Užitočná spoločníčka

25. 04. 2007
Zdieľať

Nákup novej práčky je pre mnohé rodiny rovnako dôležitý ako napríklad kúpa bytu alebo nového auta. Všetky tieto investície patria medzi tie, ktoré uskutočníte iba niekoľkokrát za život. A preto si treba vybrať starostlivo, pretože práčka bude s vami nielen bývať, ale mala by sa stať aj vašou pravou...


Užitočná spoločníčka

88211

V súčasnosti existuje na trhu celá škála najrôznejších typov práčok všetkých veľkostí, tvarov a farieb. Záleží iba na vás, ktorá sa stane tou vyvolenou a odveziete si ju k vám domov. Jednotlivé značky sa predbiehajú v ponuke rôznorodých programov, počtu otáčok a ďalších funkcií, ktoré majú ich produkty vo výbave. Zatiaľ čo niekto prihliada najmä na rozmery prístroja, iný sa rozhoduje podľa programov, spotreby či rýchlosti prania. Ak máte doma malé deti alebo napríklad alergikov, asi vás bude zaujímať aj ponuka špeciálnych antibakteriálnych programov. Nemali by ste prehliadnuť dĺžku záručnej lehoty, možnosť predplatenia dlhšej záruky či vzdialenosť do najbližšieho autorizovaného servisu – to všetko sú taktiež nezanedbateľné faktory.

S okienkom alebo bez?


Užitočná spoločníčka

88206

Je veľmi dôležité, kam vašu novú práčku chcete umiestniť, či s ňou rátate do kúpeľne, kuchyne, alebo či máte vo vašom príbytku práčovňu. Do malých priestorov sú ideálne úzke práčky s predným plnením s hĺbkou 37 až 40 cm. Zvrchu plnená práčka je vhodná do priestorov s obmedzenou šírkou. Otváranie smerom hore zaberá asi 50 cm priestoru nad práčkou. Model s okienkom zasa umožňuje (okrem hypnotického pohľadu na rotujúcu bielizeň) využitie priestoru nad práčkou. Vrchná doska sa dá použiť ako odkladací priestor alebo praktický prebaľovací pult. Dnes sa možno stretnúť aj s úpravou spredu plnenej práčky na vstavanie. Úzke práčky (takzvané „slimky“) riešia situáciu v priestoroch s malou hĺbkou.
 

Tri základné funkcie, ktoré musí mať ovládanie modernej práčky:
• nastavenie na pranie určitého druhu vlákna – najdôležitejšie (teplota a otáčky odstreďovania sú automaticky súčasťou nastavenia),
• možnosť samostatného regulovania teploty – umožňuje prispôsobiť teplotu podľa druhu vlákna,
• nastavenie otáčok odstreďovania.


Užitočná spoločníčka

88209

Čo sa do nej vojde…

V súčasnosti sa predávajú práčky s náplňou od troch až do desať kg; tento údaj platí vždy pre takzvané ťažké materiály, čiže pre bavlnenú bielizeň alebo výrobky z ľanu. Najčastejšie sa stretávame s maximálnou náplňou 5 kg, ktorá vyhovuje najširšiemu spektru užívateľov. Ako hovorí zdravý sedliacky rozum – práčku s menšou kapacitou vyberáme do malých domácností. Ak je vás doma viac, máte malé deti alebo bývate so športovcom, asi oceníte práčku s väčším objemom. Zvýšená kapacita pracieho bubna má hneď niekoľko výhod. Väčší priestor znamená šetrnejšie a účinnejšie pranie a obmedzenie pokrčenia. A nemusíte sa obávať vyšších nákladov, moderné práčky vám dokonca energiu ušetria!
 

Pri výbere práčky treba sústrediť pozornosť na niekoľko dôležitých maličkostí, ako sú:
• spotreba vody a energie,
• množstvo bielizne, ktoré na jeden raz vložíte do bubna (bežná ponuka práčok na našom trhu má schopnosť vyprať od 3,5 do 10 kg suchej bielizne),
• schopnosť práčky určiť si množstvo potrebnej vody podľa množstva a druhu bielizne (množstevná automatika),
• čas potrebný na vypranie bielizne – čím šikovnejšia práčka, tým kvalitnejšie a za kratší čas urobí svoju prácu.

Krásny pár


Užitočná spoločníčka

88198

Ak nemáte balkón alebo iné miesto na sušenie bielizne, váš problém môže vyriešiť práčka so sušičkou. Asi si treba všetko dobre uvážiť, pretože sušenie je dosť energeticky náročné a pri kombinovanom spotrebiči sa dá obyčajne sušiť iba polovica maximálnej hmotnosti bielizne. Na trhu sú v ponuke sušičky samostatné alebo aj ako kombinácia. Mnoho firiem láka zákazníkov na zvýhodnenú kúpu setu práčka plus sušička, finančná úspora nebýva malá, ale rozhodnutie je, samozrejme, na vás. Moderné práčky taktiež ponúkajú možnosť nastavenia otáčok odstreďovania. Za bežný štandard považujeme otáčky do 800 ot./min., ktoré sú pre kvalitné vypranie a odstredenie dostačujúce. Ak chcete sušiť bielizeň v sušičke alebo v kombinovanej práčke so sušičkou, mali by ste voliť aj vyššie nastavenie otáčok. Čím viac odstredíte bielizeň, tým bude sušenie menej energeticky náročné.
 

Pri súžití s práčkou dbajte na jej životosprávu:
• lacné pracie prášky často obsahujú veľmi agresívne prísady, ktoré môžu poškodiť vnútorné súčiastky práčky, a tým skrátiť jej životnosť,
• zbytočne netrápte jej elektronický mozog chaotickým prestavovaním programov, aj práčka je len lepší stroj: tak teda pomaly a po jednom. Cena celej novej riadiacej elektroniky pri niektorých spotrebičoch vás vyjde približne na 15 % z ceny nového spotrebiča.

Trocha techniky

Rýchlu predstavu o spotrebe elektrickej energie získate z údaja o takzvanej energetickej triede. Energetická trieda je vyjadrená písmenami A+ až G, kde A značí najmenšiu spotrebu energie a G najväčšiu. Musí sa povinne uvádzať pri každej práčke. Spotreba vody sa pohybuje od približne 40 do 100 litrov na jedno pranie.


Užitočná spoločníčka

88214

Zatiaľ čo staršie práčky sa ovládali pomocou mechanického programátora, tie moderné sú riadené elektronicky. Ich najväčšími prednosťami sú jednoduchosť ovládania a automatické riadenie pracieho cyklu podľa výsledku doterajšieho prania. Technológie šiesty zmysel v najvyšších modeloch Whirlpool alebo Fuzzy Logic, napríklad pri modeloch Elektrolux, využívajú práve elektronické riadenie. Praktické LED kontrolky umožňujú prehľadnejšiu a rýchlejšiu kontrolu nad spotrebičmi. Práčky sú tiež vybavené automatickými bezpečnostnými funkciami, ktoré včas zistia poruchu a umožnia nájsť vhodné riešenie problému (LED zanesenia filtra, pripojenie vody, nevyhnutný servisný zásah).

V reklamách na rôzne zázračné prostriedky, ktoré by mali v práčke zachrániť čo sa dá pred „skamenelinami“, sa stále spomína vodný kameň. Dnes sú na trhu práčky s plastovou vaňou, takže jedinou súčiastkou práčky, ktorej hrozí poškodenie vodným kameňom, je vykurovacie teleso. Je na zváženie, či sa oplatí investovať do výmeny vykurovacieho telesa, alebo používať zmäkčovacie prostriedky.

Jasné odpovede pre nadšencov prania dobrovoľne zaslala pani Darina Papáčová zo spoločnosti Whirlpool:

Laboratórne cvičenia pri príprave bielizne na pranie si časom môžeme odpustiť. Stačí, ak dáme na rady skúsenejších. Máte na to manuál?
Za dobrým výsledkom prania sa skrýva správne používanie práčky, dobrý prací prostriedok, voľba zodpovedajúceho programu prania… a trocha pozornosti. Pred každým praním:


Užitočná spoločníčka

88197

• Nezabudnite vyprázdniť vrecká všetkých odevov. Zabudnutá papierová vreckovka sa prilepí na každý praný odev.
• Bielizeň roztrieďte podľa druhu vlákna a farby.
• Odevy tmavých a veľmi pestrých farieb perte samostatne, nikdy nie spolu s bielou bielizňou.
• Ak odev obsahuje viac druhov vláken, výber programu prispôsobte najjemnejšiemu z nich.
• Ideálna náplň práčky obsahuje oblečenie z rovnakého druhu vlákna, rovnakého stupňa znečistenia a rôznej veľkosti.
• Pri praní odevov z veľmi jemných vláken zvoľte nízky stupeň odstreďovacích otáčok.
• Podprsenky s kovovými kosticami perte vo vrecúšku alebo v obliečke podhlavníka. Vypadnutá kostica z podprsenky môže poškodiť bubon práčky alebo ohrievacie teleso.
• Pozapínajte remienky, zviažte šnurovačku, zapnite zipsy tak, aby nepoškodili ostatnú bielizeň.
• Zošite roztrhané odevy, prišite uvoľnené gombíky.

Predsa len by sa nám na to všetko zišiel približný odhad hmotnosti odevov. Možno nie vždy stačí opticky zhodnotiť navŕšenú kôpku na dlážke v kúpeľni.
Prezradím vám približnú hmotnosť niektorých bavlnených, prípadne ľanových odevov (v gramoch):


Užitočná spoločníčka

88196

• kúpací plášť 1 200
• osuška 800
• froté uterák 150 až 200
• blúzka 100
• pánska košeľa 200
• posteľná plachta 500 až 700
• obliečka na vankúš 200
• obliečka na paplón 700 až 1000
• pyžama 450
• montérky 400 až 600

Na trhu je veľký výber pracích prostriedkov…
Prací prostriedok závisí od druhu vlákna, farby, teploty prania a stupňa znečistenia. Osvedčený recept je takýto:
• plná náplň – dávka odporúčaná výrobcom,
• polovičná náplň – 3/4 odporúčanej dávky pre plnú náplň,
• minimálna náplň (asi 1 kg) – 1/2 odporúčanej dávky pre plnú náplň

Pri veľmi tvrdej vode treba zvýšiť dávku pracieho prostriedku a opačne, pri veľmi mäkkej vode dávku znížte. Pri plákaní odporúčame používať avivážne prostriedky.
 

Ako na škvrny na základe skúseností spoločnosti Whirlpool:

Práčka si poradí s praním bežných nečistôt, no rôzne škvrny treba pred praním odstrániť a až potom bielizeň vyprať.

Blato – nechajte úplne vyschnúť a potom vykefujte.
Čaj – vyčistite vlažnou vodou a citrónovou šťavou.
Čokoláda – ošetrite glycerínom a potom opláchnite.
Džem – opláchnite vlažnou vodou.
Emulzné náterové farby – ihneď vyperte v studenej vode. Po zaschnutí sa už nedajú odstrániť.
Atrament – namočte do vody so soľou.
Káva – ihneď navlhčite studenou vodou a vyperte vo vlažnej vode.
Krv – čerstvé škvrny odstráňte studenou vodou, na zaschnuté škvrny použite studenú vodu a čpavok.
Guľôčkové pero a fixy – škvrnu podložte nasiakavým papierom alebo látkou. Na čistenie použite vatu namočenú v liehu, pri čistení syntetických vlákien použite trichlóretylén.
Kyseliny, citrón, ocot – neutralizujte mydlom a vodou, 10 % roztokom čpavku a vody. Vyplákajte a vysušte.
Lepiaca páska – odstráňte horúcou vodou alebo liehom.
Lepidlo – navlhčite studenou vodou a zoškrabnite nožom.
Leštidlo na topánky – odstráňte benzínom alebo terpentínom.
Make-up – skúste očistiť vatou navlhčenou v éteri.
Omáčka – nechajte odmočiť v biologickom pracom roztoku a potom vyperte.
Ovocie – na bavlne a ľane ošetrite studenou vodou a niekoľkými kvapkami glycerínu. Na vlnu použite citrónovú šťavu.
Parfum – pretrite vatou namočenou v peroxide vodíka.
Pivo – postačí vlažná voda.
Paradajky – odstráňte studenou vodou, na omáčku použite čpavok.
Hrdza – bojí sa kyseliny šťaveľovej.
Rúž – platí naň rozpúšťadlo, horúca voda s pracím prostriedkom.
Tráva – čerstvé škvrny odstráňte roztokom horúcej vody a liehu s trochou čpavku. Zaschnuté škvrny najskôr navlhčite vodou a glycerínom.
Vajcia – potrebujú asi dve hodiny odmočiť v biologickom pracom prostriedku a potom vyperte.
Víno – okamžite vyplákajte. Ak necháte škvrnu zaschnúť, je takmer nemožné ju odstrániť.
Vosk – veľké kusy odstráňte nožom. Na škvrnu aj pod ňu položte nasiakavý papier a prežehlite. Ak je stopa po vosku viditeľná, odstráňte ju metylalkoholom.
Zmrzlina – odstráňte studenou vodou, na vlnu použite trichlóretylén.
Žuvačka – na škvrnu priložte kocku ľadu, aby žuvačka stvrdla, a pokúste sa ju odlepiť. Zvyšky odstráňte benzínom.

Pozor na škvrny na zamate, hodvábe alebo na iných jemných látkach, na ktoré je určené chemické čistenie. Je to práca pre čistiareň.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: dompom práčka
Zdieľať článok

Diskusia