Bývanie v pasívnom dome vyjde rodinu len 660 eur ročne!

02.07.2015  |     

Mladá rodina túžila po vlastnom rodinnom dome. Od začiatku uvažovali o energeticky úspornej stavbe, ktorá so sebou prinesie nízke prevádzkové náklady. Vďaka spojeniu so šikovným architektom sa komfortné bývanie, ktoré vyjde len na 660 eur ročne, stalo realitou.

Mladý manželský pár, ktorý sa rozhodol pre stavbu vlastného rodinného domu, oslovil pri jeho návrhu projekčný ateliér ProjektyDomů.cz. K vzájomnej spolupráci dopomohla dobrá referencia o ich práci od známych investora, ktorému architekti z tohto ateliéru v minulosti už dom navrhli. Už od samého začiatku mali manželia predstavu energeticky efektívnej, a teda úspornej stavby v podobe nízkoenergetického alebo pasívneho domu. Investor a architekti sa rýchlo zhodli na tvare a dispozičnom riešení stavby.

„Naše vízie boli od začiatku rovnaké. Tento rodinný dom bol prípad, keď sme od začiatku pracovali len s jednou verziou návrhu. Často však pracujeme aj s piatimi variantmi riešenia. Pri tomto rodinnom dome sa vychádzalo z jedného nášho typového projektu, takže zacielenie bolo jednoduchšie,“ vysvetľuje architekt Korčák, ktorú dom navrhol.

Projekt, na ktorom sa zhodli, potom následne upravili presne podľa potrieb investora. Majitelia napríklad od začiatku uvažovali o rodinnom dome s terasou na úrovni 2. NP a ďalšou v exteriéri, na ktorý by nadväzoval vonkajší bazén. Aj to bolo treba zohľadniť pri úprave projektu. „Je dôležité už od samotného začiatku navrhovať bývanie komplexne s ohľadom na celý pozemok, aby sa zjednotila koncepcia návrhu a zohľadnili sa aj všetky technické náležitosti, kam patrí aj pripojenie jednotlivých prvkov v exteriéri,“ dopĺňa Korčák.

„Pri návrhu rodinných domov sa držíme myšlienky čo najefektívnejšie investovať do projekcie aj výstavby. Neženieme sa iba do dosiahnutia určitých číselných hodnôt na úkor nevhodných investícií do technológií, prípadne tepelných obálok bez vidiny toho, že by sa investícia vyplatila. Preto vždy staviame na overené technológie a materiály.“
Ing. arch. Lubomír Korčák

Murovanú stavbu sa architekti po dohode s majiteľmi rozhodli realizovať z vápennopieskových tehál. „Medzi hlavné výhody materiálu patrí jeho malá hrúbka (na stavbu domu sa použila tehla s hrúbkou 175 mm), pevnosť a objemová hmotnosť, čo sa podpisuje pod lepšiu akumuláciu aj akustiku. Priebežné otvory v tehlách slúžia na elektroinštalačné rozvody, pričom na takúto pevnú a subtílnu stenu možno zatepľovací systém lepiť iba bez použitia kotiev,“ vysvetľuje architekt. 

Pri projektovaní svojich domov sa ateliér vždy snaží použiť čo najjednoduchšie technológie s čo najnižšími priestorovými nárokmi. V tomto rodinnom dome použili aktívnu rekuperačnú jednotku, ktorá prostredníctvom tepelného čerpadla využíva energiu z odchádzajúceho znečisteného vzduchu. Tá zabezpečuje vetranie, dohrev vzduchu, prípravu teplej vody aj chladenie. Ako sekundárny zdroj tepla na zimné obdobie sa použilo elektrické podlahové vykurovanie. 

Mladá rodina, pre ktorú sa dom projektoval, sa v priebehu návrhu a následnej realizácie, rozrástla o jedného a následne aj druhého člena, s čím sa, samozrejme, pri návrhu počítalo

Rodinný dom už má za sebou aj prvý rok vrátane zimy, možno teda zhodnotiť, aké sú reálne náklady na elektrickú energiu, ktorá sa v dome využíva ako jediná. Celkové prevádzkové náklady na vykurovanie, chladenie, ohrev teplej vody, ale aj ďalšie činnosti ako varenie, pranie či použitie PC predstavujú 18 000 Kč, teda menej ako 660 € ročne.  

Pôdorys 1. NP
1 vstup do domu
2 kuchyňa
3 obývacia izba s jedálňou
4 kúpeľňa
5 technická miestnosť
6 schodisko
7 izba/pracovňa
8 garáž
9 terasa

Pôdorys 2. np
1 schodisko
2 hala
3 kúpeľňa
4 šatník
5 spálňa rodičov
6 izba
7 izba
8 terasa

DOM V KOCKE

Pasívny dom v Plzni

Autor: Ing.arch. Lubomír Korčák, ProjektyDomů.cz
Lokalita: Plzeň, Česká republika
Realizácia: RealizaceDomů s.r.o.
Energetická trieda: A
Zastavaná plocha: 86 m2
Zastavaná plocha garáže: 24,5 m2
Úžitková plocha: 142,06 m2 
(1 NP 83,3 + 2 NP 58,76 m2)
Pozemok: 462 m2 
Základy: betónové základové pásy s podkladovým betónom
Konštrukčný systém: vápennopieskové tehly Kalksandstein, hrúbka 175 mm  
Zateplenie: EPS 70F, hrúbka 300 mm, celoplošne lepený bez použitia 
kotiev 
Strecha: sedlová, sklon 40°, strešná krytina Tondach, izolácia strechy minerálnou vlnou, hrúbka 500 mm
Strop: železobetonóvý 
Schodisko: oceľová konštrukcia s dreveným obkladom
Okná: plastové profily s trojsklami SCHÜCO ThermoPlusSi82
Vykurovanie a príprava teplej vody: rekuperačná jednotka Nilan VP 18K
Cena (bez garáže): 3 954 000 Kč (asi 144 020 €) 
Ročné prevádzkové náklady: 18 000 (asi 660 €)

Projekčná kancelária
ProjektyDomů.cz
Kyjevská 1375/13
326 00  Plzeň – Východní Předměstí
www.projektydomu.cz

PRIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO PROJEKTYDOMŮ.CZ
ZDROJ časopis Môj dom špeciál 2015

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 10/2019 v predaji


Byt plný paliet a nádeje
Predplatné

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky