Zdroj: Somfy

Inteligentne, teda bezpečne a pohodlne

09. 04. 2021 Zdieľať

Je upokojujúce odísť na dovolenku a nebáť sa, či si zlodeji všimnú, že nie ste doma. Je príjemné zaspať pri televízii a nestarať sa o to, že treba zhasnúť, stlmiť kúrenie, skontrolovať, či je zamknuté. Je pohodlné, keď sa žalúzie samy zaťahujú podľa počasia... Taký pokoj a pohodlie ponúkajú inteligentné riešenia od Somfy.

Inteligencia je spolupráca

Hádam každá domácnosť vlastní niektorú zo súčasných technických vymožeností, ktorú môžeme nazvať inteligentná. Hoci bežne ovládame najrôznejšie spotrebiče diaľkovými ovládačmi či doslova odkiaľkoľvek mobilnými telefónmi alebo počítačmi, predsa len im musíme v správny moment vydať správny povel a dať pozor, či všetko funguje, ako má. O naozaj inteligentných riešeniach však môžeme hovoriť až vtedy, keď sa týchto rutinných úkonov zbavíme. Vtedy, keď spolu dokážu spotrebiče komunikovať a spolupracovať, a keď nad nimi máme kontrolu aj na diaľku. To dokážu bezdrôtové technológie SOMFY. A ešte omnoho viac. 

Somfy domček automatizace CZ

Zdroj: Somfy

Inteligencia na mieru

Bezdrôtové technológie SOMFY umožňujú automatizovať domácnosť presne podľa potrieb užívateľov. Možno vám stačí obyčajné diaľkové ovládanie na každý spotrebič. Potom však denne opakujete rutinné úkony – rozsvietiť, zhasnúť, vytiahnuť roletu, stiahnuť roletu… Koľkokrát stlačíte tlačidlá, koľko ovládačov musíte vziať do ruky? A koľkokrát sa zbytočne vrátite, či niekde nezostalo rozsvietené, otvorené okno alebo žehlička v zásuvke?

Veľa času aj nepríjemností ušetria inteligentné ovládače, ktoré dokážu ovládať niekoľko zariadení naraz, dokonca aj svetlá a zásuvky pomocou mikromodulu Izymo. Potom je ľahké pripraviť si scenáre často sa opakujúcich situácií. Napríklad pri príchode domov sa jedným stlačením rozsvieti svetlo v predsieni aj na chodbe, vytiahnu sa rolety v obývačke aj v kuchyni, vypnú sa vnútorné kamery a môže začať hrať aj obľúbená nahrávka či rádio.

Inteligentná domácnosť

Zdroj: Somfy

Múdry centrálny mozog

Naozaj dokonalé využitie všetkých možností, ktoré ponúkajú inteligentné technológie Somfy, zaistí iba centrálne riadená spolupráca všetkých prvkov v domácnosti. Takúto spoluprácu zabezpečí riadiaca jednotka TaHoma, ktorá umožňuje ovládanie všetkých zariadení v domácnosti prostredníctvom internetu buď priamo doma, alebo aj na diaľku odkiaľkoľvek pomocou aplikácie pre mobilný telefón či tablet. Ak na ňu prenesiete riešenie rutinných situácií, získate dokonalý komfort a ušetríte veľa času. Skúsenosti ukazujú, že sú to mesačne aj desiatky hodín. A nemusíte zostať len pri jednoduchých scenároch, s TaHomou môžete získať oveľa viac.

Bezpečie a pokoj

Do systému možno zapojiť vonkajšie aj vnútorné kamery a alarmy upozorňujúce na nežiaduce pohyby v dome. Pritom je natoľko šikovný, že dokáže rozpoznať psa či mačku od zlodeja. Aj počas dovolenky sa TaHoma postará o váš pokoj, dokáže simulovať prítomnosť v dome – rozsvecovať a zhasínať svetlá v určených intervaloch, vyťahovať a sťahovať rolety či žalúzie. Pokoj vám prinesie aj to, že máte nepretržitý prehľad o všetkom, čo sa doma deje, a na diaľku môžete vykonať akýkoľvek príkaz. Napríklad keď z TaHomy príde hlásenie, že ste nechali pootvorené okno, môžete na diaľku stiahnuť roletu.

Tahoma_google

Zdroj: Somfy

Úspory energie

TaHoma môže znížiť náklady na prevádzku domácnosti, predovšetkým za vykurovanie. Systém sa postará o reguláciu vykurovania v závislosti od časti dňa, teploty aj počasia i o synchronizáciu s tieniacimi prvkami domu. Na základe informácií zo senzorov na slnečné svetlo a vietor automaticky ovláda rolety, žalúzie a markízy tak, aby sa denné svetlo využilo na prehriatie interiéru a naopak, aby sa pri nepriaznivom počasí zabránilo tepelným stratám.

Vykurovanie ovládanie

Zdroj: Somfy

Presne podľa potrieb

Veľkou výhodou je, že mobil môžete doma odložiť a nemusíte ani zapínať počítač. Môžete stále používať aj klasické ovládacie prvky – tlačidlá a ovládače. Čo všetko budú robiť a kam ich umiestnite, záleží len na vás. A tiež sa môžete rozhodnúť, či si zaobstaráte celý systém naraz alebo postupne podľa toho, čo chcete vyriešiť. Možno sa najprv rozhodnete len pre automatické ovládanie vstupnej brány a vrát garáže, neskôr aj tieniacich prvkov. Potom budete chcieť reguláciu vykurovania… Dokonca môžete zvoliť aj opačný postup – najprv si kúpiť jednotlivé aplikácie pre skupiny zariadení a až neskôr ich spojiť prostredníctvom centrálneho mozgu – TaHomy. Jej cena vás určite neodradí. 

A ak vám nebude stačiť široké portfólio Somfy, TaHoma umožňuje aj prepojenie rôznych modulov a značiek na trhu alebo rôznych druhov on-line služieb cez platformu IFTTT, napríklad hlasových asistentov, alebo si cez TaHomu jednoducho prepojíte ovládanie spotrebičov s predpoveďou počasia.

Je to jednoduché!

Máte pocit, že TaHoma toho dokáže priveľa, že ju nedokážete nainštalovať alebo vás príliš zaťaží? Opak je pravda, inštalácia TaHomy je veľmi jednoduchá, pomôžu vám pri nej prehľadné videonávody aj odborníci priamo zo Somfy. 

Postupne si môžete sami prepájať jednotlivé prvky do scenárov a rovnako ľahko si ich zmeníte jednoduchým potiahnutím ikony na displeji tabletu či mobilu. Možno si vytváranie scenárov obľúbite a budete si ich ladiť pre chvíle všedné i sviatočné.

Zdroj: PR článok SOMFY, spol. s r.o.

Kategória: Technológie
Tagy: Automatizácia bývania inteligentná domácnosť inteligentné ovládanie moderné bývanie ovládanie kúrenia
Zdieľať článok