Zariaďujeme malé priestory bielou technikou
Mať na kuchyňu či kúpeľňu len toľko štvorcových metrov, čo sa dá narátať na prstoch jednej ruky, už nie je pri zariaďovaní taký problém ako kedysi. Trh s bielou technikou je štedrý aj k takýmto priestorom.
{R1}
Biela vedie
Prieskumy hovoria, že z celkových nákladov domácností na elektrinu spotrebujú domáce spotrebiče až 50 %, pričom 27-percentný podiel patrí chladeniu a mrazeniu. Nielen tieto čísla, ale aj alarmujúci stav životného prostredia podnecujú výrobcov bielej techniky k inovatívnym riešeniam. K takým, ktoré šetria dvojnásobne – energiu aj peniaze. Neustále zmeny sa týkajú aj označovania produktov. Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými rokmi sa za energeticky najúčinnejšiu triedu považovala trieda A, v súčasnosti má už „áčko“ na konte niekoľko plusov. Najnovšie pribudol do rodiny chladiacich prístrojov výrobok s označením A+++. Čo si predstaviť pod ďalším plusom? Z porovnania s doteraz najpredávanejšou triedou A+ vychádza, že za rok možno ušetriť na energii viac ako 30 €, čo pri priemernej životnosti chladničky (15 rokov) predstavuje viac ako 450 €. Ak sa na to pozrieme z ekologickej perspektívy, svitá na lepšie časy pre stromy: spotrebič s označením A+++ ušetrí emisie CO2, s ktorými by si inak muselo za rok poradiť 5 stromov.
Slovník chladu
• Zaujímavou vlastnosťou je možnosť automatického odmrazovania, nazývaná Frost Free. Znamená, že mraznička v pravidelných intervaloch zvyšuje teplotu a odsáva nahromadenú vlhkosť.
• Zmrazovacia kapacita sa uvádza v kilogramoch za 24 hodín a poukazuje na to, koľko kilogramov potravín je mraznička schopná v priebehu dňa zmraziť.
• Odolnosť proti výpadku prúdu uvádza, ako dlho si mraznička bez prívodu elektrického prúdu zachová optimálnu teplotu a uchová uskladnené potraviny bez škôd.
• Počet hviezdičiek na mrazničkách a chladničkách s mraziacim boxom informuje, pri akej teplote budú potraviny v nich skladované. Jedna hviezdička znamená –6 °C, s každou ďalšou hviezdičkou teplota klesá o ďalších 6 °C. Pri teplote –6 až –12 °C možno skladovať potraviny len niekoľko týždňov. Na dlhodobé uskladnenie sú vhodné mrazničky s minimálne troma hviezdičkami. Ak má spotrebič štyri hviezdičky, dokáže zmraziť aj čerstvé pokrmy.
Na novom energetickom štítku chladničiek nájdete formou symbolov uvedené tieto údaje: • ročná spotreba energie – v kilowatthodinách za rok (kWh/annum), |
Pečú a varia
Pri výbere rúry či sporáka si majiteľ malého bytu bude okrem funkcií všímať aj rozmery. Variabilita inštalácie je totiž jedným z predpokladov podporujúcich kúpu výrobku. „Na trhu sú k dispozícii sporáky v spojení so sklokeramickým alebo plynovým varným panelom, ale aj samostatné varné panely (sklokeramické alebo plynové) a samostatné rúry. Praktickejšie je rozhodnúť sa pre samostatný varný panel a samostatnú rúru. Tú potom môžete umiestniť kdekoľvek. Z ergonomického hľadiska je to najoptimálnejšie do výšky očí, aby ste sa pri kontrole toho, čo sa deje s pripravovaným pokrmom vnútri rúry, nemuseli zohýbať,“ spresňuje Ján Kadlečík z Electroluxu.
Nové energetické štítky
Výrobcovia domácich spotrebičov môžu od decembra minulého roka dobrovoľne označovať svoje produkty novými štítkami. Dôležitou zmenou je uvádzanie celkovej spotreby elektrickej energie za rok.
Oproti triedam účinnosti A až G pribudli najúspornejšie triedy účinnosti A+, A++ a A+++, ktoré prinášajú oproti klasickej triede A výraznú úsporu energie:
• v kategórii práčok ponúka trieda A+++ úsporu 30 %,
• pri umývačkách riadu trieda A+++ predstavuje úsporu 32 %,
• chladničky a mrazničky v novej triede A+++ sú až o 60 % efektívnejšie ako tie v triede A.
Okrem toho sa zmenil aj vzhľad energetických štítkov. Teraz sú v rámci celej Európskej únie jednotné vďaka používaniu piktogramov.
Opýtali sme sa…
Jána Kadlečíka, produktového manažéra spoločnosti Electrolux
Čo si treba pozorne všímať pri kúpe rúry?
• K vybaveniu modernej rúry by mal patriť teplovzdušný ohrev. Umožňuje piecť na viacerých plechoch súčasne, pričom ventilátor rozháňa horúci vzduch po rúre a zaisťuje rovnomernú teplotu od stropu až po dno rúry. Pritom sa ani pri rôznych druhoch jedál jednotlivé vône nezmiešajú. Takáto rúra je vhodná aj na sušenie ovocia. Najnovšie modely ponúkajú kombinovaný ohrev (teplovzdušný + para).
• Tí, ktorí obľubujú grilované pochúťky, si môžu vybrať rúru s grilom. Pre náročnejších, ktorí potrebujú grilovať rýchlo a kvalitne, je určený turbogril alebo otočný gril.
• Pizza funkcia vytvára podmienky tradičných pecí spaľujúcich drevo a dáva pizzi chrumkavý spodok a šťavnatý povrch.
• V súčasnosti už možno v rámci rúry využívať aj výhody varenia v pare. To zachováva v potravinách životne dôležité vitamíny a minerály, umožňuje tepelnú úpravu bez použitia tuku a s minimálnou stratou váhy surovín.
• Zaujímavým prvkom uľahčujúcim proces prípravy mäsa je teplotná sonda. Po zapichnutí teplotnej sondy do stredu mäsa nastaví používateľ teplotu pečenia, požadovanú teplotu vnútri mäsa a výstražné znamenie mu oznámi, keď je mäso upečené.
Veda o umývaní riadu
Mnohí nepovažujú umývačku riadu za užitočného pomocníka v domácnosti, ale skôr za nepotrebný luxus. Tento postoj však nesúvisí len s cenami umývačiek, ktoré sú dnes už aj na Slovensku prístupné, ale najmä s názorom, že umývanie v umývačke je neúsporné a umývačka nedokáže umyť riad dokonale. Nemožno presviedčať nasilu, ale trochu čísel nezaškodí:
• Pri umývaní riadu pod tečúcou vodou spotrebuje štvorčlenná rodina denne 80 litrov horúcej vody a 30 až 40 litrov vody pri použití dvoch nádob.
• Moderná umývačka spotrebuje 15 až 20 litrov studenej vody a existujú špeciálne programy, pri ktorých spotrebuje menej ako 10 litrov vody na jedno umytie.
• Z hľadiska kvality umytia a hygieny je umývačka riadu taktiež v predstihu, pretože teplota vody v nej je oveľa vyššia než 45 °C, čo je teplota prípustná pre ručné umývanie riadu.
Kupujete umývačku?
Prečítajte si nasledujúce riadky. Môžu vám pomôcť pri rozhodovaní a zjednodušiť tak kúpu.
• Do menších domácností sú určené užšie, 45 cm široké umývačky (na 8 až 9 súprav riadu). Úspornosť sa viac prejaví, ak umývačku používa viacčlenná rodina (4 až 6 ľudí), ktorá umýva viac riadu a častejšie. Veľké, 60 cm široké umývačky riadu umyjú naraz až 12 súprav riadu.
• Spotreba vody sa pohybuje od 13 do 15 litrov na jedno umytie. Špička na trhu to zvládne s 10 litrami.
• Spotreba energie je pri priemerných umývačkách 1,1 kWh na jedno umytie.
• Účinnosť umývania a sušenia sa označuje písmenami od A po G, pričom A znamená dokonalé umytie a sušenie.
• Flexibilita zahŕňa napríklad možnosť polovičnej náplne (6 súprav riadu), ktorá šetrí približne 35 % vody a energie v porovnaní s programom pre 12 plných súprav riadu. Flexibilita znamená aj možnosť prestaviť interiér umývačky podľa potreby, napríklad nastaviť rôznu výšku horného koša.
• Nízka hladina hluku je pre kvalitnú umývačku kľúčová. Umývačka by nás nemala rušiť pri práci, hre alebo konverzácii.
• Najmodernejšie umývačky ušetria až 30 % regeneračnej soli, tú stačí dopĺňať 2-krát ročne. Kvalitná umývačka by mala byť šetrná aj k saponátu. Viaceré modely ponúkajú používateľovi možnosť voľby polovičnej náplne – umývačka vypustí jeden oplachovací cyklus, čím šetrí vodou, energiou a skracuje čas umývania.
• Špičkové modely majú v ponuke automatické programy, ktoré dokážu optimalizovať množstvo použitej vody a energie podľa povahy náplne.
Ručné umývanie riadu je v priemere až o 60 % drahšie než umývanie v umývačke.
Na novom energetickom štítku umývačiek riadu nájdete formou symbolov uvedené tieto údaje:
• ročná spotreba energie – v kilowatthodinách za rok (kWh/annum), |
Niektorí dodávatelia už označujú svoje práčky ako A –30 %. Zodpovedá toto značenie triede A+++?
A –30 % je špecifikácia energetickej účinnosti. Znamená, že výrobok je o 30 % účinnejší než súčasná trieda A, ale nejde o oficiálnu triedu potvrdenú Európskou úniou. A+++ má v sebe doplnkové prvky a nemusí nevyhnutne zodpovedať označeniu A –30 %.
Na novom energetickom štítku práčok nájdete formou symbolov uvedené tieto údaje:
• ročná spotreba energie – v kilowatthodinách za rok (kWh/annum), |