
Ideálne spojenie
Poteší dušu (rozpočtom), a navyše je aj krásna… Tak takto nejako by sa dala charakterizovať novostavba, ktorá vznikla podľa najmodernejších nízkoenergetických pravidiel a s použitím najkvalitnejších technológií. A dokonca sa pýši označením ekologická – záhradu má totiž aj na streche. Keď sa k tomu pridá spokojne pradúce tepelné čerpadlo, celodrevená konštrukcia, ktorá dýcha, a prirodzená orientácia domu podľa svetových strán, výsledkom je priam vzorový ekologický dom. Obstojí však i ako miesto na život normálnej rodiny?
Rodinný dom je koncipovaný pre dvoch dospelých a dve deti. Obklopuje ho príjemná záhrada a okrem miestnej príjazdovej cesty nie sú v jeho okolí už nijaké iné dopravné komunikácie. Zásadným kritériom výberu pozemku bola orientácia na svetové strany. Možno si poviete, že to je predsa samozrejmé, ale pri nízkoenergetickej stavbe je práve tento aspekt rozhodujúci.
Tvar a orientácia stavby
Päť obytných miestností disponuje veľkými zasklenými plochami a všetky sú orientované na juh, vrátane priestrannej vonkajšej terasy. Malé okná chodby, oboch kúpeľní a technického zázemia domu smerujú na sever, východ a západ. Garáž a hospodárska časť stavby sa nevykurujú a k domu sú akoby prilepené zo severu, z neoslnenej strany.
Spomínané umiestenie domu na svetové strany má svoje dôvody – slnečné lúče dopadajú veľkými zasklenými plochami do interiéru a príjemne ho vyhrievajú, hlavne v zimnom období. Naopak v lete, keď je slnko najintenzívnejšie a vysoko na oblohe, sa dovnútra prakticky nedostanú – zaisťuje to presah strechy, ktorý dokáže slnečné lúče bezpečne usmerniť. Nad francúzske okná vedúce na terasu umiestnili majitelia slnolam v podobe drevenej pergoly, ktorá dostatočne bráni prehrievaniu domu v letnom období.
Dopadajúce lúče v interiéri akumulujú nielen podlahy, ale aj stena z ílových nepálených tehál. Tie pomáhajú v dome udržiavať stálu vlhkosť a príjemné prostredie – ak je vzduch vlhký, stena vlhkosť absorbuje, ak je príliš suchý, naspäť ju vylúči. Jednoduché a prirodzené.
|
Prečo práve drevená stavba?
Napriek tomu, že ich priatelia od stavby dreveného domu odhovárali, nedali sa majitelia odradiť a do projektu sa pustili s nadšením. Oslovili architekta Josefa Horného, ktorý nazbieral množstvo skúseností so stavbami nízkoenergetických domov počas svojho dlhoročného pôsobenia v zahraničí. Vysvetlil im výhody drevených nízkoenergetických domov – ich výborné tepelnoizolačné vlastnosti, príjemnú klímu a predovšetkým neuveriteľne rýchly a čistý proces stavby. „U nás, bohužiaľ, ešte stále prevláda názor, že drevená stavba rovná sa malá tmavá chatka niekde v záhradkárskej kolónii, nie však komfortné bývanie pre rodinu s deťmi. Pritom výroba montovaných drevených domov v Európe patrí medzi najvyspelejšie a najkvalitnejšie na svete – celý proces prípravy domu prebieha vo výrobnej hale, v čistom prostredí, jednotlivé stenové dielce sú veľmi kvalitné, prepracované do posledného detailu, zvyčajne 25 cm široké, z niekoľkých druhov dreva a dokonalých izolačných materiálov (sendvičová metóda). Tým sa tieto domy svojimi parametrami úplne odlišujú napríklad od amerických, ktoré sa z 99 % vyrábajú priamo na pozemku klienta a steny sú omnoho subtílnejšie,“ vysvetľuje architekt Horný.
Na stavbu tohto domu použili sendvičový systém s hrúbkou 31 cm, čo zodpovedá klasickému murivu hrubému približne 1 meter. Nesporné výhody sa prejavia na ušetrených financiách, ale aj na priestore. Vďaka „tenkým“ stenám si môžete naplánovať napríklad jednu izbu navyše.
Výhody drevenej stavby
|
Teplo zo zeme
V dome je 185 štvorcových metrov vykurovanej plochy. Isto vás zaujíma, koľko peňazí musí rodina minúť na ročnú prevádzku takéhoto domu. Vďaka švédskemu tepelnému čerpadlu od firmy IVT (IVT 495 Twin), špeciálne zvolenému pre dom s nízkou energetickou náročnosťou, to však nie je závratná suma, práve naopak – iba 7 500 Kč za rok. K tomu už iba poplatky za spotrebovanú vodu. Zdá sa vám to neuveriteľné?
Čerpadlo disponuje aj rekuperátorom vzduchu, ktorého výhody ocenia práve majitelia dobre utesnených domov. Prívod čerstvého vzduchu vyrieši tzv. systém núteného vetrania, jednoducho povedané, v celom dome sa v priebehu dňa niekoľkokrát vymení vydýchaný a znečistený vzduch bez potreby otvárať okná alebo dvere. Rekuperačná jednotka pritom zo znečisteného vzduchu odoberie naakumulované teplo a ohreje ním prichádzajúci čerstvý vzduch, ktorý tak na rozdiel od klasického vetrania v zime neprináša so sebou do domu aj typický chlad.
V hlavnej úlohe okná
Nízkoenergetický dom by veľmi utrpel, keby majitelia podcenili výber okien. Tie hrajú v tejto stavbe hlavnú úlohu. Najdôležitejším parametrom boli, samozrejme, ich tepelné vlastnosti. Investori sa s dôverou obrátili na firmu Slavona, ktorá im dodala špeciálne upravené drevené eurookná z trojvrstvových hranolov. Aby sa znížil koeficient prestupu tepla, zvolili okná s hrubším profilom (hrúbka tohto okna je 78 mm, pri bežnom type dosahuje iba 68 mm), do ktorého možno bez problémov osadiť izolačné dvojsklo s dištančným rámčekom z organickej substancie, vystuženej skleným vláknom. Tento malý zázrak eliminuje prípadné tepelné mosty a redukuje tvorbu kondenzátu v oblasti styku skla s rámom.
Okná sú tiež dokonale impregnované proti hubám aj plesniam, lazúra ich zasa chráni pred UV žiarením. Na zlepšenie estetických aj úžitkových vlastností majú zaoblený profil, ktorý okno opticky zmäkčuje a navyše zvyšuje životnosť farby. Na ostrých hranách okna totiž farba horšie drží a často sa aj lúpe.
Správna investícia
Majitelia sú zatiaľ so svojím odvážnym rozhodnutím postaviť nízkoenergetický drevený dom veľmi spokojní. Nedajú dopustiť na vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a príjemnú klímu, ktorá sa v dome usadila, navyše interiér stále vonia drevom a občas zacítite aj nepálené ílové tehly… „Naše rozhodnutie investovať do tepelného čerpadla a dokonalého zateplenia domu ešte podporili predpovede analytikov, že po vstupe do EÚ sa v roku 2007 zavedú ekologické dane na všetky vykurovacie palivá – prípadné tepelné straty budú teda tým rozhodujúcim faktorom určujúcim výšku finančných nákladov,“ vysvetľuje majiteľ.
Výhody zelenej strechy
|
Akad. arch., B. Arch. Josef Horný, autorizovaný architekt v Českej republike a v štáte Viktória v Austrálii (*1944) 1969 – dokončenie štúdia architektúry na VŠUP v Prahe. Deväť rokov pôsobil na Škole architektúry a staviteľstva na Melbournskej univerzite. Od konca šesťdesiatych rokov pracuje ako architekt, pedagóg, staviteľ a projektový manažér. V súčasnosti sa venuje navrhovaniu obytných domov s využitím alternatívnych stavebných metód a technológií pri projektovaní energeticky úsporných stavieb s dôrazom na vysoký užívateľský komfort, hygienu a kvalitu prirodzeného osvetlenia a ventilácie. Stavby sú navrhované s ohľadom na využívanie materiálov a technológií s minimálnymi energetickými požiadavkami pri ich výrobe a prevádzke domov. Zaoberá sa vplyvom typológie stavieb na urbanizmus a rozvoj miest. Vybraté realizácie: |
Technické údaje Celková plocha pozemku: 1 010 m² |