Vynálezy do malého priestoru

17. 03. 2009
Zdieľať

Pred časom sa na našom redakčnom stole objavili zábery z hotela v Postupime. Písať o interiéroch hotelov a penziónov nie je práve naša káva, ale ak sa evidentne ponúka niekoľko vynaliezavých riešení v malom priestore, potom stojí za článok aj hotelová inšpirácia.


Vynálezy do malého priestoru

183974
Reiner Blunck

Barokovú Holandskú švrť v Postupime hľadajú návštevníci mesta severne od kostola Sv. Petra a Pavla. V osemnástom storočí, za čias panovania Fridricha Wilhelma I. postavili pod vedením Johanna Boumanna 134 domov v typickom holandskom štýle. Mali sa v nich usadiť holandskí remeselníci a obchodníci, ktorých do krajiny pozval panovník. Príliv usadlíkov z Holandska nesplnil očakávania, a tak sa do domov nasťahovali aj rodiny postupimských vojakov. V súčasnosti celú štvrť obnovili podľa návrhu Thea Elsinga. Otvorili tu množstvo kaviarničiek, reštaurácií, barov (M18, Bludný Holanďan, La Maison du Chocolat a Café Heider…), objavili sa galérie umenia a obchody so starožitným nábytkom obrátené rovnako do ulíc, ako aj na nádvoria. Holandská štvrť sa stala vyhľadávaným cieľom turistov.


Vynálezy do malého priestoru

183972
Reiner Blunck

Hľadanie strateného priestoru

Na Kurfürstenstrasse vrástol do interiéru starej zástavby apartmánový hotel Holländer Haus s originálnym riešením malého priestoru jednotlivých miestností. Každá „multiizba“ sa stala plnohodnotným bytom, v ktorom sa návštevník cíti pohodlne a má k dispozícii vybavenie kompletnej domácnosti. Múdrou dispozíciou, vhodnou voľbou priečok, jednoduchým zasúvaním a presúvaním vzniká v priebehu dňa flexibilný priestor. Priečky a zariadenie sa môžu podľa momentálnej potreby obyvateľov apartmánu presúvať, otvárať či zatvárať. Napriek malej ploche a „malým pomerom“ sa návštevník necíti stiesnený. Tím architektov, ktorí sú súčasne aj vlastníkmi hotela Holländer Haus, vytvoril päť ukážkových apartmánov. Každý z nich má v sebe nápad, vtip a pritom zabezpečuje dostatok pohodlia aj pre tých, ktorí sa rozhodnú pre dlhodobý pobyt. Sami architekti tvrdia: „Interiér apartmánov sme naplnili svetlom, priestor, pôsobí vzdušne. Izby majú atmosféru bývania v loftoch. Takýto dojem vznikol vďaka otvorenému obytnému priestoru, ktorý sme členili ľahkými posuvnými priečkami do modulov. Rozhodli sme sa pre ultramoderný nábytok a snažili sme sa o nadčasový interiér.“ Absolútne súčasný vnútorný priestor môže prekvapiť, ale vzápätí vytvorí s pôvodnou architektúrou tehlového domu atmosféru príjemného napätia. Architekti mali úmysel ponúknuť priestor, v ktorom sa dá oddychovať, pracovať a dokonca aj stretávať s hosťami.

Railroom apartment

Apartmán s koľajnicami pod stropom sa nachádza pod číslom 25 v krídle súdomia, ktoré takmer pred tristo rokmi postavili do tvaru U z tehly. Okná až pod strop otvárajú z miestnosti na poschodí výhľad na strechy domov Holandskej štvrte. Priestor môže prijať dvoch, prípadne aj troch obyvateľov odhodlaných pracovať za stolom, ktorý sa ťahá popod päť okien dlhého apartmánu. Pozdĺž protiľahlej steny poskytujú služby sklápacia posteľ, kúpeľňa, kuchynka a zasúvacie skrine. Ukryli ich pekne v rade za sebou do modulov z ľahkých priečok. Cez deň spálňa, kuchyňa ale aj sprchový kút s umývadlom odpočívajú zakomponované za súvislou stenou. Tá sa zastavila vo dvoch tretinách svetlej výšky miestnosti, aby nechala plynúť denné svetlo celým priestorom. Architekti uzavreli moduly nad kúpeľňou, WC a kuchynkou priesvitnými stropnými panelmi so štvorcovým rastrom. Apartmán sa na ploche 44 m² prezentuje najmä mimoriadne účelne riešenou dispozíciou a komfortným pracovným zázemím.
 


Vynálezy do malého priestoru

183965
Reiner Blunck

 

Vynálezy do malého priestoru

183964
Reiner Blunck

Z modulov „vypadáva“ na noc posteľ a na osvieženie a hygienu sa otvárajú dvere do kúpeľne.   Oproti vstupu do apartmánu Railroom stojí bočná stena posledného modulu, do ktorej architekti implantovali výsuvnú šatníkovú skriňu.

Vynálezy do malého priestoru

183967
Reiner Blunck

 

Vynálezy do malého priestoru

183966
Reiner Blunck

Kto otvorí jedny z dverí v modulovej zostave, nájde plne vybavenú kuchynku.   Komu sa žiada, ten môže pracovať za stolom, ktorý sa ťahá popod päť okien dlhého apartmánu.

Honeymoon room

Na čísle 35 zariadili architekti a vlastníci hotela Holländer im Haus miestnosť „Honeymoon room“. Apartmán sa nachádza v krídle na poschodí. Aj v tomto prípade by mal poslúžiť dvom a v prípade potreby aj trom návštevníkom. Okrem tichého prostredia, ktoré obyčajne ponúkajú majitelia malých hotelov a penziónov, prekvapí táto izba technoštýlom a dokonalým komfortom delenia priestoru: denná zóna môže narásť na úkor nočnej vďaka pojazdným priečkam podveseným na koľajniciach. Pri takejto flexibilite priestoru nie je vôbec dôležité, že miestnosť má plochu len 44 m² .Pohyblivý modul s televíznou obrazovkou, hudobnou vežou, HiFi zariadením sa stal zvláštnou atrakciou, ktorá kĺže po koľajniciach podľa toho, kde sa práve hostia v apartmáne nachádzajú.
 


Vynálezy do malého priestoru

183969
Reiner Blunck

 

Vynálezy do malého priestoru

183968
Reiner Blunck

Priehľad pozdĺž modulového jadra, v ktorom nechýba kúpeľňa   V kuchyni spojenej s barom je po ruke úložný systém skrytý v bočných stenách modulu.

Vynálezy do malého priestoru

183970
Reiner Blunck

 

Vynálezy do malého priestoru

184067
Reiner Blunck

Denné svetlo vstupuje do kúpeľne cez sklobetónovú priečku a priesvitným stropom modulu.

Small suite

Kto si objedná malý apartmán na čísle 55, môže prísť vo dvojici alebo zobrať aj tretieho. Na ploche 5 m² na hornom poschodí prednej časti budovy obrátenej do ulice vznikol malý byt s veľkým priestorom, do ktorého architekti pokojne umiestnili kúpeľňu hneď vedľa spálne, obývačku prepojenú s kuchyňou a pri vstupe do apartmánu umiestnili pracovňu. V obývacej časti sa zachovala plne funkčná kachľová pec.
 


Vynálezy do malého priestoru

183976
Reiner Blunck

 

Vynálezy do malého priestoru

184068
Reiner Blunck

Z modrého pozadia steny vystupujú tri rovnako veľké geometrické útvary: vstupné dvere zo spálne do kúpeľne, zásuvková skriňa a skriňa na šaty.   Pohľad od stola v pracovni na vstupné dvere do bytu. Predsieň od ostatného priestoru oddeľuje zaujímavá policová zostava vkomponovaná do ľahkej priečky. Stenu ozvláštňuje bodové osvetlenie v blízkosti stropu.

Moderne v mene tradície

Stáročia staré priestory nemohli vyhovovať súčasnému spôsobu bývania. Majitelia hotela nechceli opakovať štýl väčšiny domov, ktorých interiéry síce nanovo, ale predsa len zariadili v starosvetskom duchu.


Vynálezy do malého priestoru

183973
Reiner Blunck

Tradícii ich hotela ostal verný len vonkajší vzhľad barokového komplexu domov. Interiér sa úplne podriadil netradičnému pohľadu architektov na zobytnenie malého priestoru. Všetky izby majú svoju kuchyňu, minibar, kúpeľňu a malú pracovňu či pracovný kút. Vlastníci hotela predpokladajú, že hotelové izby svojim vybavením a praktickým usporiadaním priestoru pritiahnu trvalo aj takú klientelu, ktorá počas pobytu využije možnosť pokojne pracovať v apartmáne s „prispôsobivým“ zariadením a dispozícou. „Náš koncept ponúka flexibilné a praktické riešenie malého priestoru hotelového apartmánu,“ vysvetľujú autori návrhu a my veríme, že ich nápady zrealizované na ploche podobnej našim malým bytom pomôžu pri zariaďovaní v slovenských pomeroch.
 

Kontakty: Wohnen+Arbeiten, Hotel im Hollaender Haus, Kurfürstenstrasse 15, D-14467 Potsdam

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: hotel návšteva
Zdieľať článok

Diskusia