S oknom do budúcnosti – aký vplyv majú na navrhovanie udržateľných budov technológie
Súčasná architektúra sa neustále vyvíja a jedným z jej hlavných smerov je navrhovanie udržateľných budov. Kľúčovú úlohu tu zohrávajú moderné technológie, ktoré utvárajú nielen vzhľad budov, ale predovšetkým ovplyvňujú životné prostredie.
Navrhovanie udržateľných budov – ako nám môžu technológie pomôcť?
Žijeme v čase, keď sa musíme vyrovnať s obrovskou výzvou – a to, ako znížiť našu uhlíkovú stopu. Robíme to pre planétu a budúce generácie, ale aj pre seba. Kto by nechcel radšej bývať v energeticky úspornej a teplej budove, pracovať v moderných priestoroch a denne vychutnávať pohodlie, ktoré prináša dobre navrhnuté prostredie?
Moderné technológie vychádzajú týmto potrebám v ústrety. Tie, ktoré súvisia s vývojom v oblasti informačných technológií (napr. BIM), ktoré nám umožňujú navrhovať efektívnejšie, ako aj tie, pomocou ktorých môžeme zaistiť pohodlie budúcich užívateľov budov a planéty (napr. panoramatické presklenia alebo fasády). A je o čo sa postarať. Posledná správa Global Construction Perspectives a Oxford Economics predpovedá, že globálne stavebníctvo čaká do roku 2030 až 85 % nárast!
Vývoj v oblasti stavebných technológií je mimoriadne dynamický. Inovácie sa objavujú prakticky denne. Nové stavebné materiály, nové spôsoby hospodárenia s energiou v budovách, nové spôsoby automatizácie procesu navrhovania.
„Technológie radikálne menia odvetvie AEC, tak ako sme ho poznali doteraz. Vďaka navrhovaniu založenému na dátach (ktoré sa týkajú materiálov, užívateľov a kontextových dát) možno navrhovať rýchlejšie, prijímať rozhodnutia a tvoriť pre budúcich užívateľov užívateľsky prívetivé riešenia. Práve týmto sa riadime v prípade ďalších výrobkov, ktoré uvádzame na trh,“ zdôrazňuje Tomáš Buček, Project Manager spoločnosti Aluprof System Czech s. r. o.
Príkladom toho, ako technológie ovplyvňujú navrhovanie udržateľných budov, sú revitalizácia, panoramatické presklenia alebo konštrukčné novinky v segmente okien. Pozrime sa na ne trochu podrobnejšie.
Revitalizácia alebo demolácia – rozhodovanie založené na dátach
Bol to práve nárast výpočtového výkonu a zároveň nové technológie v oblasti stavebníctva, ktoré priniesli trend revitalizácie energeticky neefektívnych objektov. Investori si uvedomujú, že náklady na ekologickú demoláciu a novú výstavbu sú obrovské, a preto sa čoraz častejšie rozhodujú pre renováciu alebo nové využitie budov.
„Aluprof má vo svojom portfóliu množstvo takých projektov,“ opisuje Tomáš Buček. „Naše riešenia, ako je napríklad MB-FERROLINE, ktoré napodobňujú oceľové okenné výrobky, umožňujú vyrobiť konštrukciu, ktorá svojím vzhľadom dokonale zodpovedá charakteru budovy a zároveň zaisťuje tepelnú izoláciu. Preto sa podieľame na projektoch a investíciách, ktoré vďaka technológiám a nasadeniu projektantov menia budovy, ktoré nie sú šetrné k životnému prostrediu, na architektonické perly.“
Panoramatické presklenie – výhody pre ľudí aj prírodu
Ďalším trendom, ktorý stojí za zmienku pri diskusii o technológiách v službách udržateľného navrhovania budov, sú veľkoplošné presklenia. V architektúre sa objavujú už viac ako desať rokov a po celý ten čas nestratili nič zo svojho významu, pretože umožňujú dosiahnuť dva ciele: aktívne ovplyvňovať rozpoloženie užívateľov a riadiť spotrebu energie v budovách.
Panoramatické presklenia zaisťujú prístup prirodzeného svetla do interiéru po celý deň, lepší kontakt s prírodou, otvorenú perspektívu a pocit priestoru. Zdraviu prospešné účinky pobytu v priestoroch, do ktorých má neustály prístup prirodzené slnečné svetlo, sú vedecky dokázané. Ľudia, ktorí pracujú v presklených miestnostiach, lepšie spia, menej často trpia poruchami spánku a majú tendenciu byť počas dňa fyzicky aktívnejší.
„V spoločnosti Aluprof sme si dobre vedomí potrieb v oblasti čo najväčších panoramatických presklení a snažíme sa im vyhovieť. Jeden z našich výrobkov – zdvižno-posuvné dvere MB-77HS – je schopný niesť krídlo s hmotnosťou až 600 kg, so šírkou 3,3 a s výškou 3,24 m. Táto veľkosť krídiel poskytuje mimoriadny estetický zážitok a kontakt s prírodou a dvere v otvorenej polohe nezaberajú vnútri v miestnosti žiadny priestor. Možno ich vyrobiť aj v rohovom vyhotovení s pohyblivým stĺpikom,“ vysvetľuje Tomáš Buček.
To nie sú jediné novinky, ktoré značka uviedla. Veľa sa toho deje aj v oblasti okenných systémov.
Okná, ktoré umožňujú starať sa o planétu
Moderné okná sú oveľa viac ako len obyčajný estetický prvok. Inžinieri a architekti si čoraz viac uvedomujú, že vhodným použitím okenných technológií môžu významne ovplyvniť energetickú účinnosť budov. Inovatívne riešenia umožňujú optimálne využitie slnečného svetla pri súčasnej minimalizácii tepelných strát. Ide o kľúčový prvok pri tvorbe udržateľných zariadení, ktoré znižujú spotrebu energie.
„Práve profilový rad MB-79N Casement je odpoveďou na potrebu získať okná s veľmi dobrou kinematikou a veľkými rozmermi, ktoré budú zároveň teplé. Vďaka správnej technológii sme dosiahli veľmi vysokú úroveň tepelnej izolácie, vysokú tesnosť proti prenikaniu vody a infiltrácii vzduchu,“ vysvetľuje špecialista spoločnosti Aluprof.
Let’s build a better future
Technológia mení nielen architektonické odvetvie, ale aj samotnú úlohu architekta. Odborníci z praxe, ktorí sa predtým zaoberali navrhovaním a výkresmi, sa teraz zaoberajú analýzami vlastností budov, zohľadňujú všetky prvky stavebného procesu, analyzujú dostupné konštrukčné riešenia, aby ich mohli zjednotiť so svojimi estetickými víziami a predstavami. Stojí za to sledovať trendy a využívať najnovšie výdobytky v oblasti stavebných technológií. Pre planétu aj pre nás samotných.
Zdroj: PR článok ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o.