Televízne piedestály
Kúpiť televízor a až potom rozmýšľať, kam s ním, nie je najlepší nápad, najmä ak sa už zainvestovalo do moderných tenkostenných obrazoviek najvyššej kvality. Ono vám to aj tak nedá – ak sa zmôžete na nové LCD alebo plazmu, budete im chcieť dopriať aj primeraný piedestál v podobe kvalitného nábytku.
Ako sa televízor zahĺbil
Klasický televízor sa z estetického hľadiska potrebuje zahĺbiť do nábytku. Ešte si všetci dobre pamätáme, ako sme lícovali obrazovku s nábytkovými stenami, len aby sa náš televízor nepriznal k svojej tučnej odvrátenej strane. Boli aj takí experti, ktorí spravili otvor v stene, do ktorého usadili svoj prijímač, pričom zadok mu ladne trčal do susednej miestnosti. Ak to bola komora, okrem myší to zrejme nikomu neprekážalo.
Istý občan to doviedol až k dokonalosti a jednoduchým riešením predbehol všetkých dizajnérov supersubtílnych obrazovčičiek, keď na zadok svojho elektronického miláčika z druhej strany steny osadil kamuflážnu odvetranú barovú skrinku. Snahy podobného druhu, ktoré skladujú teplo produkované prijímačom v uzatvorenom priestore, zdarne prispievajú k prehriatiu a skracovaniu života chudáka televízora.
Ak sa inak nedá a vy odkladáte kúpu tenkostenných dizajnových, úžasne dôsledných (mierne finančne náročných) obrazoviek na neurčito, pamätajte na vetracie otvory v nábytku, najlepšie v ploche nábytkového dielu priamo nad prijímačom. V prípade, že vám neprekáža voľne umiestnený hmotnejší televízor, zaujímavým riešením môže byť pre vás rohová komoda v primeranej vzdialenosti od stien tak, aby mal tučnejší model televízora dostatočný odstup od ostatných konštrukcií. Nezabudnite, že výška kusa nábytku, na ktorý umiestnite televízor, by mala byť menšia ako úroveň očí sediaceho televízneho maniaka. Najvhodnejšiu polohu prijímača dosiahnete, ak budete sedieť zoči-voči stredu obrazovky.
Po redukčnej diéte
Zdá sa, že hnacou silou dizajnérov plazmových a LCD obrazoviek nie je len túžba po obraze dokonalejšom než skutočnosť, ale aj potreba dokázať, že čo najtenšia (ťažko už môžeme niekoľkým centimetrom hovoriť „hrúbka“) konštrukcia ešte stále dokáže spĺňať čoraz väčšie nároky elektronických fajnšmekrov obrazu a zvuku. Stolíky, skrinky, stojany s priečinkami na uloženie komponentov domáceho kina, nábytkové kompozície, podstavce na mieru sú podriadené možnosti umiestnenia elektronických spoločníkov.
Plazmový i LCD televízor možno tiež zabudovať, ale aj v tomto prípade treba nájsť vhodný spôsob vetrania. Za obrazovku, pod mriežku umiestnenú navrchu minimálne 15 cm hlbokého nábytkového kusa, odporúčajú znalci nainštalovať sústavu ventilátorov – prúdiaci vzduch tak pomôže ochladzovať zapnutý prijímač. Štíhle modely s oddelenou riadiacou jednotkou so všetkými konektormi umožňujú väčšiu variabilitu pri umiestňovaní v interiéri. Nie je preto div, že výrobcovia hojne prezentujú vo svojich katalógoch voľne stojace alebo zavesené prijímače.
Dizajnéri spoločnosti Vogel´s išli do detailov – televízny nábytok je nielen maximálne funkčný, ale aj dostatočne atraktívny na to, aby sa zladil aj s tými najlepšími značkami plochých spoločníčok. Zavesiť, podvesiť, postaviť, jeden segment či viac, s dvierkami alebo bez nich: vo všetkom je pripravený vyhovieť.
|
Niekedy aj pravidlá pomôžu
Vo všeobecnosti a napriek stálej snahe výrobcov elektroniky o dokonalosť zatiaľ platí, že väčšina LCD má menšie uhlopriečky než plazma. Je to dôležitá informácia pre tých, ktorí sledujú televízne programy z menšej vzdialenosti ako 4 m, a hovorí v prospech LCD. Zdraviu prospešný alebo skôr únosný je totiž päťnásobne väčší odstup od obrazovky, ako je jej výška. Na väčšie vzdialenosti neváhajte s plazmou. Pre výšku umiestnenia plazmy či LCD televízora síce platí, že spodná hrana televízneho prijímača nemá byť vyššie ako 80 cm od podlahy, ale netreba zabudnúť ani na súvislosť s výškou sedačky.
Pohľad dospelého, štatisticky spriemerovaného (ešte som ho nestretla) a spôsobne sediaceho krajana na bežnej sedačke sa vyskytuje vo výške 1,1 m, ale len dovtedy, kým nezaujme rôzne pomocné polohy, a tak jeho zrak klesá primerane k tvaru a veľkosti sedačky a časti dňa. Takže potom s tými obrazovkami radšej nižšie ako vyššie. Ak sa však na ceste medzi sedačkou a televízorom usadil konferenčný stolík, potom nezabudnite, že zvyčajná výška stolíka je 60 cm s výnimkou tých, ktoré vo vychytávkach minimalistických interiérov poslali dizajnéri k zemi.
Umiestnenie komponentov domáceho kina sa zaužívalo pod televízorom, ale niektorí výrobcovia už chránia našincov pred zbytočným ohýbaním chrbtice, a tak navrhujú nábytky s možnosťou umiestniť DVD prehrávač, vežu či video do vyšších polôh v úlohe pobočníkov televízneho prijímača. Vysúvateľné poličky sa zas postarajú o pohodlnú výmenu komponentov alebo kabeláže. Súlad s vlastnými potrebami a nábytkom okolo televízora dosiahnete, ak pri zariaďovaní nezabudnete do blízkosti centra zábavy umiestniť vhodne široké stojany, poličky alebo skrinky s CD a DVD.
Šľachta v dome
Exkluzívne prijímače často pôsobia v interiéri natoľko výtvarne, že už nepotrebujú konkurenciu v komplikovanom nábytku. Skrinky či poličky na spoločnej stene vytvoria decentné zákulisie, a tak kráľovná – LCD, plazma či OLED obrazovka – môže mať dvorné dámy v podobe nábytkového zariadenia s čistými líniami a v rovnako vysokej kvalite, ako je ona sama. Na svoje si prídu najmä stúpenci technoštýlu alebo ortodoxní minimalisti. Takto nechajú vyniknúť dokonalým tvarom, prepracovanosti detailov a líniám high–end televíznych prijímačov, najmä ak sú z takej dobrej spoločnosti (tie obrazovky) ako modely značiek Bang&Olufsen, Pioneer alebo Loewe. V prípade takýchto skvostov spotrebnej elektroniky treba pri zariaďovaní ďalším nábytkom chodiť po špičkách.
Televízne prijímače stelesňujúce prvotriedny dizajn sa priam núkajú, aby boli akceptované a velebené ako dominanta interiéru. Možnosti inštalácie v interiéri? Pokojne ich môžete voľne ustajniť, zavesiť na stenu či zapustiť do niky v stene. Nič sa však vašim elektronickým ratolestiam nestane, ak sa stanú dominantnou súčasťou vhodnej nábytkovej steny alebo sa ocitnú na štýlovom stolíku. Najmä v prípade domáceho kina sa hneď na začiatku zamyslite, či podriadite jeho umiestnenie interiéru, alebo začnete inštalovaním vysnívanej techniky.
Množstvo komponentov, z ktorého sa skladá systém domáceho kina, potrebuje prepojiť aj množstvom káblov, ktoré môžete ukryť v rúrkach zabudovaných v stenách, a tak sa nábytok a televízor dostanú do priestorovo čistého interiéru. Ani v prípade domáceho kina sa nemusíte vzdať nábytku na čelnej stene, pre kvalitu zážitku zo sledovania a počúvania je však dôležité, aby to bol nábytok členitý a menších rozmerov.
No a keď máte radi kontrast starého s novým, pokojne naaranžujte svoj televízor na poriadne starú komodu. Ak však chcete, aby sa nad ňou vznášal, nezabudnite, že čím vyššie dáte obrazovku, tým vyššie by ste mali sedieť pri jej sledovaní – aby sa vám nestalo, že to pôjde len postojačky. (Panasonic) |