Zdroj: iStock

Viete, aký je rozdiel medzi ľanovými a bambusovými posteľnými obliečkami? Ktoré sú vhodnejšie a aké majú vlastnosti?

07. 10. 2022
Zdieľať

Za ostatné roky sa interiéroví dizajnéri výrazne prikláňajú k prírodným bytovým textíliám. Veľkým trendom sú dva druhy: ľanové a bambusové, a to nielen vo forme závesov či dekorácií, ale predovšetkým ako posteľné obliečky. Ktoré sú na tento účel lepšie? Aké majú vlastnosti?

Ak si chcete kúpiť nové obliečky, máte priam nekonečné možnosti výberu. Na trhu nájdete rôzne materiály, spôsoby spracovania, hustotu tkania, hrúbku, farebnosť. Hoci bavlnené obliečky sú stále veľmi obľúbené a uprednostňuje ich väčšina z nás, do pozornosti sa dostávajú dve moderné a príjemné alternatívy: bambusové a ľanové obliečky. Oba druhy pôsobia harmonizujúco a luxusne. Ale ktoré sú lepšie?

Prečítajte si tiež
5 x moderná mestská spálňa

Vlastnosti ľanových a bambusových obliečok

Ľanové obliečky sú pevné, textúrované a tvrdšie – čo niekomu nemusí z hľadiska pocitu pri oddychu vyhovovať. Pozitívom je, že dobre držia tvar, sú ľahké a priedušné. Vyžadujú málo starostlivosti, a vydržia dlho.

Šťastná mama s dcérou pod perinou

Zdroj: iStock

Sú dobrou voľbou najmä na teplejšie mesiace, pretože ľan dokáže v lete pôsobiť chladivo. Bambusové obliečky na rozdiel od ľanových prinášajú mäkký, saténový pocit. Napriek tomu sú však odolné a pevné, taktiež dokážu regulovať teplotu.

Dizajnové výhody ľanových obliečok

Ľanové tkaniny v domácnosti dodávajú vizuálne teplo a výraznejšiu textúru. Aj vďaka odolnosti a priedušnosti patria k hitom posledných mesiacov. Je pravdou, že ľan je krčivý, ale na pokrčenie ľanovej bielizne sa netreba pozerať ako na chybu. Naopak, treba ho vnímať, ako harmonický dôkaz, že tento priestor je obývaný a útulný. Pokrčenie ľanu vytvára zaujímavé vrstvenie v inak často jednoduchých minimalistických miestnostiach a pozýva vás na relax. Ľan vyzerá skvele s minimálnym úsilím – či už ho vyžehlíte alebo nie. Žehličku znesie oveľa lepšie ako bambusové tkaniny.

Prečítajte si tiež
Zariaďujeme spálňu v provensalskom štýle

Zdravotné výhody ľanových tkanín

Látky z ľanu sú antimikrobiálne, hypoalergénne, ekologické a pri každom praní mäkšie. Navyše sú úplne biologicky rozložiteľné, a teda šetrné k životnému prostrediu.

Pokrčený ľan

Zdroj: iStock

NÁŠ TIP

Akékoľvek obliečky žehlíte, žehlite ich mierne vlhké. Bambusové tkaniny žehlite len na nízkom stupni.

Dizajnové výhody bambusových obliečok

Bambusové obliečky sú veľmi príjemné kvôli mäkkosti a trvanlivosti. Sú mimoriadne jemné k citlivej pokožke, priedušné, pevné a odolné. Aby vám prejavili všetky svoje výhody, musíte sa o ne správne starať. Sú oveľa jemnejšie ako bežná bielizeň, preto by sa mali prať v studenej vode na jemnom cykle. V opačnom prípade riskujete poškodenie elasticity a farby látky.

Zdravotné výhody obliečok z bambusu

Bambus je čoraz obľúbenejšou voľbou rodičov malých detí, pretože bambusové obliečky sú mimoriadne jemné k pokožke a dobre absorbujú vlhkosť. Sú prirodzene hypoalergénne a antimikrobiálne a šetrné k životnému prostrediu. Taktiež regulujú teplotu, čo znamená, že udržia dieťatko v pohodlí vo všetkých ročných obdobiach. Samozrejme, dobrú službu urobia aj dospelým – bez ohľadu na ročné obdobie.

Zelený a biely vankúš

Zdroj: iStock

Bambus má vyšší počet nití

Nemenej dôležitou informáciou je, že bambusové tkaniny majú vyšší počet nití. Vyšší počet nití znamená pevnejšie tkanú látku. Bambus sa vo všeobecnosti zvyčajne mieša s inými vláknami, najmä s bavlnenými, aby tkanina dosiahla počet nití 300. Ľanové tkaniny zvyčajne neobsahujú iné vlákna a počet nití je o polovicu nižší. Tkaniny z bambusu sú technicky ešte o čosi ekologickejšie ako ľanové, pretože pri vytváraní konečného produktu je potrebných menej procesov a bambus na rast vyžaduje oveľa menej vody.

Prečítajte si tiež
10 tipov, ako podľa Feng Shui vytvoriť spálňu, v ktorej sa vám bude skvele spať

Ktoré obliečky sú teda lepšie?

Ľan ponúka uvoľnenú estetiku a ľahší pocit, ktorý si vyžaduje minimálne úsilie na údržbu. Bambus je odolný, ekologický, mäkký a príjemný. To, ktorému materiálu dáte prednosť, závisí od vašich osobných preferencií. Ľanové textílie sú však všeobecne vhodnejšie na leto, bambusové môžete používať po celý rok.

Sabína Zavarská

Zdroj: thespruce.com

Foto: istock.com

Kategória: Doplnky
Tagy: bambus interiérový dizajn ľan posteľné obliečky zariaďovanie spálne
Zdieľať článok

Diskusia