Detoxikácia – cesta k zdraviu a mladosti
Jeme, pijeme, dýchame, pohybujeme sa v rôznom prostredí. Jedlo a prostredie nás však neovplyvňujú len pozitívne. Ako zbaviť telo škodlivých látok?
{R1}
Časť nevylúčených toxínov sa ukladá sčasti v kostiach, ale najmä v tukových bunkách (tie sú zo všetkých orgánov najmenej dôležité). Ak je tukových buniek málo na uskladnenie toxínov, tak si telo tieto zásobárne toxínov vytvorí samo. Ukladanie škodlivých látok v tele prispieva okrem vážnych zdravotných problémov aj k zvyšovaniu hmotnosti. Preto by každé chudnutie vždy malo začať detoxikáciou, aby bolo účinnejšie a štíhlosť vydržala dlhšie.
Ako realizovať zmenu k lepšiemu?
1. etapa = generálna očista
Cieľom je zbaviť sa usadených toxínov a uvoľniť tukom preplnené tukové bunky (tak sa vyprázdnia). Podľa obsahu a koncentrácie toxických látok v organizme môže trvať táto etapa i niekoľko mesiacov. Pri výraznej nadváhe ju možno odštartovať 10- až 14-dňovým vylúčením sacharidových jedál (chlieb, obilniny, pečivo, zákusky, zemiaky, sladké ovocie a nápoje, všetky druhy cukrov a umelých sladidiel) zo stravy – v tele sa zobudia tzv. tukožrútske enzýmy, ktoré neskôr budú pomáhať udržiavať normálnu hmotnosť. V tomto období organizmus získava sacharidy z tzv. zelených sacharidov zo zeleniny (predovšetkým listovej) a premenou z bielkovín.
2. etapa = celoživotná detoxikácia
Stres je silný psychický toxín, ktorý doslova rozhádže efektívne riadenie organizmu a likviduje jeho odolnosť a ochranu proti toxínom.
5 princípov detoxikácie
1. Zastaviť prijímanie toxínov z jedla a nápojov
• vylúčiť priemyselne pripravené jedlá a nápoje obsahujúce „éčka“, konzervy, rýchlenú zeleninu a zemiaky s vysokým obsahom dusičnanov, údeniny, nasýtené tuky, vyprážané a fritované jedlá, jedlá ohriate alebo pripravené v mikrovlnnej rúre, rafinované potraviny (oleje, biela múka, všetky druhy cukrov a umelých sladidiel)
• vylúčiť fajčenie, alkohol, kávu
2. Stimulovať telesný detoxikačný systém
• dostatok tekutín (čistá voda, bylinné čaje, zeleninové šaláty, šťavnaté jedlá, kyslasté ovocie)
• pohyb (zrýchľuje metabolizmus, naopak, hladovky ho spomaľujú)
3. Dodávať telu ochranné a alkalizačné (odkyselovacie) látky
• jesť zdravé a ľahké jedlá, bylinky, vňať, koreniny
4. Zmenšiť dávky najmä tukových zložiek jedál
• zvýšiť príjem omega-3 tukov zo studenovodných morských tučných rýb, zo semien ľanu, konope, orechov pomáhajú detoxikovať organizmus a čistiť cievy
5. Vyhýbať sa enormnému stresu a naučiť sa ho „rozpúšťať“
• natrénovať si antistresový tréning, zmenu postoja k situácii, ktorá vyvoláva stres
• účinným antistresovým liekom je pohyb, hoby, zdravé jedlo, ale i láska
Ako odbremeniť detoxikačný a imunitný systém
Znížte množstvo zaťažujúceho jedla, ale aj ľahko stráviteľných bielkovín a tukov; v prvej etape radikálnej detoxikácie úplne vylúčte prílohové sacharidy (obilné jedlá, zemiaky), sladké jedlá, cukry a umelé sladidlá – bránia čisteniu a ozdraveniu organizmu a prebudeniu tzv. tukožrútských enzýmov.
Voľte len kombinácie potravinových zložiek pripomínajúce delenú stravu. V prvej 10- až 14-dňovej etape kombinujte bielkoviny so zelenými sacharidmi zo zeleniny, prevažne listovej, surovej či kvasenej; medzijedlá by mali pozostávať zo zelených sacharidov, zdravých tukov alebo olejnatých semien, okyslené citrónovou šťavou alebo jemne slanou vodou z kyslej kapusty.
Stres je silný psychický toxín, ktorý doslova rozhádže efektívne riadenie organizmu a likviduje jeho odolnosť a ochranu proti toxínom.
Realizácia na tanieri
Zo živočíšnych bielkovinových potravín v prvej etape detoxikácie uprednostňujte ryby, hydinu, v ďalšej etape už môžete začleniť aj divinu, pasenú jahňacinu a v menšom množstve nízkotučné a pasené zvieratá. Mäso pripravujte nízkotepelne a krátkodobo – varom, parením, dusením na šťave, prípadne krátkym pečením po predchádzajúcom marinovaní.
Z rastlinných bielkovinových potravín treba využívať najmä strukoviny upravené varením po namočení alebo naklíčením (fazuľa, šošovica, hrach, cícer, sója alebo tofu syr). Dodávateľom bielkovín sú aj všetky druhy zeleniny a ovocia, i keď ich obsahujú len 2 %, ale keď ich zjete veľa… Ak by ste chceli použiť aj mliečne výrobky, zvoľte kyslomliečne.
Zdravé tuky získate z rýb, pasených zvierat a olejnatých semien (tie majú prednosť aj pred za studena lisovanými olejmi, pretože okrem dobrých tukov semená obsahujú aj dobré bielkoviny a ochranné i chuťové látky). Ide o orechy, arašidy, o semená ľanu, konope, maku, slnečnice, tekvice či sezamu. Z olejov lisovaných za studena je vhodný olivový, repkový, orechový a tekvicový. Nepoužívajte slnečnicový, pretože obsahuje enormné množstvo prozápalových omega-6 mastných kyselín. Nepoužívajte ani ľanový a konopný olej, pretože rýchlo oxidujú na vzduchu a znehodnocujú sa. Alternatívou je olejnaté avokádo.
Prečo detoxikovať?
• zrýchlenie metabolizmu
• zvýšenie aktivity imunitného systému
• zlepšenie mozgových činností, krvného a lymfatického obehu a okysličenia organizmu, čo je dôležité na detoxikáciu i spaľovanie tukov
• alkalizácia, odkyslenie organizmu
• zlepšenie stavu pokožky a vlasov
• stimulácia sexuálnej aktivity
• spomalenie starnutia
• optimistickejší pohľad na život (cítiť sa krajšie a šťastnejšie)
V ďalšej detoxikačnej etape už môžete pridať k zeleným sacharidom kombinovaným s bielkovinami aj nízkoglykemické sacharidové potraviny (len v malom množstve) – tekvicu, cukinu, mrkvu, petržlen, paštrnák, papriku, rajčiny, uhorky, baklažán, zemiaky uvarené v šupke, celozrnné obilniny a im príbuzné zrniny, ako sú amarant, pohanka, špalda, jačmenné krúpy, raž, ryža natural, ovsené vločky či naklíčené semená.