Množstvo materiálu na dom si majiteľ nazbieral sám. Výsledok vás prekvapí!

08.01.2019  |     

V časti Ústí nad Labem, ktorej sa hovorí Střekov, sa už na pohľad kombinuje viacero období i typov prostredia. Nájdete tu cíp bujnej vegetácie, ale aj intenzívne obývané sídlisko a pod ním predvojnovú architektúru. Ako prispôsobiť stavbu rodinného domu tejto nejednotnej mozaike?

Neistota, príležitosť, ale aj krása

Na území Střekova kedysi existoval plynulý prechod medzi kultivovanou obytnou zástavbou a poľnohospodársky využívanou krajinou. Ten je však, žiaľ, už minulosťou. Namiesto prechodu vznikla ostrá hranica – zlom. V trhline medzi sídliskom a zanikajúcimi veľkorysými vilami sa nachádza pozemok, do ktorého mali architekti zo štúdia 3+1 architekti vsadiť dom. Tento pozemok charakterizuje divočina: z pozemku vyžaruje neistota, príležitosť, ale aj tajomnosť a krása.

 

Majiteľ sa zapojil zberateľským talentom

Prvé, čo architekti pri prehliadke pozemku zistili je, že pre stavbu je vhodná len malá časť záhrady. Pozitívom je dostupnosť peši i autom a relatívne rovný terén. Navrhnutý dom je štruktúrovaný charakterom lokality, ale tiež mohutnými zásobami materiálov a dielcov, ktoré nahromadil samotný staviteľ domu – historik, zberateľ a veľký nadšenec pre všetko, čo má hodnotu. 

Množstvo motívov na malej ploche

„Zvolili sme nízku pultovú strechu s vlnitou krytinou. Stavba na malej ploche využíva množstvo rôznych motívov, odkazuje na fenomén záhradných domov a chát, pre ktoré je charakteristická dočasnosť, premenlivosť, neprojektovaná krása, súhra neplánovaných okolností a náhod. Vzhľadom na osobnosť majiteľa domu predpokladáme postupom času ďalšie bohaté vrstvenie obydlia,“ charakterizujú prácu na návrhu  3+1 architekti. 

Detaily, ktoré harmonizujú a očaria

Dom historika je plný nečakaných, ale veľmi príjemných a harmonických detailov. Napríklad vzorované obkladačky na fasáde domu v časti určenej na ukladanie dreva - „mostík“, na ktorom sa domáci pán môže pokochať výhľadom hojdajúc sa v kresle, krytá terasa s historickým umývadlom, tmavá dlažba v obývacej miestnosti. Dušu domu dáva kombinácia historického nábytku s modernými prvkami. Modernistické obrazy vnášajú do interiéru nadčasovosť a vtip, okrúhle okienka na dverách zase pôsobia, ako keby ste sa ocitli na lodi. 

V tvare písmena L

Celý objekt je riešený v tvare písmena L, pričom v kratšom ramene sa nachádza spálňa a kúsok odtiaľ garáž a technické zázemie. V hlavnej časti je situovaná denná obytná zóna: obývačka s jedálňou a kuchyňou spojená s vonkajšou terasou, hygienické zázemie a jedna samostatná izba. Betónovými schodmi zídete dolu do záhrady s odrastenými stromami a trávou. 

 

RD Střekov v skratke

Architektonický ateliér: 3+1 architekti

Lokalita: Střekov, Ústí nad Labem ČR 

Projekt: 2011

Realizácia: 2012 až 2018

Plocha pozemku: 3 064 m2

Zastavaná plocha: 145 m2

Úžitková plocha: 125 m2

Obstavaný priestor: 500 m3

Sabína Zavarská 
Foto: Pavel Plánička

Tagy:
rodinné domy chaty Střekov

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky