Na okraji mesta si z tehly postavili dom za 7 mesiacov

06.06.2016  |     

Na konci ulice vedúcej okolo kostola a končiacej sa v poliach stojí zaujímavý dom. Napriek tomu, že ide o väčší nový dom, okolie nijako neruší. Nikto, kto by sa tu ocitol náhodou, by však netušil, že sa nachádza len 15 minút od centra veľkomesta.

V anglickom štýle

Pomerne veľký dom má symetrické priečelie s tehlovou fasádou, vďaka ktorej prirodzene splýva s prostredím. „Mali sme v úmysle postaviť dom z takých materiálov, aby nás v dohľadnej dobe nečakali žiadne opravy. Preto sme zvolili fasádu, ktorá je takmer nezničiteľná. Ide o repliky tehál, ktoré sú nielen kvalitné, ale tiež dobre vyzerajú,“ vysvetľuje domáci pán.

Preto aj takto priestorovo náročný dom, ktorý by s klasickou jednofarebnou fasádou pôsobil azda príliš mohutne, dostal vďaka fasáde z lícových tehál jemnejší a elegantnejší ráz,“ pokračuje.

Keď premýšľal o stavbe, zapáčil sa mu podobný dom v jednom katalógu. Vyhľadal teda majiteľa, projekt od neho odkúpil a čiastočne ho prispôsobil svojim požiadavkám – napríklad rozšíril miesto na komoru, aby získal viac úložných priestorov, zmenil schodisko.

Výhodou bolo, že pracuje v stavebníctve, preto si mohol pri stavbe mnoho vecí sám rozhodnúť, vymyslieť, postrážiť. Aj vďaka tomu bol murovaný dom s rozlohou 300 m² postavený za neuveriteľných 7 mesiacov.

Stavba s valbovou strechou, fasádou z lícových tehál a symetrickým usporiadaním pripomína impozantnosť anglických vidieckych sídiel. Ústredná hala, tiahnuca sa cez dve podlažia, s dominantným kozubom, točitým schodiskom a otvorenou ochodzou jasne naznačuje anglickú inšpiráciu. Väčšinu prízemia tvorí otvorený spoločný priestor, v ktorom kuchyňa s jedálňou voľne prechádzajú do haly, a posedenie. Z ochodzy v podkroví sa vchádza do komfortných izieb.

Viac si o dome prečítate na webe domztehly.sk

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky