Zdroj: Pavel Černý

Takto vyzerá sloboda bez hypotéky: Domček s vlastnou elektrárňou postavený svojpomocne

24. 02. 2021
Zdieľať

Unavujú vás minimalistické stavby s čistými interiérmi a prísnymi geometrickými líniami? Stavba, ktorú vám dnes predstavíme, na vás rozhodne zapôsobí! Už prvý pohľad do interiéru hovorí, že sa tu žije naplno.

Domček pôsobí útulne, prívetivo, zahŕňa tiež prvky Feng Shui. A čo je najdôležitejšie, napriek viacerým komplikáciám bol postavený svojpomocne. Jednoducho, drevostavba ideálna pre pokoj v duši.

svojpomocne postavený dom s fotovoltaickou elektrárňou

Láska a úcta k prírode a prírodným materiálom sa odzrkadlila nielen v konštrukcii stavby, ale aj v nábytku a celkovom zariadení. Zdroj: Pavel Černý

Na tom, že dom je úplne odlišný od iných stavieb, na ktoré sme dnes zvyknutí, má najväčší podiel jeho majiteľ Pavel Černý. Uznáva totiž úplne iné hodnoty, ako dnešný typický investor. V prvom rade to je láska a úcta k prírode a prírodným materiálom, ktorá sa odzrkadlila nielen v konštrukcii stavby, ale aj v nábytku a celkovom zariadení.

Prečítajte si tiež
Šikovnú sebestačnú chatku môžete naplno prispôsobiť svojim potrebám (VIDEO)

Po vhodnom pozemku pátral veľmi dlho. Ocenil, že tu vládne absolútny pokoj – žiadny satelit, 300 metrov od pozemku je les, 500 m stanica. Padli si do oka na prvý pohľad. Na pozemok suseda bola zavedená elektrina, vodu majiteľ plánoval vyvŕtať.

svojpomocne postavený dom s fotovoltaickou elektrárňou

Po vhodnom pozemku majiteľ dlho pátral. Zdroj: Pavel Černý

Napriek zavedenej elektrine bol problém

Hoci na susednom pozemku je zavedená elektrina, drevostavbu odmietli pripojiť kvôli plnej kapacite. Pre pána domáceho však ani to neznamenalo neprekonateľný problém. S elektrinou si tyká, a tak sa rozhodol ísť cestou sebestačnosti. Drevostavba dnes funguje vďaka vlastnej fotovoltaickej elektrárni, i keď to nebol pôvodný zámer. Zároveň sa zvýšila samostatnosť a ekologickosť stavby.

svojpomocne postavený dom s fotovoltaickou elektrárňou

Drevostavba dnes funguje vďaka vlastnej fotovoltaickej elektrárni. Zdroj: Pavel Černý

Dokážu strešné panely zabezpečiť chod chaty?

Neraz aj s veľkou energiou. Samozrejme, boli potrebné kompromisy. „Priznám sa, že prvú zimu som bol v strehu a čakal, ako systém bude fungovať. Máme tu dvojaké rozvody, dva striedače – malý a veľký. Malý zahŕňa zásuvky pre svetlá, nabíjačky, počítače, lampičky a podobne. Veľký slúži pre chod čerpadla, práčky, vysávača, rúry či pre fén. Práve preto chýba v kúpeľni zásuvka pre fén, hoci dnes by som ju tam dal,“ vysvetľuje Pavel Černý.

svojpomocne postavený dom s fotovoltaickou elektrárňou

Ťažká murovaná akumulačná pec udržiava teplo v interiéri počas dňa i noci. Zdroj: Pavel Černý

A čo toaleta? Ako majiteľ vyriešil odpad?

Keďže stavba nie je napojená ani na odpad, bolo potrebné vyriešiť aj tento problém. Aj v tejto oblasti šiel majiteľ domu menej obvyklou cestou. „Čistenie vody má na starosti koreňová čistiareň odpadových vôd. Toaleta je separačná (čo zjednodušuje čistenie) – tekutý odpad ide klasicky do čistiarne, tuhý zostáva vo vedierku zasypaný pilinami a z času na čas ho vynášame na kompost. Vzniká z toho veľmi cenný humus.“

Prečítajte si tiež
Manželia si vlastnoručne postavili malý ekodom. Mimo sietí, ale úplne sebestačný! (VIDEO)

Murovaná pec a staré drevo

Pri vstupe do interiéru cítite, ako sa tu prelína história s dneškom. Ťažká murovaná akumulačná pec udržiava teplo v interiéri počas dňa i noci. Ponúkajú príjemný priestor na relax – ako si ho užívali naši starí rodičia, keď sa posadili, či uložili „za pec“ (odtiaľ vzniklo slovo zápecník).

svojpomocne postavený dom s fotovoltaickou elektrárňou

Atmosféru v interiéri výrazne formuje nábytok z masívu – viacero kusov je recyklovaných. Zdroj: Pavel Černý

Majiteľ stavby sa netají rešpektom k materiálu, s obľubou používa to, čo už raz použité bolo: „Často hovorím, že som vlastne postavil starú chalupu. Použiť staré drevo bol však podľa mňa skvelý nápad – napríklad stropy zo starých dosiek pôsobia úplne inak ako z nových. Hlavnú prácu v interiéri robia prírodné materiály a energie kúskov, ktoré žili dávno predtým, než stál tento dom.“ Priestor dostali aj hlina, nepálené tehly či marocký štuk s kvetom života na stene sprchového kútu.

svojpomocne postavený dom s fotovoltaickou elektrárňou

V celom interiéri nájdete množstvo zelene a symbolov, ktoré harmonizujú priestor. Zdroj: Pavel Černý

Prvky Feng Shui

Na to, aby bola drevostavba v rovnováhe – ako kontrast k fotovoltaickým panelom na sedlovej streche chaty funguje zelená strecha kôlne. V celom interiéri nájdete množstvo zelene a symbolov, ktoré harmonizujú priestor. Okná sú v pomere zlatého rezu. Zaujímavosťou je zelená strieška nad vchodom do domu. K drevostavbe žiariacej pozitívnou energiou patrí aj pivnica v zemi, ktorej vstup je zastrešený drevenou mini stavbou. Výborné riešenie na skladovanie úrody.

Prečítajte si tiež
Ekológia so sedliackym rozumom: Prvý český poschodový „freedomček“

Nízkoenergetická drevostavba

Autori projektu: Helena Chvílová, Ľudovít Trnka

Lokalita: Choceň, ČR

Zastavaná plocha: 100 m2

Úžitková plocha: 135 m2

Konštrukčný systém: ľahký drevený skelet

Teplo a vetranie: murovaná akumulačná pec, okná, v príprave je rekuperácia

Projekt: 2014

Realizácia: 2015

Sabína Zavarská

Foto: Pavel Černý

Kategória: Stavba
Tagy: chata ekologické domy fotovoltaika fotovoltické panely rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia