Len tri materiály na stavbu? Zaujímavy domček postavili z dreva, skla a bridlice!

10.03.2017  |     

Neďaleko holandského mesta Utrecht postavilo architektonické štúdio Zecc zaujímavý rekreačný domček len z dreva, skla a bridlice.

Prírodné materiály výhradne použité v konštrukcii stavby sú podstatou jej nenásilného začlenenia do okolitej krajiny.

Neveľká drevostavba stojí na mieste pôvodného záhradného domčeka a kopíruje jeho obrysy. Z nich vyrastá jednoduchý archetypálny domček so sedlovou strechou pokrytou bridlicou, s komínom a stenami, na ktorých vnímate najmä povrch tvorený lamelami z červeného cédra. Vďaka tomu, že autori kládli dôraz na výhradné použitie prírodných materiálov, sa chata nenásilne začlenila do okolitej krajiny.

Pri jej návrhu spolupracovalo architektonické štúdio Zecc s interiérovým dizajnérom Roelom van Norel, ktorý koncept ich stavby doplnil o riešenie vnútorného vybavenia – a to až do najmenšieho detailu. Spoločnými silami následne dom zrealizovali. Úzke prepojenie autorov architektonického návrhu, interiéru a realizácie sa v tomto prípade premietlo do vysokej úrovne remeselného spracovania.

Kontrast bridlice a subtílnych lamiel

Konštrukciu chaty tvorí pozdĺžny nosný systém s drevenými panelmi na plnej stene a štyrmi stĺpmi na protiľahlej zasklenej strane. Nosníky na nich uložené podopierajú krokvy dreveného krovu, ktorý je priznaný v interiéri. Systém týchto drevených rámov je jasne čitateľný aj v zasklenom priečelí jednej zo štítových stien.

Drevená stavba je z jednej strany úplne uzavretá – v tomto mieste bridlica zo strechy prechádza plynule, bez presahu, do obkladu fasády. Protiľahlou stranou sa, naopak, vďaka sklu a lamelovým okeniciam otvára jej interiér do okolitej zelene. Taktiež predná štítová stena orientovaná na západ je úplne transparentná. Tvorí ju zasklenie v robustnej oceľovej konštrukcii, čo umožňuje ničím nerušený pohľad na chránenú časť pozemku.

Množstvo slnečného svetla prenikajúceho do interiéru, ale aj intenzitu kontaktu s okolitou prírodou a možnosť nahliadnuť zvonka dovnútra chaty dokážu jej majitelia ovplyvniť pomocou okeníc. Prvok horizontálnych lamiel, ktorý sa objavuje nielen na okeniciach, ale aj na opláštení plných stien, zároveň dodáva chate so zatvorenými okenicami jednoliaty charakter.

Variabilná fasáda s okenicami umožňuje vytvorenie súkromia aj úplné prepojenie interiéru s okolitou prírodou.

Čiastočné poschodie, ktoré architekti umiestili nad spaciu časť, môže slúžiť na odloženie menej často používaných vecí, napríklad ako detská herňa či spálňa pre hostí.

Celú výšku chaty využili autori na vytvorenie úložných priestorov zoradených pri jednej z bočných stien a nenápadne skrytých za drevenými dvierkami.

Štítovú stenu orientovanú na západ tvorí zasklenie osadené v robustnej oceľovej konštrukcii, čo umožňuje ničím nerušený výhľad na otvorenú časť pozemku.​

Praktickosť skrytá v dreve

Celý vnútorný priestor chaty je celistvý a nedelený, otvorený od štítu po štít a od podlahy až po krov. Vo vzdušnom interiéri sa tak jednotlivé funkčné celky vzájomne prelínajú a prepojujú. Predná časť sa využíva ako kuchyňa, obývačka aj jedáleň, v zadnej časti sa nachádza spálňa, ktorú možno v prípade potreby oddeliť posuvnými panelmi skrytými v bočnej stene.

Nad priestorom na spanie je vložené čiastočné poschodie, ktoré môžu využiť prípadné návštevy. Odkladacie priestory a potrebné zázemie umiestnil dizajnér pozdĺž steny bez okien. Za súvislou plochou drevených dvierok je ukrytých niekoľko skríň, ale aj WC, sprchovací kút a umývadlo. Jej súčasťou je tiež kuchyňa a kozubové kachle. Toto jednoduché riešenie je príkladom efektívneho využitia neveľkého priestoru a premyslenosti všetkých detailov.

DOM V KOCKE

Rekreačná drevostavba, Utrecht, Holandsko

Architekt: Zecc Architecten, www.zecc.nl
Interiér: Roel van Norel, www.roelvannorel.nl
Realizácia: 2013 – 2014

TEXT: MARIE URBANCOVÁ
FOTO: STIJN POELSTRA, ROEL VAN NOREL
ZDROJ: časopis Môj dom 2/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky