Zariaďovanie detskej izby

Zariaďovanie detskej izby

20. 12. 2010
Zdieľať

Príchod očakávaného potomka na svet, najmä toho prvého, je často sprevádzaný bezhlavým nakupovaním všetkého, čo by sa mohlo hodiť a o čom vás predavačka v obchode s detskými potrebami a nábytkom presvedčí, že sa bez toho nezaobídete. Verte, že zaobídete.

Idete kupovať detskú postieľku? Pamätajte:

• postieľka nesmie mať žiadne ostré rohy alebo hrany,
• povrchová úprava musí byť zdravotne neškodná a farba sa nesmie olupovať,
• vzdialenosť tyčiek na bočniciach postieľky nesmie byť väčšia ako 7,5 cm, aby sa medzi ne nezakliesnila hlavička, ale ani menšia ako 2,5 cm, aby tam dieťatku neuviazla nožička,
• spustená bočnica by mala byť vždy aspoň 22cm nad matracom, v každej polohe matraca,
• dvihnutá bočnica by mala byť minimálne 65 cm nad matracom,
• posuvná bočnica musí mať poistku proti samovoľnému spusteniu,
• ak má postieľka kolieska, musia mať brzdu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

 

Nikdy sa nesmie postaviť detská postieľka tesne pod okno alebo k nábytku, na ktorý by dieťa mohlo neskôr vyliezť.

Detská izba má byť veselá a farebná, ale aj tu treba nájsť hranicu. Priveľa farieb a vzorov môže mať za následok zlý spánok alebo prehnanú aktivitu dieťaťa. Svoje emócie pri zariaďovaní detskej izby aj pre tých najmenších si treba ustrážiť. Vhodnejšie je vybrať nábytok a steny v jemných pastelových svetlých farbách a rozveseliť ich doplnkami. Napríklad farebným kobercom, ktorý časom ľahko vymeníte, keď vám z bábätka vyrastie malá slečna alebo mladý pán. Aj pri výbere koberca treba myslieť na praktickú stránku. Deti vás budú určite lámať na huňaté a chlpaté koberce, ktoré vyzerajú tak mäkučko. Netreba zabudnúť, že takéto koberce sú náročnejšie na údržbu, a dieťa sa môže o ne potknúť. Takže praktickejšie sú tie so strihaným vlasom. (foto: AB21 Alfombras, dizajn: Agatha Ruiz de la Prada)
Nepotrebne potrebné škatuľky ukryjú drobnosti a udržia množstvo vecí pod kontrolou. A potešia oko. (foto: Galan)
Prebaľovací pult je veľmi praktický kus zariadenia pre novorodenca a výrazne uľahčuje manipuláciu s dieťatkom pri prebaľovaní.
Počas prvých týždňov až mesiacov je bábätko veľmi citlivé a vnímavé na podnety a nálady ľudí okolo neho. Vníma radosť, smútok, zvuky a tiež hudbu. To všetko je pre jeho rozvoj dôležité, ale to, či leží v ružovej alebo bielej kolíske a či má okolo seba trendový nábytok, to nie je podstatné. Esteticky zariadený interiér však môže vyvolať dobrý pocit rodičov, a keď má pri pohľade na peknú izbičku matka príjemný a pohodový pocit, tak je všetko v poriadku, a aj dieťa to bude vnímať pozitívne. (foto: Hûlsta)
Na začiatku, je rozumné a určite výhodnejšie ostať nohami na zemi. Zainvestujte radšej do kvalitnej elektrickej inštalácie s bezpečnostnými prvkami a hlavne do kvalitnej, teplej a nešmykľavej podlahovej krytiny. Tá bude niekoľko rokov najdôležitejšou časťou detskej izby. Detská postieľka by mala mať nastaviteľnú polohu matraca, aby spočiatku neprišla matka o zdravý chrbát a neskôr aby dieťatko z postieľky nevypadlo. (foto: IKEA)
Podobne poslúži aj malá postieľka na kolieskach. Jednoducho si ju premiestnite, kam potrebujete, a dieťa bude stále pod dohľadom. (foto: Il Loft)
Trošička odbočíme od striktnej praktickosti a ponúkame malú inšpiráciu do detskej izby. Postele a hracie plochy pre princezné a princov.

 

Nikdy sa nesmie postaviť detská postieľka tesne pod okno alebo k nábytku, na ktorý by dieťa mohlo neskôr vyliezť.

Kategória: Bývanie Detská izba
Tagy: detská izba izba zariadenie
Zdieľať článok

Diskusia