Manželia si vlastnoručne postavili malý ekodom. Mimo sietí, ale úplne sebestačný! (VIDEO)
Rozhodli sa bývať úplne iným spôsobom ako väčšina z nás. Vytvorili si vlastný domček na kolesách. Okrem toho, že je ekologický, využíva len obnoviteľné zdroje energie. Vlastnoručne postavený domček napriek malým rozmerom ponúka potrebné pohodlie. Mladý pár si bývanie nevie vynachváliť. Samozrejme, museli si zvyknúť.
Solárne panely pomáhali už pri stavbe
Tento nezvyčajný domček na kolesách nájdete v Austrálii, v krásnom mestečku alternatívnej kultúry Byron Bay v Novom Južnom Walese. Najčarovnejšie na ňom je, že vznikol vlastnoručne, spoločnou prácou Paula a Annett.
Každý jeden aspekt stavby podrobne riešili, dokonca si zostrojili vlastné dvere a okná, a to všetko bez predchádzajúcich stavebných skúseností.
Úplne mimo sietí, a predsa nič nechýba
Prvou vecou boli solárne panely a batérie, ktoré umožňovali využívať obnoviteľnú energiu. Použili ich aj na rovnomerné napájanie nástrojov potrebných pri stavbe domčeka. Mini domček je mimo inžinierskych sietí a ani ich nepotrebuje.
Solárne panely poskytujú dostatok elektriny do domácnosti, solárne trubice sa starajú o ohrev vody v domácnosti, zo strechy sa zhromažďuje dažďová voda. Domček má dokonca svoj vlastný generátor bioplynu.
Vedeli by ste takto žiť?
I keď čoraz viac mladých ľudí vyhľadáva jednoduché a malé bývanie v prírode, predsa len, je rozdiel, či v takomto domčeku víkendujeme, alebo žijeme natrvalo. Táto zmena spôsobu bývania znamená vzdať sa viacerých návykov, ktoré nám zjednodušujú život, a zvyknúť si na život prispôsobený prírodným cyklom.
Prať môžu len vtedy, keď svieti slnko
Z toho vyplýva nevyhnutná zmena životných návykov. Jednoducho, je potrebné, čo najviac sa prispôsobiť prírode. Verte tomu, že od moderného spôsobu života k tomu vedie dlhá a nie práve najjednoduchšia cesta.
Napríklad, pračku si nemôžete pustiť hocikedy, ale len vtedy, keď je vonku slnko. Na druhej strane, napájanie osvetlenia, elektroniky a nabíjanie mobilných telefónov spotrebúva pomerne málo energie – môžete ich použiť kedykoľvek a straty z batérií budú len minimálne.
Za rok si zvykli a zdokonalili systémy
Annett a Paul vo svojom malom sebestačnom domčeku žijú už takmer tri roky. Po roku sa im podarilo zdokonaliť systémy tak, aby všetko fungovalo ako hodinky. Dnes už majú jasnú predstavu o tom, čo funguje a čo nie. Vedia, koľko energie si môžu dovoliť minúť a kedy majú byť opatrní.
V tomto videu si môžete pozrieť pozitíva a negatíva bývania v malom eko-domčeku:
Viac sa o nevšednom bývaní páru dozviete na ich sociálnych sieťach:
Insta: @livingtinyandgreen
FB: Living Tiny And Green
Web: livingtinyandgreen.com
Sabína Zavarská
Zdroj: livingtinyandgreen.com