10. 03. 2011 Zdieľať

Tao učí, že všetko pochádza zo súhry energií jin a jang. S energiou jang sa spája biela farba, v ktorej sú rovnako ako v bielom svetle zastúpené všetky farby svetelného spektra. S jej protipólom jin je spojená čierna, ktorá svetlo neodráža, ale pohlcuje, a spolu s ním aj všetky farby.

Dôkladným pozorovaním pôsobenia síl jin a jang učitelia feng šuej dospeli k systému usporiadania piatich prvkov, ktoré majú aj svoje farebné vyjadrenie.


Teória farieb

284453

Schéma tvorivého cyklu piatich prvkov
Päť živlov sa vzájomne ovplyvňuje v tvorivom alebo deštruktívnom cykle. V tvorivom cykle horiace drevo živí oheň, z popola sa vytvára zem, zem poskytuje rudu na výrobu kovu, kov na svojom povrchu kondenzuje vodu a voda vyživuje rastliny a stromy tvoriace drevo. V deštruktívnom cykle oheň taví kov, kov reže drevo, drevo hnije v zemi, zem kalí vodu a voda hasí oheň. Energii dreva zodpovedá zelená farba a svetová strana východ. Farbou ohňa je červená, svetovou stranou juh. Zem je stredobodom a prináleží jej centrum dispozície, ale aj juhozápad a severovýchod, žltá farba a odtiene terakoty a hliny (cez béžovú a hnedú až po tehlovočervenú). Svetovou stranou kovu je západ, farbou biela a žltá. Vode je priradený sever a jej farbami sú modrá a čierna.

Princíp tvorivého cyklu
Tvorivý cyklus sa skladá z piatich elementov: drevo – oheň – zem – kov – voda; kde každý prvok podporuje nasledujúci. Každému z prvkov pritom prináležia isté farby aj svetová strana – ak sa orientácia miestnosti spojí so svojím prvkom a farbou, podporí sa tým jej tvorivá energia.


Teória farieb

284442
Huelsta

Do miestnosti orientovanej na juhozápad alebo severovýchod, ale aj do centra dispozície domu či bytu je vhodné zariadenie vo farbách živlu zeme.

Pri voľbe farebnosti interiéru je teda najlepšie podporiť energiu miestnosti farbami, ktoré zodpovedajú tej svetovej strane, na ktorú je orientovaná. Napríklad so západom sa spája biela farba, ak teda umiestnite do izby orientovanej na západ biele kvety, posilníte energiu západu a zároveň tým zvýšite svoju motiváciu a rozhodnosť. Na základe princípu tvorivého cyklu, v ktorom každý prvok podporuje nasledujúci a zároveň tlmí predchádzajúci, môžete používať podporné farby na zvýraznenie a upokojujúce farby na utlmenie určitého sektora. Napríklad ak chcete aktivizovať južný sektor (juhu prislúcha oheň), použite aj prvok, ktorý posilňuje oheň, teda drevo. Farbou dreva je zelená, farbou ohňa červená – do južne orientovanej miestnosti teda umiestnite rastliny (zelená) kvitnúce na červeno. Podobne, avšak s opačným účinkom ako farbu predchádzajúceho podporného prvku, môžete použiť aj farbu nasledujúceho upokojujúceho prvku z kruhu piatich elementov. Platí pritom, že čím je farba intenzívnejšia, tým menej jej potrebujete na dosiahnutie požadovaného účinku. Napríklad ak chcete zvýšiť energiu západu, ktorá sa spája s romantikou, spokojnosťou a príjmami, postačí malý červený vankúš v kresle umiestnenom v príslušnom sektore. Silnú energiu farby dokážu do priestoru vniesť napríklad závesy, vankúše, kvety, vázy či obrazy.


Teória farieb

284443
regnUM

Študentská izba, ktorá má v sebe zakomponovanú energiu dreva (zelená), vody (čierna) aj kovu (biela farba), sa hodí pre ľudí s týmito energiami a do miestnosti orientovanej na sever, juhovýchod a východ. Z pohľadu feng šuej sú nevhodným riešením police umiestnené priamo nad čelom postele, ktoré stláčajú energiu smerom nadol a môžu tak na spiaceho pôsobiť nepriaznivo.


Teória farieb

284447

Funkcia, energia aj sympatie
Pri voľbe farebnosti však treba brať do úvahy nielen orientáciu, ale aj funkciu miestnosti. Jasné a výrazné farby (červená, oranžová, žltá) sú viac jangové, vytvárajú aktívnu, vzrušujúcu a vibrujúcu energiu, takže sú vhodné napríklad do obývacej izby alebo pracovne. Jinové sú svetlé, pastelové odtiene (zelená, béžová, ružová) a vytvárajú pokojnú a uvoľňujúcu  atmosféru, vhodnú napríklad do spálne alebo knižnice.

Ak sa vám nepáči rôznorodosť farieb v izbách a ste v tomto smere konzervatívni, bude ideálnym riešením základ interiéru v zemitých farbách (od žltej až po svetlohnedú), ktoré predstavujú stabilitu. V menšom množstve ich môžete doplniť farbami elementov dreva a kovu a v doplnkoch opatrne využiť tiež farby ohňa a vody. Strop by mal byť podľa feng šuej biely alebo natretý najsvetlejším odtieňom dominantnej farby, podlaha by mala byť tmavšia ako steny.


Teória farieb

284444
Tumideispa

Detskú izbu v severnej časti príbytku je podľa feng šuej dobré ladiť vo farbách vody. Pod posteľou by mal byť voľný priestor, ale keďže v malej miestnosti sme často nútení využiť každý štvorcový centimeter, je dôležité aspoň udržiavať v skrinkách poriadok a pravidelne ich upratovať.

A nakoniec, nie však v poslednom rade, veľmi dôležitú úlohu pri výbere farieb zohráva aj váš vkus a pocity, ktoré vo vás určitá farebnosť vyvoláva. Ak sa vám niektoré tóny nepáčia alebo vo vás vzbudzujú nepríjemné pocity, nepoužite ich a odkloňte sa od tabuľky s odporúčanou farebnosťou. Pomocou zásady piatich prvkov môžete napríklad nahradiť farbu smeru inou farbou toho istého prvku – napríklad hnedá farba juhozápadu sa dá nahradiť inými farbami zeme (napríklad žltou).

Vzory na stenách
Ak vás oslovili moderné tapety so vzormi, môžete si ich podobne ako farby vyberať podľa toho, aké tvary sú priradené k jednotlivým svetovým stranám. Pre východ a juhovýchod sú vhodným vzorom pásiky, kvety a lístky, pre juh pásiky, trojuholníky a špicaté útvary. Na juhozápadnú a severovýchodnú stranu domu a do centra dispozície sa hodí káro a štvorce, západ a severozápad sú predstaviteľmi kovu, pre ktorý sú zodpovedajúcim tvarom oblé a kruhové vzory. Sever je predstaviteľom vody, preto bude priliehavým vzorom vlnovka, špirála a všetky oblé nepravidelné tvary.


Teória farieb

284452
Huelsta

V tejto spálni sú princípy feng šuej dodržané  naozaj dôsledne – z postele môžete pohľadom kontrolovať dvere aj okno, negatívne pôsobenie šikmého stropu eliminuje baldachýn. Takto zariadená miestnosť je farebne vhodná do kovových sektorov západu a severozápadu.

 

Mgr. Radka Aľakšová
Feng šuej Perfect Life

radka@fengshui-perfectlife.sk 
www.fengshui-perfectlife.sk
0905 723 073

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru Štýl
Tagy: bývanie feng šuej
Zdieľať článok