Biely byt osviežený modrou a žltou: Neutrálny základ s prekvapivým farebným akcentom

02.10.2017  |     

Kombinácia belej, sivej a svetlého dreva je v súčasnosti veľmi aktuálnou, rovnako aj hra s geometrickými vzormi. Avšak tieto farby môžu pôsobiť až priveľmi nenápadne, či mĺkvo

V byte v pražskom Karlíne, ktorého interiér riešilo architektonické štúdio Mooza architecture, dominuje biela. Napriek tomu však vôbec nepôsobí nudne, či fádne. Architekti ho totiž osviežili modrou a žltou. Žije v ňom história, aj inšpiratívna geometria čistých línií.

 

Vysoké stropy so štukovou výzdobou

Historický byt pochádzajúci si vyžadoval radikálnu rekonštrukciu. Jeho dispozícia, ktorá odrážala život meštianskej rodiny z 19. storočia bola totiž pre život modernej rodiny úplne nevyhovujúca. „Našim odporučením bolo priblížiť obytný priestor viac do stredu bytu, zároveň ho čo najviac zväčšiť. Vďaka vysokým stropom, ktoré ešte nesú pôvodnú štukovú výzdobu tak vznikol veľkorysý svetlý priestor. Spálňu a detskú izbu sme umiestnili do krajných miestností, do oddychovej zóny,“ opisujú architekti svoje návrhy na riešenie premeny bytu. Boli aj realizované. 

Prekvapivý farebný akcent

Nenápadná farebnosť interiéru s niekoľkými prvkami zvýraznenými modrou a žltou vyšla vlastne od samotných majiteľov bytu. Ich požiadavkou bol „neutrálny základ s prekvapivým farebným akcentom“, čo sa jednoznačne podarilo. Architekti, hneď s potešením zistili, že sú s majiteľmi na rovnakej vlnovej dĺžke. Väčšina nábytku, rovnako ako aj zábradlie schodov nad kuchynskou linkou – veľmi zaujímavým priestorom, ktorý mohol vzniknúť vďaka vysokému stropu, je bielej farby. 

Geometrický motív

Podlahu zo svetlého dreva, rovnako aj niektoré súčasti nábytku dopĺňa tretia neutrálna farba – sivá. Tú nájdeme na závesoch dekoráciách, pohovke, ale aj na stene ozdobenej zaujímavým geometrickým vzorom. V priestore zásteny kuchynskej linky je tento geometrický motív pôsobivý spestrený trojuholníkmi troch ďalších farieb – v modrej, žltej a jemne fialovej. 

Historizujúci vzor na okienku

Pôsobivá je kresba na okienku nad pracovnou doskou kuchynskej linky – medzi chodbou a kuchyňou. Na skle je aplikovaný historizujúci vzor pôvodného leptaného skla, objavujúci sa na oknách spoločného domového schodiska. Modrá so žltou spestruje bielu aj v spálni. Nájdeme ju aj na obraze medzi dvoma oknami. 

 

Byt Karlín v kocke

Architektonické štúdio: Mooza architecture

Lokalita: Praha-Karlín

Plocha: 154 m2

Dátum realizácie: marec 2016

Sabína Zavarská
Foto: Václav Kahoun

Tagy:
rekonštrukcia bytu interiérový dizajn Mooza architecture štukový strop geometrické vzory interiér moderná kuchyňa

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky