Ovocný sad, pálenica a bývanie v zrekonštruovanom dome na jednom pozemku!

15.05.2017  |     

Mnoho bývalých hospodárskych budov dnes nadobúda novú podobu – často rodinných domov, ktoré predstavujú pre mladé rodiny únik z ruchu miest, či už ako víkendové chalupy alebo trvalé bývanie.

Zaujímavú rekonštrukciu a dostavbu vidieckej hospodárskej usadlosti v južných Čechách navrhli architekti z ateliéru ADR s.r.o., Aleš Lapka a Jana Zoubková. Súčasťou premeny je svieža biela novostavba s čiernou strechou a asymetricky umiestnenými malými oknami, ktorá svieti na diaľku.

Bývanie je len súčasťou

Hospodárska usadlosť z 19. storočia stojaca pod zrúcaninou Helfenburk v nadmorskej výške 480 m.n.m.  má dnes úplne novú podobu i využitie. Jej majitelia vlastnia aj susediaci statok, a tak sa rozhodli rozšíriť využitie ďalších budov, ktoré sa nachádzali v zlom stave. Dnes sa v čiastočne zrekonštruovanom areáli nachádza celý komplex so špeciálnym využitím. V jednej časti je umiestnené pohodlné a moderné ubytovanie pre členov rodiny majiteľa a ich hostí. To však nie je zďaleka všetko.

Novostavba, dostavba a rekonštrukcia

Komplex, ktorý nesie označenie Javornická pálenica sa skladá z novostavby malého ovocného liehovaru, ale tiež z rekonštruovanej a dostavovanej budovy bývalého hostinca s tanečnou sálou, chlievmi a stodolou. Dnes sa v týchto objektoch nachádza obchod, sklad ovocia, chladená kvasiareň, pivničný sklad, kôlňa a garáž. Súčasťou areálu určeného na výrobu domácej ovocnej pálenky je aj rozsiahly ovocný sad a záhrada.

Slovo architektov

„Návrh rekonštrukcie areálu vychádzal predovšetkým z pôvodného členenia a umiestnenia budov, ktoré však boli vo veľmi zlom technickom stave. Preto došlo k strhnutiu všetkých novodobých prístavieb a dostavieb, vrátane striech a krov. Zachovali sme iba základné hmoty a niektoré nosné steny hlavných budov.

K nim boli dostavané nové objekty kvasiarne s ubytovaním v podkroví a v mieste niekdajšej stodoly kôlňa s garážou. Úplne novým a samostatne stojacím objektom je pálenica, ktorá je umiestnená tak, že s pôvodnými budovami vytvára čiastočne uzatvorený a chránený dvor,“ opisujú architekti svoj návrh premeny hospodárskych budov.

S rešpektom k pôvodnej stavbe

I keď nebolo vždy možné zachovať pôvodné architektonické prvky, architekti sa o to snažili a na miestach, kde to nebolo možné nahradili detaily podobnými, charakteristickými pre juhočeské stavby. Samozrejme, v prípade novostavieb zvolili aj nové materiáli, ale vždy s rešpektom k pôvodnej stavbe. Tak napríklad vzniklo riešenie, že všetky pôvodné strechy majú červenou pálenou krytinu, naopak všetky novostavby majú rovnakú krytinu, ale čiernej farby.

Fasáda pálenice podčiarkuje jej význam

Zrekonštruované i novopostavené časti objektu rešpektujú okolité budovy, ich výraz je ovplyvnený prostredím tvarovo i materiálovo. Väčšina fasád má klasickú vápennou omietku, časti budov s drevenou nosnou konštrukciou sú obložené drevenými doskami. Iba samotná pálenica je z exteriéru upravená pohľadovým murivom z plných tehál, ktoré sú natreté bielou farbou. Práve tá má podčiarknuť význam budovy. Dvor a priestory okolo budov sú vydláždené prírodnými kameňmi, najmä žulou.

Javornícka pálenica v kocke

Architekti: ADR s.r.o., Petr Kolář, Aleš Lapka
Spoluautori: Jana Zoubková, Markéta Kavalírová
Lokalita: Javornice u Dubu, ČR
Návrh: 2012-2013
Realizácia: 2014-2016
Zastavaná plocha: 485m2

Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky