Ako sa podarilo majiteľom vykúzliť z obyčajného bungalovu oázu v stredomorskom štýle

23.01.2017  |     

Hoci u nás niekedy riadne prituhne, majiteľom tohto bungalovu sa podarilo vykúzliť oázu v stredomorskom štýle, dokonca aj s levanduľou na skalke. Nejde o žiadnu mágiu, ale o výber parcely, orientáciu domu a využitie akumulačných vlastností pálených tehál.

Dom na život

Už od bránky pôsobí domček milo a sympaticky. Žiadna zbytočná okázalosť ani sterilný formalizmus, skrátka dom na život. Bungalov, ktorý sa nachádza na svahu hojne zarastenom liečivkami, obýva rodina s dvoma deťmi. Hlava rodiny, pán Peter, je stavbár, pani domu je lekárka.

„Toto je už náš tretí dom, avšak tie predchádzajúce dva – rozmerovo väčší a menší – sme nevlastnili, mali sme ich prenajaté,“ vysvetľuje pán Peter okolnosti, za akých sa ladila forma ich vysnívaného domu.

Vyskúšali si teda na vlastnej koži všetky možné varianty a dospeli k tomu, že dom so zastavanou plochou 122 m² im úplne vyhovuje.

Pozemok vtedy kúpili od mesta a napriek tomu, že bol pomerne malý, veľmi im učaroval, najmä tým, že išlo o svah orientovaný na južnú stranu, navyše s nádherným výhľadom do krajiny smerom na nemecké hranice.

Dispozícia a tvar

Základný tvar domu vychádza zo skúseností z predchádzajúceho bývania, technická stránka logicky zostala na pánovi Petrovi, ale dizajn, vybavenie interiérov a farebné ladenie najviac ovplyvnila pani domu.

Aj keď dom nie je veľký, vnútri nás príjemne prekvapil svojou priestrannosťou. Hlavná obytná miestnosť v centre dispozície nemá strop s obvyklou výškou, ale končí sa až pri streche. V podstate teda ide o halu. Na tento centrálny priestor, kde sa odohráva väčšina života rodiny, nadväzuje kuchyňa s jedálňou, tri izby, šatňa, technická miestnosť a kúpeľňa.

Viac sa o bungalove dočítate na webe domztehly.sk

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky