday Homes Design (HHD), aby spojila svoje sily so skupinou talentovaných architektov z Hangar Design Group (HDG). Stavili na dlhoročné skúsenosti HHD s produkciou prefabrikovaných domov a výsledkom spolupráce je séria troch variantov typizovaných a zároveň vskutku netradičných prázdninových obydlí na kolesách. Uplatnili pri nich princípy modernej prefabrikácie, ktorá sa spája nielen s výhodami produkcie vo veľkom, napríklad nižšou cenou či garantovanou kvalitou vyplývajúcou z overených, štandardizovaných výrobných postupov, ale zohľadňuje aj individuálne potreby užívateľov a umožňuje prispôsobiť im konkrétne riešenie.


Sťahovavý dom

198649

Pri návrhu každého z troch typov domov vychádzali architekti najmä z prostredia, v ktorom budú umiestnené: pri mori, v horách alebo prímestskej turistickej destinácii. Každý z nich mal vyhovieť predstavám náročných klientov, ktorí nechcú robiť kompromisy v otázkach štýlu a detailov. Vznikli tak tri modely mikrodomov, v ktorých sa spája súčasný trend bývať v čo najužšom kontakte s prírodou s nápaditým architektonickým riešením a kvalitným dizajnom, ktorý ponúka nielen moderné čisté línie, ale aj praktické funkčné riešenia. Všetky tri víkendové domy sú navrhnuté tak, aby boli mobilné, flexibilné a zároveň spĺňali nároky, aké sa zvyčajne kladú na trvalé bývanie. Vďaka racionálnej dispozícii nájdete na tejto naozaj malej ploche aj otvorený spoločenský priestor obývačky s kuchyňou, súkromnú zónu so spálňou a kúpeľňou, či dokonca terasu – v bežnom interiéri sú síce bežné, vo víkendovom domčeku však patria skôr k výnimkám.

Asi najviac našincov túži tráviť dovolenku v horách alebo pri vode, preto sme z trojice domov na kolesách vybrali dva: Joshua Tree je ako stvorený na pobyt v kempe niekde v Slovenskom raji či v romantickej doline Malej Fatry a Siute Home by sa iste nádherne vynímal nielen pri mori, ale aj na brehu niektorého zo slovenských jazier, hoci aj Seneckých.


Sťahovavý dom

198647

Horský Joshua Tree

Útulný domček s názvom Joshua Tree a vzhľadom akéhosi alpského útočiska bol navrhnutý na pobyt v lese a v horách. Jeho tvar aj obklad stien a strechy evokujú tradičné horské chaty a okná smerujúce k nebu ponúkajú panoramatický výhľad do korún stromov alebo na štíty hôr. Sedlová strecha a väčšia časť fasády sú obložené plátmi titánzinkového plechu spôsobom, ktorý vychádza z uloženia tradičných drevených šindľov. Tento materiál časom oxiduje a jeho matná tmavá farba pekne pristane lesu aj snehom pokrytej krajine.
 


Sťahovavý dom

198650
Hangar Design Group


Sťahovavý dom

198652


Sťahovavý dom

198655


Sťahovavý dom

198653

Každý z 34 štvorcových metrov domčeka je do detailu premyslený tak, aby poskytol priestor na pohodlné bývanie trom až štyrom ľuďom. Vstupuje sa priamo do obývačky spojenej s kuchyňou, za ňou je chodba, ktorá vedie k dvom spálňam (jednej s manželskou a druhej s poschodovou posteľou), a dvom kúpeľniam so spoločnou sprchou. K príjemnej horskej atmosfére v interiéri prispievajú nielen šikmé steny a okná nad hlavou, ale aj drevený obklad, ktorý navodzuje pocit tepla a útulnosti.

Teplomilný Suite Home


Sťahovavý dom

198656

Suite Home by pokojne mohol byť bytom v centre mesta alebo luxusným hotelovým apartmánom – nábytok, kombinácie farieb a materiály sú navrhnuté tak, aby vyhovovali tým, ktorých oslovuje mestský štýl bývania. Zariadenie je šité na mieru domu a zároveň flexibilné, tak aby dokázalo vyhovieť nárokom a potrebám rôznych užívateľov. Veľké okná a zasklené dvere siahajúce od podlahy až po strop vytvárajú pocit kontinuity medzi interiérom a exteriérom – elegantný otvorený priestor vnútri tak dostáva príjemné pokračovanie v okolí domu.


Sťahovavý dom

198658

Siute Home je určený pre jednotlivcov alebo páry. Kúpeľňu v strede dispozície obklopuje otvorený priestor s kuchyňou a relaxačnou zónou a spálňa pre dvoch. Interiér spálne je akousi metropolitnou zmesou štýlov, ktorú charakterizuje miešanie kultúr – newyorský štýl sa prelína s orientálnymi vplyvmi, napríklad v podobe japonskej tatami – hrubej podložky na podlahu pripomínajúcej dosku, ktorá je príjemná na dotyk, dobre izoluje a dokonca príjemne vonia.

Dom bez odpadu


Sťahovavý dom

198661

Klady tohto projektu však nespočívajú iba v priestorových či estetických kvalitách jednotlivých návrhov. Mobilné domy sú skonštruované v súlade s potrebami spoločnosti citlivej na kvalitu materiálov, ochranu životného prostredia (domy sú recyklovateľné) a úsporu energií. „Naše mobilné domy majú systémy na pitnú vodu, elektrickú energiu a kanalizáciu vymyslené tak, aby nezanechali po sebe žiadnu stopu, keď sa presunú na iné miesto“, hovorí Alberto Bovo, architekt a prezident HDG. Podľa neho však ekologická kompatibilita neznamená iba to, že pri používaní domu sa nevytvára alebo likviduje odpad. „Dôležité bolo premýšľať pri návrhu komplexne, v súvislostiach trvalo udržateľnej existencie,“ zdôrazňuje.
 


Sťahovavý dom

198659


Sťahovavý dom

198660

kontakty:www.hangar.it
www.hhd.it
www.hangarprefab.it  

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Bývanie Dizajn Návšteva
Tagy: architektúra hangar design group mobilný dom návšteva
Zdieľať článok

Diskusia