Taká morská kúpeľňa

Taká morská kúpeľňa

09. 07. 2009
Zdieľať

S kúpeľňami sa to v modernej výstavbe nebývalo rozhýbalo. Tí, ktorým sa finančne darilo a majú dostatok investícii, alebo sa rozhodli pre väčší hypotekárny úver, často siahajú po architektonických návrhoch s viac ako jednou kúpeľňou. Rodina, ktorú sme navštívili, sa postarala o kúpeľňové separé pre svoje úspešné, dospievajúce dieťa.

Dievčenská kúpeľňa v byte na najvyššom poschodí moderného vežiaka hľadala svoju podobu podľa požiadaviek dcéry, rád starostlivých rodičov, ale aj v súlade so zariadením susedných miestností. Mladí ambiciózni ľudia súčasnosti veľa študujú, veľa pracujú a sú často viac zaneprázdnení ako ich vlastní rodičia. Potom niet divu, že pre devu, ktorá má naplnený celodenný program, bol prioritou vaňovo-sprchovacie relaxačné centrum. Skôr ako sa v ňom mohla sprchovať a dopriať si hydromasáž kombinovanú s parou, musela architektka Rea Babiak vyriešiť priestorový problém. Tento kus zariadenia síce poskytne relax, aký sa od neho očakával, ale svojím objemom a tvarom nebol práve jednoduchým prvkom na zakomponovanie do priestoru kúpeľne s plochou 3 x 3,5 metra štvorcového. Priestor mal dispozične a vzhľadovo vyzrieť do celku, ktorý by vyhovoval predstave o klasickej mladistvej kúpeľni, a umožnil pohodlný pohyb medzi jednotlivými zónami. Hneď napravo od vstupných dverí vzniklo kozmetické a umývacie centrum vďaka veľkému zrkadlu s neodmysliteľnou poličkou a najmä hranatému dvojumývadlu, ktoré sa vnorilo do skrinky s plnovýsuvnými zásuvkami. V tých sa ukryl celý „kozmetický salón“, čistiace prostriedky a niekoľko elektrospotrebičov nevyhnutných pri rannom krášlení.

Strohý tvar umývadiel vyniká v kontraste čierno-bielej farebnosti. Povrch konzolovite zavesenej skrinky tvorí tmavá dyha. Tvarovo jednoduché zariadenie si mohlo dovoliť susedstvo morsky rozvlnenej mozaiky, ktorej obrazec mala v ponuke značka Sicis. Vodný dekor sa ešte raz zopakoval na predmurovke, v ktorej sa skryl systém Geberit. Do kúpeľne sa dostáva denné svetlo cez časť priečky, ktorú vymurovali zo sklobetónu. Všetky kovové doplnky, úchytky, okraj police pod zrkadlom, ale aj svietidlá nad ním si zachovali rovnaký hranatý štýl. Kúpeľňa napriek minimu prvkov, pôsobí uvoľňujúco a sviežo.
 


Taká morská kúpeľňa

207252
Daniel Veselský


Taká morská kúpeľňa

207253
Daniel Veselský

WC misa sa odlepila od podlahy rovnako ako skrinka na susednej stene. Takto sa nielen opticky zväčšil priestor, ale zjednodušilo sa aj upratovanie podlahy. „Zachovanie ergonomických pravidiel a vytvorenie potrebného komunikačného priestoru sa podriadilo umiestneniu relaxačného boxu, ale v nijakom prípade to nemohlo ubrať na mladistvom štýle kúpeľne,“ vysvetľuje architektka.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa návšteva sprchovací kút vaňa wc
Zdieľať článok

Diskusia