05. 04. 2006
Zdieľať

Podobne ako voda a kameň, aj bambus má v niektorých kultúrach hlboký symbolický význam. V Ázii je symbolom vytrvalosti a nepoddajnosti, pretože ho v dospelom veku nezničí mráz, prudké slnko ani silná víchrica. Táto exotická tráva patrí k horúcim novinkám aj v našich okrasných záhradách, pričom v sortimente možno nájsť vysoké, stredne vysoké, ale aj úplne nízke druhy. Bambus sa dá pestovať aj vo vegetačných nádobách.

Vždyzelené exotické bambusy vnášajú do moderných sadovníckych kompozícií nové dimenzie. V ázijských záhradách sú neodmysliteľnou súčasťou takmer každej okrasnej výsadby, pričom najčastejšie sa uplatňujú vo forme bambusových hájikov alebo naopak nízkych súvislých porastov. Zaujímavosťou je, že mnohé druhy kvitnú a plodia len raz za svoj život a vzápätí na to odumierajú. Niektoré druhy kvitnú síce opakovane, ale skôr v pokročilom veku. Bambusy sa teda viac-menej pestujú pre zaujímavé vždyzelené listy, charakteristické oblúkovité žlté steblá a napokon pre celkový habitus. Vhodné sú do veľkých, aj malých záhrad.

Živé ploty, pokryv pôdy a solitéry


Bambus v záhrade

50570

Pomocou tejto exotickej rastliny možno vytvoriť vyššiu kulisu (živý tvarovaný alebo voľne rastúci živý plot), ktorá chráni záhradu pred nežiaducimi pohľadmi. Najlepšie je vyberať vyššie druhy (dorastajúce od 3–6 m) ako Fargesia murieale, Semiarundinaria fastuosa alebo Phyllostachys aureosulcata. Tieto druhy vyniknú aj ako solitéry a uplatnia sa skôr vo väčších záhradách.

Bambusy sú atraktívne aj v spoločnosti rôznych trvaliek a drevín, najmä tých, ktoré pochádzajú z Ázie. Vybrané druhy možno využiť aj ako pôdopokryvné rastliny, najmä na problematických miestach pri múroch, pod vyššími drevinami a pri chodníkoch. Na to sú vhodné druhy ako Sasa pygmaea alebo Pleioblastus pygmaeus, ktoré sú charakteristické nízkym (do 1 m) a kompaktným rastom. Medzi dôvody, prečo sa tieto rastliny stále viac využívajú aj v našich záhradách, patrí ich vysoká odolnosť proti rôznych chorobám a škodcom. Zároveň však výborne znášajú akýkoľvek rez (živé ploty) a tvarovanie (umelecké formy).

Bambusy možno využiť dokonca aj ako stavebný a dekoračný materiál (mostíky, lešenia, nádoby, steblá na vedenie vody), prípadne slúžia na olemovanie okrasných záhonov (efektné oblúky). Hrubšie bambusové palice sa v tomto prípade narežú pomocou ostrého noža a gumeného kladiva. Najlepšie sa ohýbajú mladé palice, staršie a hrubšie treba pred ohýbaním nahriať. Dôležité je však ich pevné ukotvenie v pôde (dostatočne hlboko).


Bambus v záhrade

50568

Expanzívny rast

Nevýhodou bambusov je ich pomerne rozpínavý rast: vytvárajú množstvo podzemných výhonkov (rizómov), ktoré nežiaduco prenikajú aj do okolitej výsadby. Dokážu dokonca preraziť fóliu na jazierku, rozrásť sa na prírodných chodníkoch, odtlačiť kamene v skalke a úplne zničiť záhon letničiek alebo trvaliek. Aj preto sa odporúča vysádzať ich do obmedzeného priestoru. Na tento účel sa dá využiť betónová ohrada (hrúbka 5 cm a výška 50 cm), prípadne zosilnená fólia (široká 70 cm), pričom by mala aspoň 5 cm vytŕčať zo zeme. Jednotlivé výhony, ktoré sa dostanú k tejto umelej hranici, sa potom jednoducho odstrihnú.

Uvedené možnosti možno zameniť aj za väčšiu plastovú vegetačnú nádobu bez dna. Expanzívne rastú najmä Phyllostachys aureosulcata, Phyllostachys bisseti alebo Arundo donax. V zahraničí sa preto čoraz viac uprednostňujú druhy s hustým, kompaktným rastom, ktoré nevytvárajú nežiaduce podzemné výhonky. Nové kultivary druhu Fargesia murielae „Simba” alebo „Bimbo” sa stávajú žiadanejšie práve vďaka týmto vlastnostiam.


Bambus v záhrade

50569

Zakladanie výsadby

V záhradách je najlepšie bambusy vysádzať na slnečné stanovisko, prípadne do mierneho polotieňa, tam, kde budú mať dostatok priestoru na svoj rast. V nijakom prípadne by nemali rásť v susedstve skalky, vresoviska alebo kvetinového múrika. Naopak, atraktívna poloha je pri jazierku, múre alebo zakomponovanie vo výsadbe drevín. Je vhodné, ak sú vysadené v úrovni pohľadu z odpočívadla (prípadne priamo pri ňom) alebo z okien domu, pretože ich estetická hodnota zimou nekončí). Ideálne sú kypré, humusovité a priepustné pôdy. Najlepším obdobím na zakladanie bambusových porastov je jar, pričom rastliny predpestované v črepníkoch (kontajneroch) možno vysádzať s koreňovým balom počas celého vegetačného obdobia. Po výsadbe je nevyhnutné pravidelné zavlažovanie.

Bambusy stačí prihnojovať 3-krát ročne, pričom dôraz treba klásť najmä na letné prihnojovanie, čo neskôr zabezpečuje vyššiu odolnosť rastlín v zimných mesiacoch proti mrazu. Napriek tomu, že väčšina u nás pestovaných druhov znesie pokles teploty aj pod –25 °C, je lepšie, a to najmä v prvých rokoch po výsadbe, rastliny na zimu zakrývať kopou lístia a rákosovou rohožou.

Pestovanie v nádobách

V porovnaní s bambusmi pestovanými na okrasných záhonoch nie sú druhy pestované vo vegetačných nádobách až natoľko odolné proti zime. Niektoré otužilejšie druhy však vydržia v exteriéri aj počas zimy. Prednosťou takto pestovaných bambusov je to, že rýchlo rastú a môžu tak zaujímavo zdobiť balkón alebo terasu. Vybrané druhy je možné aj zaujímavo tvarovať (kmienikové tvary). Na pestovanie v črepníkoch sú vhodné najmä druhy Fargesia denudata alebo Phyllostachys nigra, prípadne Phyllostachys aureosulcata.


Bambus v záhrade

50572

Pri pestovaní v obmedzenom priestore (nádobe) je nevyhnutné, aby mala nádoba odtokový otvor a keramzitovú drenáž, ktorá zabraňuje premokreniu a následnému zahnívaniu koreňov. V tomto prípade je dôležitá intenzívnejšia zálievka (listy odparujú veľké množstvo vody) a systematické prihnojovanie. Na zimu je potrebné pri citlivejších druhoch obaliť nádoby (bublinkovou fóliou) a premiestniť ich do chladnej miestnosti, kde prezimujú. Ani počas zimy by sa však nemalo zabudnúť na občasnú zálievku, aby rastliny neuhynuli.

Najdôležitejším predpokladom úspešnosti je najmä voľba správneho druhu, ktorá odstraňuje neskoršie problémy s rozpínavým rastom. Treba zdôrazniť, že po zohľadnení niekoľkých základných vegetačných požiadaviek sa konečný efekt dostaví naozaj veľmi rýchlo.

Kategória: Zeleň v interiéri Zo života rastlín
Tagy: bambus
Zdieľať článok

Diskusia