09. 11. 2009
Zdieľať

Mali sa sťahovať do vzdialeného mesta a nechceli ísť do provizória. Podarilo sa im kúpiť pekný dvojizbový byt v novostavbe. Kúpiť štýlom Haló, volá medzimesto, sa ešte dalo, ale zariaďujte sa na diaľku! Pre niekoho stresová situácia, pre našu stálu spolupracovníčku, interiérovú dizajnérku Jasnu Opavskú, ideálna úloha...

„Keď ma oslovili mladí manželia, čerství majitelia pekného dvojizbového bytu, zrejme ani netušili, ako ma svojou požiadavkou potešia,“ vedie nás Jasna do malej predsienky a ďalej úzkou chodbičkou až do priestrannej, a pritom útulnej obývačky. „Keďže ešte stále bývali v meste vzdialenom takmer dvesto kilometrov, nemohli sa zariaďovaniu interiéru venovať tak, ako by si predstavovali, na výsledku im však veľmi záležalo.“ Predstava mladého páru o novom bývaní nebola ani jasná, ani jednotná – sťahovanie prišlo pomerne nečakane. V jednom sa však zhodli: rozhodne chceli vyšší štandard.
 

Interiér na kľúč


Volá medzimesto

226745
Daniel Veselský

Dohodli sa teda s dizajnérkou, že im interiér zariadi na kľúč – v ich situácii to bolo ideálne riešenie. „Takýto stav vecí bol svojím spôsobom ideálny aj pre mňa,“ pochvaľuje si Jasna. „Keď totiž vediem zariaďovanie od začiatku až do úplného konca, výsledky bývajú najlepšie. Najhoršie interiéry vzniknú vtedy, ak sa v polovici začnú meniť pôvodné rozhodnutia a plány. Potom hrozí, že namiesto priestoru s logickou koncepciou a jasným štýlom vznikne akýsi mačkopes.“ V tomto prípade však investori nemali ani ambíciu, ani čas zasahovať do rozbehnutých vecí. Hneď na začiatku sa mladý pár spoľahol na cit a skúsenosti dizajnérky a až do konca svoje základné rozhodnutie nezmenil.

„Všetky naše konzultácie boli veľmi praktické a vecné,“ ocenila dizajnérka ďalšie pozitívum tejto spolupráce. „Hneď na začiatku sme sa dohodli na rozpočte a ujasnili sme si, aká celková suma sa môže minúť. Táto informácia je veľmi dôležitá ako pre investora, tak aj pre mňa – viem potom totiž niekde pridať, inde zasa ubrať tak, aby bol výsledok čo možno najlepší.“ Potom už išlo všetko ako po masle: dizajnérka si s majiteľmi bytu ujasnila základnú predstavu a na ďalšie stretnutie prišla s prvými návrhmi a vzorkami. Keď mladý pár odsúhlasil celok aj všetky detaily, Jasnina kolegyňa si vzala na starosť logistiku: objednala materiál aj nábytok a dohodla všetkých majstrov tak, aby na seba všetky práce pekne nadväzovali. Aj v takejto rozprávke o premene štyroch holých stien na útulný bytík pre dvoch sa však občas vyskytne zlá čarodejnica. Alebo skôr škriatok škodoradostník…
 

Jasna radí:
„Pri rekonštrukcii sa obrňte trpezlivosťou, vyzbrojte dobrou náladou a užívajte si čas, keď vzniká váš nový domov!“

Hlavne trpezlivo


Volá medzimesto

226746
Daniel Veselský

„Aj v tomto byte sa to pri realizácii občas zadrhlo, ale to sa stáva takmer vždy. Všade sa voľačo nájde,“ konštatuje dizajnérka. „Tu bola napríklad problematická kuchyňa. V novostavbe nebola dobre urobená príprava – vedenia elektriny a plynu, rozmiestnenie zásuviek… Iste, takéto komplikácie sú úplne bežné pri rekonštrukciách. Rozdiel pri novostavbe je len v tom, že tu ich nikto neočakáva.“ Ďalšou zradou bola stena, ktorá napriek projektu nezvierala so susednou pravý uhol. „Nikdy sa pri zariaďovaní nespoliehajte len na to, čo je nakreslené v projekte,“ upozorňuje Jasna. „Ak je to čo len trochu možné, treba si na stavbe alebo v hotovom byte všetko poriadne premerať. Odchýlka od projektu aj 20 cm nie je v dnešných novostavbách ničím výnimočným, o rôznych nepravých uhloch ani nehovorím. Zo všetkého najdôležitejšie však je nebrať veci tragicky,“ zdôrazňuje. „Na stavbe jednoducho nechodieva všetko celkom hladko, v kolobehu udalostí sa rodia aj problémy. Netreba však klesať na duchu, väčšina z nich sa dá vyriešiť. To, že niečo nesedí, sa stáva, a tak s tým jednoducho treba počítať v časovom aj finančnom pláne.“ V tomto prípade sa pôvodne neplánovanými úpravami o niečo zvýšili náklady na stavebné práce, korekcie však boli potrebné, aby bol výsledok elegantný a spĺňal požiadavku vyššieho štandardu. Našťastie Jasna plánuje aj s rezervou na neplánované. A čo bolo pre mladých majiteľov bytu najlepšie – problémy pri realizácii neboli ich, ale Jasnine.
 

Jasna odporúča:
„Som veľkou zástankyňou interiérových textílií. Najmä na oknách by určite nemali chýbať – zmäkčia totiž svetlo a zároveň akoby sa tým jednotlivé kusy nábytku v miestnosti spojili do jednoliateho celku. Každý si pritom môže vybrať podľa svojho vkusu aj štýlu interiéru – ak sa vám nariasené záclony zdajú príliš staromódne, môžete siahnuť po striedmejších typoch. Dobrým príkladom sú japonské steny, ktoré ladia aj s modernými, jednoduchými až minimalistickými interiérmi.“

{R1}

Začať treba pekne od podlahy


Volá medzimesto

226741
Daniel Veselský

Presne tak – aj v tomto byte ako prvú vybrali podlahu. Rozhodli sa pre laminátové parkety vyššej triedy, ktoré majú vynikajúce úžitkové vlastnosti. Ďalšou prednosťou odolných parkiet bol ich dekór: „Vybrala som americký orech, ktorý má v sebe viacero odtieňov – červenkastý, svetlejší aj tmavší hnedý. Výhodou takýchto drevín je, že sa k nim dobre farebne dolaďuje nábytok v rôznych častiach viacfunkčného priestoru,“ vysvetľuje dizajnérka. „Veľký otvorený obytný priestor si vlastne svojím členením sám akosi vypýtal vhodné zariadenie,“ konštatuje. „V jednej nike  je kuchynská linka, v druhej sedačka v tvare písmena U a medzi nimi je to pravé miesto na jedálenský stôl. Dohodli sme sa na základných rysoch interiéru a na podlahe a mohla som začať s behaním po obchodoch s parketovou doskou pod pazuchou. Nielenže to každému odporúčam, ale aj sama sa držím tejto jednoduchej metódy. Takto sa totiž dá najlepšie zladiť farebnosť. Vybrala som vzorky nábytku do obývačky a kuchyne a tiež vzorky textílií. Majiteľom stačilo na najbližšom stretnutí už len povedať definitívne rozhodnutie, a mohli sme sa pustiť do realizácie.”

Jasna vybrala do bytu čokoládovohnedú kuchynskú linku, ktorú skombinovala s červenou sklenenou mozaikou – jej odlesky túto časť priestoru pekne oživili. Obývacej časti dominuje červená sedačka, dopĺňajú ju jednoduché skrinky z tmavo moreného masívneho dreva. Všetok nábytok je tvarovo striedmy, a aby celok nepôsobil fádne, dizajnérka ho oživila tapetami – v rôznych častiach miestnosti použila rovnaký kvetinový vzor, avšak v troch rôznych farebných odtieňoch – béžovom, čokoládovom a červenom. Asi najproblematickejšími časťami celého obytného priestoru boli kuchyňa a úzka predsieň. Zariadenie do oboch nakoniec nechala Jasna vyrobiť na mieru. „Kuchyňa sa musela robiť na mieru hlavne pre šikmý roh. Zamaskovali sme ho skrinkami, ktoré sú zvonka rovné, vnútri však majú zošikmenú zadnú stenu,“ prezrádza autorka návrhu šikovný trik. V úzkej chodbe sa zasa dizajnérka snažila na mieru vyrobeným nábytkom využiť každý centimeter a zároveň pomocou zrkadiel priestor opticky čo najviac rozšíriť a presvetliť.
 

Kuchyňa: EuroBusinessInterier, www.rekonstrukcie.com
Nábytok do obývačky: Javorina, www.javorina.sk
Stoličky, kreslo: TON, www.ton.sk
Textílie: Jasna Design, www.jasnakrasna.sk
Doplnky: KIKA
Sedačka: Phase www.sedackyphase.sk
Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: byt bývanie volá medzimesto
Zdieľať článok

Diskusia