Ako vyčistiť obrazovku televízora, aby na nej nezostali fľaky a šmuhy? Stačí 10 minút!
Zdroj: iStock

Ako vyčistiť obrazovku televízora, aby na nej nezostali fľaky a šmuhy? Stačí 10 minút!

14. 11. 2023
Zdieľať

Hoci televízor nie je tou prvou vecou, na ktorú myslíme pri upratovaní, prach na obrazovke či nepekné šmuhy treba pravidelne odstraňovať. Každý deň sa na našich televízoroch hromadí množstvo drobných čiastočiek prachu, neraz sa pridajú aj odtlačky prstov či chlpy domácich zvierat. Hoci si ich nemusíme všimnúť hneď, keď sa po čase pozrieme na obrazovku zblízka, budeme nepríjemne prekvapení. Riešenie je jednoduché, stačí si vyhradiť 10 minút na jej vyčistenie.

Ako často čistiť TV obrazovku

Ak chceme zabrániť hromadeniu sa nánosov nečistôt na obrazovke televízora, mali by sme ho čistiť aspoň raz týždenne. Okrem toho, že čistenie obrazovky nám prinesie krajší obraz, zároveň tiež predlžuje životnosť televízora a nakoniec aj vaša obývačka bude pôsobiť krajšie.

Prečítajte si tiež
Ako si zariadiť domácu pracovňu v retroštýle

Budete potrebovať

  • utierku z mikrovlákna
  • čistič šetrný k obrazovke
  • dezinfekčné utierky (iba pre diaľkové ovládanie)

Ako čistiť ploché plazmové, LCD, LED a OLED TV obrazovky? Pre všetky tieto moderné televízory platí rovnaký postup.

Najskôr si predite odporúčania, ktoré spomína výrobca v návode alebo na internete, obzvlášť ak je televízor ešte v záruke. Vyhnete sa tým prekvapeniam v podobe nechcených poškodení, prípadne potenciálnej neuznanej reklamácie, ak by ju bolo treba v budúcnosti riešiť. 

Pred čistením televízor vypnite a zo zásuviek vytiahnite všetky káble. Obrazovku utrite nasucho utierkou z mikrovlákna alebo prachovkou, nie však papierovou utierkou, ktorá by mohla povrch poškodiť. Toto je kľúčový proces čistenia, preto ho nevynechávajte, inak zostanú na obrazovke šmuhy. Odstránením suchých nečistôt tiež zabezpečíte, že si náhodne nevytvoríte škrabance drhnutím hrubších nánosov. Ak je to potrebné, prevráťte handričku alebo si vezmite druhú, aby ste úplne odstránili všetok prach, chlpy domácich zvierat a iné voľné nečistoty. Nezabudnite na utieranie reproduktorov a káblov.

Časť obývačky s komodou a tv

Zdroj: iStock

Vyberte bezpečný čistiaci prípravok podľa typu obrazovky

Teraz použite čistiaci prípravok určený na obrazovky a monitory. Nastriekajte malé množstvo čistiaceho prostriedku šetrného k obrazovkám (skontrolujte, či je čistiaci prostriedok bezpečný pre konkrétny typ obrazovky, ktorú čistíte) na mäkkú handričku – nikdy nie priamo na samotnú obrazovku – a utrite televízor pohybom tam a späť. Opakujte podľa potreby. Nezabudnite tiež jemne utrieť vrchnú a spodnú časť televízora.

Ruka v rukavici čistí tv

Zdroj: iStock

Vyčistite šmuhy na obrazovke

Ani na miestach, kde sú nečistoty nahromadené, nevyvíjajte príliš veľký tlak. Ak čistenie škvŕn handričkou z mikrovlákna nefunguje, pridajte na handričku trochu teplej vody a miesto vyčistite. Pred opätovným zapnutím televízora nechajte obrazovku úplne vyschnúť. Nemalo by to trvať dlhšie ako 15 minút.

Ako čistiť obrazovku CRT televízora

Ak máte starší CRT televízor, môžete ho čistiť podobným spôsobom, ako je uvedené vyššie, ale s niekoľkými obmenami. Odpojte televízor zo siete. Z bezpečnostných dôvodov je to lepšie, ako ho len jednoducho vypnúť. Pomocou handričky z mikrovlákna jemne utrite usadený prach, špinu alebo iné nečistoty.

Prečítajte si tiež
Čistenie odtokov, škár a starostlivosť o práčku. Ako často upratovať kúpeľňu a na čo sa zamerať?

Obrazovky starších televízorov (najmä najviac znečistené miesta) môžete utrieť aj roztokom liehu a vlažnou vodou 1 : 1. Malé množstvo tohto roztoku naneste na mäkkú handričku a utrite ním potrebné miesta. Odtlačky prstov odstránite pretretím handričkou z mikrovlákna krúživými pohybmi. Televízor nechajte pred opätovným zapnutím úplne vyschnúť.

Ako vyčistiť diaľkové ovládanie televízora

Na čistenie a dezinfekciu diaľkového ovládača stačí použiť dezinfekčnú utierku. Dezinfekcia je dôležitá, pretože ovládače s množstvom tlačidiel a rôznych záhybov sú pre baktérie a mikróby hotovým rajom. Uistite sa, že čistiaca utierka je vlhká, ale nie mokrá, aby sa do diaľkového ovládača nedostala tekutina.

Pomôcť si opäť môžete aj čistiacim prostriedkom na elektroniku, ktorý najprv nastriekate na handričku, až potom ňou prejdete ovládač.

Ruka čistí ovládač na tv

Zdroj: iStock

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri čistení televíznych obrazoviek

  • Pred použitím čistiaceho prípravku neutriete prach z televízora nasucho. To môže viesť k malým škrabancom, ktoré pomaly zhoršujú kvalitu obrazu.
  • Príliš drsné utieranie. Moderné televízne obrazovky sú jemné a vyžadujú jemný dotyk. Príliš energické utieranie alebo používanie hrubej handričky môže obrazovku rýchlo poškodiť.
  • Striekanie roztoku priamo na TV. Všetky mokré čistiace prostriedky nastriekajte na handričku a potom ňou utrite TV. Striekanie prípravku priamo na obrazovku môže vytvoriť škvrny, ktoré sa ťažko odstraňujú. Takto môžete poškodiť aj reproduktory.
  • Používanie nevhodných čistiacich prostriedkov. Používaniu čistiacich prostriedkov na sklo na obrazovky OLED alebo LCD televízory sa treba vyvarovať. Tieto produkty obsahujú drsné zložky ako alkohol a čpavok, ktoré môžu poškodiť panely obrazovky.
  • Priveľa čistiaceho prostriedku. Na čistenie obrazovky úplne stačí malé množstvo čistiaceho prostriedku šetrného k obrazovke.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Obývacia izba
Tagy: čistenie displeja televízne prijímače tv upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia