Ideálne spojenie

Ideálne spojenie

18. 05. 2011
Zdieľať

Poteší dušu (rozpočtom), a navyše je aj krásna… Tak takto nejako by sa dala charakterizovať novostavba, ktorá vznikla podľa najmodernejších nízkoenergetických pravidiel a s použitím najkvalitnejších technológií. A dokonca sa pýši označením ekologická – záhradu má totiž aj na streche. Keď sa k tomu pridá spokojne pradúce tepelné čerpadlo, celodrevená konštrukcia, ktorá dýcha, a prirodzená orientácia domu podľa svetových strán, výsledkom je priam vzorový ekologický dom. Obstojí však i ako miesto na život normálnej rodiny?


Ideálne spojenie

76326

Rodinný dom je koncipovaný pre dvoch dospelých a dve deti. Obklopuje ho príjemná záhrada a okrem miestnej príjazdovej cesty nie sú v jeho okolí už nijaké iné dopravné komunikácie. Zásadným kritériom výberu pozemku bola orientácia na svetové strany. Možno si poviete, že to je predsa samozrejmé, ale pri nízkoenergetickej stavbe je práve tento aspekt rozhodujúci.

Tvar a orientácia stavby

Päť obytných miestností disponuje veľkými zasklenými plochami a všetky sú orientované na juh, vrátane priestrannej vonkajšej terasy. Malé okná chodby, oboch kúpeľní a technického zázemia domu smerujú na sever, východ a západ. Garáž a hospodárska časť stavby sa nevykurujú a k domu sú akoby prilepené zo severu, z neoslnenej strany.

Spomínané umiestenie domu na svetové strany má svoje dôvody – slnečné lúče dopadajú veľkými zasklenými plochami do interiéru a príjemne ho vyhrievajú, hlavne v zimnom období. Naopak v lete, keď je slnko najintenzívnejšie a vysoko na oblohe, sa dovnútra prakticky nedostanú – zaisťuje to presah strechy, ktorý dokáže slnečné lúče bezpečne usmerniť. Nad francúzske okná vedúce na terasu umiestnili majitelia slnolam v podobe drevenej pergoly, ktorá dostatočne bráni prehrievaniu domu v letnom období.

Dopadajúce lúče v interiéri akumulujú nielen podlahy, ale aj stena z ílových nepálených tehál. Tie pomáhajú v dome udržiavať stálu vlhkosť a príjemné prostredie – ak je vzduch vlhký, stena vlhkosť absorbuje, ak je príliš suchý, naspäť ju vylúči. Jednoduché a prirodzené.


Ideálne spojenie

76324


Ideálne spojenie

76325

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Prečo práve drevená stavba?

Napriek tomu, že ich priatelia od stavby dreveného domu odhovárali, nedali sa majitelia odradiť a do projektu sa pustili s nadšením. Oslovili architekta Josefa Horného, ktorý nazbieral množstvo skúseností so stavbami nízkoenergetických domov počas svojho dlhoročného pôsobenia v zahraničí. Vysvetlil im výhody drevených nízkoenergetických domov – ich výborné tepelnoizolačné vlastnosti, príjemnú klímu a predovšetkým neuveriteľne rýchly a čistý proces stavby. „U nás, bohužiaľ, ešte stále prevláda názor, že drevená stavba rovná sa malá tmavá chatka niekde v záhradkárskej kolónii, nie však komfortné bývanie pre rodinu s deťmi. Pritom výroba montovaných drevených domov v Európe patrí medzi najvyspelejšie a najkvalitnejšie na svete – celý proces prípravy domu prebieha vo výrobnej hale, v čistom prostredí, jednotlivé stenové dielce sú veľmi kvalitné, prepracované do posledného detailu, zvyčajne 25 cm široké, z niekoľkých druhov dreva a dokonalých izolačných materiálov (sendvičová metóda). Tým sa tieto domy svojimi parametrami úplne odlišujú napríklad od amerických, ktoré sa z 99 % vyrábajú priamo na pozemku klienta a steny sú omnoho subtílnejšie,“ vysvetľuje architekt Horný.

Na stavbu tohto domu použili sendvičový systém s hrúbkou 31 cm, čo zodpovedá klasickému murivu hrubému približne 1 meter. Nesporné výhody sa prejavia na ušetrených financiách, ale aj na priestore. Vďaka „tenkým“ stenám si môžete naplánovať napríklad jednu izbu navyše.
 

Výhody drevenej stavby

 • rýchlosť výstavby (zmontovanie za 2 dni, do 3 mesiacov môžete bývať)
 • stavba domu je čistá, ekologická (vyrába sa vo výrobnej hale v čistom prostredí)
 • na stavenisku nevzniká nijaký neporiadok (jednotlivé dielce sú vyrobené presne na mieru, ohľaduplnosť k susedom a okoliu domu)
 • dom nemusí vysychať (všetko vzniká suchou cestou, princíp stavebnice)
 • vnútri domu je príjemná klíma

Teplo zo zeme


Ideálne spojenie

76328

V dome je 185 štvorcových metrov vykurovanej plochy. Isto vás zaujíma, koľko peňazí musí rodina minúť na ročnú prevádzku takéhoto domu. Vďaka švédskemu tepelnému čerpadlu od firmy IVT (IVT 495 Twin), špeciálne zvolenému pre dom s nízkou energetickou náročnosťou, to však nie je závratná suma, práve naopak – iba 7 500 Kč za rok. K tomu už iba poplatky za spotrebovanú vodu. Zdá sa vám to neuveriteľné?

Čerpadlo disponuje aj rekuperátorom vzduchu, ktorého výhody ocenia práve majitelia dobre utesnených domov. Prívod čerstvého vzduchu vyrieši tzv. systém núteného vetrania, jednoducho povedané, v celom dome sa v priebehu dňa niekoľkokrát vymení vydýchaný a znečistený vzduch bez potreby otvárať okná alebo dvere. Rekuperačná jednotka pritom zo znečisteného vzduchu odoberie naakumulované teplo a ohreje ním prichádzajúci čerstvý vzduch, ktorý tak na rozdiel od klasického vetrania v zime neprináša so sebou do domu aj typický chlad.

V hlavnej úlohe okná

Nízkoenergetický dom by veľmi utrpel, keby majitelia podcenili výber okien. Tie hrajú v tejto stavbe hlavnú úlohu. Najdôležitejším parametrom boli, samozrejme, ich tepelné vlastnosti. Investori sa s dôverou obrátili na firmu Slavona, ktorá im dodala špeciálne upravené drevené eurookná z trojvrstvových hranolov. Aby sa znížil koeficient prestupu tepla, zvolili okná s hrubším profilom (hrúbka tohto okna je 78 mm, pri bežnom type dosahuje iba 68 mm), do ktorého možno bez problémov osadiť izolačné dvojsklo s dištančným rámčekom z organickej substancie, vystuženej skleným vláknom. Tento malý zázrak eliminuje prípadné tepelné mosty a redukuje tvorbu kondenzátu v oblasti styku skla s rámom.


Ideálne spojenie

76329


Ideálne spojenie

76331


Okná sú tiež dokonale impregnované proti hubám aj plesniam, lazúra ich zasa chráni pred UV žiarením. Na zlepšenie estetických aj úžitkových vlastností majú zaoblený profil, ktorý okno opticky zmäkčuje a navyše zvyšuje životnosť farby. Na ostrých hranách okna totiž farba horšie drží a často sa aj lúpe.

Správna investícia

Majitelia sú zatiaľ so svojím odvážnym rozhodnutím postaviť nízkoenergetický drevený dom veľmi spokojní. Nedajú dopustiť na vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a príjemnú klímu, ktorá sa v dome usadila, navyše interiér stále vonia drevom a občas zacítite aj nepálené ílové tehly… „Naše rozhodnutie investovať do tepelného čerpadla a dokonalého zateplenia domu ešte podporili predpovede analytikov, že po vstupe do EÚ sa v roku 2007 zavedú ekologické dane na všetky vykurovacie palivá – prípadné tepelné straty budú teda tým rozhodujúcim faktorom určujúcim výšku finančných nákladov,“ vysvetľuje majiteľ.
 

Výhody zelenej strechy

 • nahrádza zastavanú plochu pozemku
 • chráni strechu pred pôsobením UV žiarenia a výkyvmi teplôt, strecha prakticky nestarne
 • dokáže zachytiť až 80 % dažďových zrážok, pomáha tým znížiť zaťaženie kanalizácie a čističiek (veľká časť vody sa zo strechy jednoducho odparí)
 • zachytáva prach a nečistoty, ktoré pôdny substrát využíva na obohatenie o minerálne látky
 • funguje ako tepelná a zvuková izolácia
 • poskytuje biotop pre rozličné živočíchy
 • vyrába zdravé ovzdušie
Akad. arch., B. Arch. Josef Horný,
autorizovaný architekt v Českej republike a v štáte Viktória v Austrálii (*1944)

1969 – dokončenie štúdia architektúry na VŠUP v Prahe. Deväť rokov pôsobil na Škole architektúry a staviteľstva na Melbournskej univerzite. Od konca šesťdesiatych rokov pracuje ako architekt, pedagóg, staviteľ a projektový manažér.

V súčasnosti sa venuje navrhovaniu obytných domov s využitím alternatívnych stavebných metód a technológií pri projektovaní energeticky úsporných stavieb s dôrazom na vysoký užívateľský komfort, hygienu a kvalitu prirodzeného osvetlenia a ventilácie. Stavby sú navrhované s ohľadom na využívanie materiálov a technológií s minimálnymi energetickými požiadavkami pri ich výrobe a prevádzke domov. Zaoberá sa vplyvom typológie stavieb na urbanizmus a rozvoj miest.

Vybraté realizácie:
– Projekt štyroch dvojpodlažných nízkoenergetických radových domov v Roztokách pri Prahe (získal ocenenie Energetický projekt roka 2002).
– Projekt jednopodlažných radových domov (získal ocenenie Veľmi kvalitný návrh v súťaži Úsporný dom roka 2002).
– V súčasnosti spolupracuje na návrhu experimentálneho domu pre výskum využitia hybridného systému vetrania, solárneho a veterného komína v rezidenčných stavbách.

Technické údaje

Celková plocha pozemku: 1 010 m²
Zastavaná plocha: 144 m²
Úžitková plocha: 185 m²
Konštrukčný systém: drevená stavba, nosný sendvičový systém prefabrikovaného panelového typu, dvojpodlažný nepodpivničený, s prevetrávanou podlahovou konštrukciou, masívne stropné panely z lepeného dreva
Strecha: pultová, s vegetačnou úpravou (firma Tukan v. h.)
Okná, dvere: drevené (firma Slavona)
Vykurovanie: tepelné čerpadlo od firmy IVT (IVT 495 Twin, 9 kW, 199 000 Kč bez DPH), všade podlahové vykurovanie (vykurovacie médium voda)
Podlahy: v izbách jelšové parkety, v chodbe dlažba
Celkové náklady na dom: približne 4 400 000 Kč

 

Kategória: Nezaradené
Tagy: návšteva
Zdieľať článok

Diskusia