Aké rastliny vysadiť do predzáhradky

26. 07. 2019
Zdieľať

Skúšala som si sama vytvoriť pred domom záhradku. Rastliny som doteraz kupovala bez plánovania a zasadila som ich tam, kde sa mi to páčilo. Mám však pocit, že naša predzáhradka pôsobí viac chaoticky než reprezentatívne. Aké rastliny mi poradíte do nej vysadiť? (V.B., Kláštor pod Znievom)

Predzáhradka by vás určite mala reprezentovať – prvý dojem robí veľmi veľa. Ak je k dispozícii dostatok miesta, môžete si tu založiť menší trávnik alebo vysaďte pôdopokryvnú zeleň – skalník, zimozeleň, brečtan a pod.

Takýto variant je nielen pekný na pohľad, ale aj nenáročný na údržbu. Neodporúčam tu sústreďovať príliš veľa rastlinných druhov, radšej viac kusov z každého druhu. Harmonicky pôsobí, ak niektoré rastliny v rámci danej predzáhradky zopakujete aj na inom mieste. 

Zvolil by som tiež pekný, napríklad na jar alebo v lete dlhšie kvitnúci ker. Taký, ktorý nezaberie veľa miesta. Pokiaľ ide o stromy, ich výsadbu dobre zvážte. Uprednostnite druhy s menšou a kompaktnou korunkou.

Prečítajte si tiež:

10 najkrajších stromov, ktoré vám v záhrade vytvoria tieň

Miesta pod stromami môžete navyše vysadiť zaujímavými, napríklad aj kvitnúcimi rastlinami, čo môže byť výhodou oproti krom. V predzáhradkách sa uplatnia aj rôzne tvarované dreviny, nemalo by ich byť však príliš veľa. Pokojne sem umiestnite vegetačnú nádobu s kvitnúcimi letničkami, skladbu rastlín v nej môžete každoročne obmieňať.

Premyslite si aj to, ako zamaskujete nádoby na domový odpad, často sú príliš viditeľné a celkový dojem z priestoru pred domom zbytočne kazia. Predzáhradku sa vždy usilujte aj z hľadiska výberu rastlín viesť v určitom štýle, tak, aby ladil s celkovou architektúrou domu alebo záhrady.

ODPOVEDAL: DANIEL KOŠŤÁL
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 6/2019

Kategória: Nezaradené Zakladanie záhrady
Tagy: predzáhradka
Zdieľať článok
Čo vysadiť do malej predzáhradky, ktorá musí zostať prechodná? Takto to vyriešil Martin ČurdaZáhrada

Čo vysadiť do malej predzáhradky, ktorá musí zostať prechodná? Takto to vyriešil Martin Čurda

Ako vyriešiť slnečnú predzáhradku, v ktorej je trativod a šachta? Toto poradil Martin ČurdaZáhrada

Ako vyriešiť slnečnú predzáhradku, v ktorej je trativod a šachta? Toto poradil Martin Čurda

Hnedé škvrny, lézie aj vädnutie: Aké problémy sa vyskytujú pri pestovaní antúrie a čo ich spôsobuje?Urob si sám

Hnedé škvrny, lézie aj vädnutie: Aké problémy sa vyskytujú pri pestovaní antúrie a čo ich spôsobuje?

Čo robiť, keď starší plamienok (clematis) málo kvitne?Záhrada

Čo robiť, keď starší plamienok (clematis) málo kvitne?

Diskusia